Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 00:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Sep 2022, 14:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Catalin, colectionarii (de ceasuri, dar nu numai), cel putin la inceputuri, sunt caracterizati de 3 verbe: 1) To have, 2) to have, 3) to have.
Dupa aia s-a instalat adictia, deci ...

Sa mai adaugam ca cel mai ravnit ceas este intotdeauna ... urmatorul. Pentru ca deja nu mai vorbim de ratiune, ci de emotie.

Ca sa raspund concret, in cazul meu: cred ca am cam multe (289 automatice + 163 mecanice si vreo 10-15 Quartz), vreo 40 de buzunar, vreo 100 de dama, cateva sute de mecanisme ...
Alea rusesti nici nu le mai bag in seama, si inca vreo 100 si ceva de elvetiene (mai mult sau mai putin functionale) care zac prin cutii ... Mai punem la socoteala si cele 838 vandute si avem o imagine completa asupra nebuniei mele inceputa prin 2001 ...

"E" multe? :?

Dpv numeric, da. Vreau sa le raresc ... ca sa folosesc banii respectivi pentru a cupara alte ceasuri!

Boala-i grea, pasiunea-i mare!
Dar atata vreme cat aceasta boala nu-mi afecteaza (financiar) familia, zic ca este (inca) bine ... Si incerc si ca timpul alocat ceasurilor sa nu-mi afecteze familia ... Nu reusesc 100%, dar fac terapie!!!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Sep 2022, 14:28 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Cred ca doua sunt..."prea multe".....daca e sa raspund 8) Mai ales ca ultimele doua decade au fost
pline de modele de ceasuri multi-rol...potrivite pentru orice situatie :P Deci scuza cu....elegant...GADA...
diver....mini-diver....Minnie si Mickey Mouse.....nu prea mai tine....

Acuma....departe de a avea cifre asa precise ca Adrian (mi se pare ca nu e serioasa treaba...daca nu stiu :oops: )
indraznesc sa spun ca in ultimii 5-10 ani am reusit sa ma mentin constant la sub 100, lucru de care sunt foarte
mandru!

Evident....100 sunt cu 99 mai multe decat am nevoie :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Sep 2022, 14:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Achraf scrie:
Ca sa raspund concret, in cazul meu: ... vreo 40 de buzunar...

Draga coane Adi, nu imi vine sa creeedddd :shock: !
Si unde le-ai postat? si de ce nu mai arati ceva pe aici?
Crede-ma ca am vrut sa te intreb daca ai ceva ceasuri de buzunar, daca nu am si facut-o. Parca-parca incep sa imi amintesc ca ai pus o poza candva...? Am probleme serioase cu memoria, mi-au spus unii ca este consecinta post-covid :? . E rau tare, ca si asa nu am excelat cu inteligenta nici inainte.
Mare dreptate ai:
Citat:
Catalin, colectionarii (de ceasuri, dar nu numai), cel putin la inceputuri, sunt caracterizati de 3 verbe: 1) To have, 2) to have, 3) to have.
Dupa aia s-a instalat adictia, deci ...

Cum am spus, ''multe'' este cuvantul ecuatiei extrem de variabil: ce era ''mult'' acum cativa ani - sa zicem la inceputuri :lol: a devenit ok dupa cativa ani. Si dupa exersarea celor 3 verbe, parca a fost introdusa in ecuatie o alta variabila: ''prea'' - care la randu-i, isi modifica dimensiunea ingrijorator.
Dar revenind la ''dodoloasca'' problemei: nu te simti obosit sa fii indecis care ceas vrei sa il porti...?
Adica, chiar nu ai trait starea asta de nervi?

@Valentin: ''Evident....100 sunt cu 99 mai multe decat am nevoie :lol:''. Brusc, mi-ai devenit mai simpatic :) .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Sep 2022, 15:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Don Catalin, la 7955 de postari din 2007 incoace cam ai de cautat ceasurile de buzunar!!!

Le-am cam pus pe forum, dar fu long time ago! De dragu' matele o sa mai postez cateva. Am renuntat la achiziția ce ceasuri de buzunar si m-am axat ... pe mecanisme de ceasuri de buzunar! Si din astea sunt peste 100, ca asa imi place mie, sa nu dea cu virgula ... (cred ca acum vreo 3-4 ani am adus la ceasornicar.ro cutiile cu mecanisme ... Nu le mai aduc!)

Cat despre purtat ceasurile si greaua decizie "ce sa aleg" = alea pe care as vrea sa le port sunt intodeauna la seif, iar "aleallate" - mi-e teama sa nu zica lumea ca port cartoafe! :lol: Vreo 2 ani am purtat 95% din timp un Garmin (de vina e un pic si Iona!), pina m-am scarbit si-l port DOAR la alergare (chiar daca i-am data o fata umana de OmeGarmin Speedmaster).

Cat despre cifrele exacte, Don Valentin ... pai nu am recunoscut ca sunt bolnav?

Si inca nu am vorbit despre carti, vin, whisky, surprize, timbre, monede, bancnote, capace de bere, carti postale (zahar si servetele nu mai am!) si altele ...

Ceasurile sunt facute sa fie purtate, scoase in lume ... Din pacate pandemia m-a facut comod, adica lenes, si am purtat putine ceasuri ...

Si ca sa iti dau satisfactie, Don Catalin, asta e ceasul cu care a inceput marea nebunie ...

Longines 18.79, Gun Metal, Black Dial (1900), achiziționat in 2001 ...

Imagine

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Sep 2022, 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Achraf scrie:
...

Si ca sa iti dau satisfactie, Don Catalin, asta e ceasul cu care a inceput marea nebunie ...

Longines 18.79, Gun Metal, Black Dial (1900), achiziționat in 2001 ...

Imagine

Imagine

Frumos, foarte frumos inceput!
Multumesc mult pentru detalieri. Nu am stiut ca ai atatea alte hobby-uri care presupun achizitii. Cea cu numismatica pare folositoare totusi. Adica, sa aduni bani :P . Ban cu ban se face ban...
PS: de stilouri nu te-a lovit ''saracia'' :roll: ? M-as mira... mai ales la profesia dumitale.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 07:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
De stilouri m-am apucat la un moment dat, dar m-am lasat.
In orice domeniu de colectionare trebuie sa investesti mult timp pentru a te informa ... si nu am mai gasit timp si pentru asta!
Poate ca mai trebuie si bani, ocazii ...

Cred ca am uitat sa mentionez cartelele de telefon ...

Dar, cu exceptia ceasurilor, toate celelalte hobby-uri sunt trase la depou! Daca mai pica accidental cate ceva, e binevenit, dar altfel nu prea mai e timp, iar timpul costa ... ;-)

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 11:42 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
În momentul de față am 6 ceasuri - și simt că-s prea multe.

În ultimii 12 ani, de când m-a prins fiorul orologier, cel mai mult am avut simultan 11 ceasuri, și cel mai puțin 2.

Amu' nu c-am ajuns la înțelepciunea bătrâneții, dar simt că mi-ar fi de ajuns trei ceasuri. Unul „GADA” - că tot s-a discutat despre asta recent. Unul utilitar - mai ales pentru munte, ieșiri în natură, cutreierat coclauri, sau chiar plajă și înot. Și unul (ultra)elegant, de nunți, botezuri, cumetrii, și vizite ale șefilor de peste ocean.

Asta-mi zice rațiunea. Restul, vorba șlagărului, „nu e mama la copii, ci doar pofta inimii.”


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 12:17 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Interesant subiect !
In ultimii 20 de ani cred ca mi-au trecut prin maini cca 3-400 de piese. La inceputuri, am luat anapoda si cam de-a valma :oops: Treptat, mare parte dintre ele au si plecat...Ani de zile mi-am batut capul sa inteleg ca (vorbesc strict personal, nu ma injurati :P ) pentru mine exista doar cateva case care ma intereseaza : Omega, Longines, Zenith. Vreo 2 frantuzesti (Leroy si Rodanet) si putin (foarte putin) din zona germanica (Glashutte)...
Domeniul fiind vast, acum vreo 10 ani am avut de ales 2 variante :
1. Sa ma axez strict pe-un singur producator
2. Sa incerc sa ridic nivelul si sa iau de la cateva branduri (cele de mai sus)
Am ales a 2 a :lol: Deci pot spune ca am un fel de adunatura (nu o colectie bine structurata, cu o directie clara).
Cat despre titlul topicului, daaa...ADICTIE !!! Faci achizitia, pompezi cash ul, emotie/adrenalina, etc...apoi, te linistesti...o vreme...apoi..again and again and again :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Port ceas de la 6 ani. Quartz, mecanic, iar quartz apoi automatic. De vreo 15-17 ani am inceput sa ma uit in jur dupa ceasuri si am adunat ce imi placea...din targ. Apoi pe net si am si cumparat cateva. Nu am avut o colectie si nu am nici acum. Am ceasuri pe care le port si cateva, adica vreo 10-12 care le consider mai deosebite in sensul raritatii si pe acelea le pastrez ca deosebite. Deosebite pentru mine!
Am ajuns la concluzia ca viata e scurta si vreau sa nu imi mai fie greu sa aleg ceasul. O parte vor pleca, cateva sper sa vina.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 13:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Și unul (ultra)elegant, de nunți, botezuri, cumetrii, și vizite ale șefilor de peste ocean.


E putin off topic dar...in sfarsit...
Am primit o vizita...de la centru....prin Canada eram....si ca niciodata, am hotarat sa port un ceas
vintage foarte scump....pentru ca asa a fost cheful meu in ziua respectiva, fara legatura cu oaspetii...
La cina....CEO-ul se tot uita la ceasul meu....dar nu a zis nimic....da se uita...

Dupa vreo doua zile, ma suna COO-ul cu care lucram direct si care imi era si un fel de prieten si-mi
spune....in gluma....asa....zice: X m-a intrebat cat te platim de-ti permiti un asemenea ceas? :oops:

De atunci...Timex scrie pe mine cand ma vad cu americanii..... 8) :idea: 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 14:03 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Valentin,
tare povestea :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 14:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Da!
Educativa! Multumim. De aia am si eu un Timex automatic :lol:

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2022, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Citat:
Și unul (ultra)elegant, de nunți, botezuri, cumetrii, și vizite ale șefilor de peste ocean.


E putin off topic dar...in sfarsit...
Am primit o vizita...de la centru....prin Canada eram....si ca niciodata, am hotarat sa port un ceas
vintage foarte scump....pentru ca asa a fost cheful meu in ziua respectiva, fara legatura cu oaspetii...
La cina....CEO-ul se tot uita la ceasul meu....dar nu a zis nimic....da se uita...

Dupa vreo doua zile, ma suna COO-ul cu care lucram direct si care imi era si un fel de prieten si-mi
spune....in gluma....asa....zice: X m-a intrebat cat te platim de-ti permiti un asemenea ceas? :oops:

De atunci...Timex scrie pe mine cand ma vad cu americanii..... 8) :idea: 8)

Era ceasul ala Pobeda, care l-ai luat din Facai :mrgreen: :lol: :twisted: ?
Nu te cred...
BA DA, te cred. Cand se intampla sa vina sefii canadieni la negociere cu partea romana, se imbracau in negru, blugi...camasa, haine simple. Si negre... Nu glumesc. Mai era putin si le plangeam de mila.
Apropo de ce ai scris, draga Razvee
Citat:
Unul „GADA” - că tot s-a discutat despre asta recent. Unul utilitar - mai ales pentru munte, ieșiri în natură, cutreierat coclauri, sau chiar plajă și înot.

Nu merge utilitarul sa fie acelasi cu ''GADA'' asta :? ? Doi in unu'.
Daca ai bani, si Rolexul devine GADA, ca doar nu-i de portelan. Workman a tratat foarte bine ideea.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2022, 10:25 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Prin utilitar eu înțeleg un ceas cu funcții importante pentru noi, mai ales la munte - busolă, altimetru, barometru. Asta-l cam exclude din gada.

Apropo de gada - la cum văd eu lucrurile un Omega Seamaster ar fi exemplul perfect. Sau un Milgauss.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2023, 23:00 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 722
La mine este clar o pasiune. Exista o fascinație pentru acest domeniu al micromecanicii, o atracție pentru mișcarea pieselor intr-un ceas mecanic, însă nu doar pentru cele mecanice. Ceasurile electronice sunt și ele fascinante, considerând complexitatea lor și multitudinea de tehnologii dezvoltate pentru funcționarea lor. Eu n-as putea sa dețin zici de ceasuri în cutii la care doar sa privesc din când în când sau sa fac schimb doar pentru a ma bucura temporar de un ceas. Eu trebuie sa port un ceas mereu și sa-l admir zilnic la mana. N-as avea suficient timp sa ma bucur de o întreaga colecție de ceasuri, ar trece timpul și poate n-as apuca sa le port pe toate, plus ca n-as suporta sa am ceasuri mecanice care sa stea săptămâni întregi fără sa meargă. Eu am maxim doua ceasuri pe care le schimb in funcție de stare sau locație. Apoi, exista și plăcerea de a citi cât mai mult despre orologerie și de a discuta cu alți pasionați despre ceasuri. Cred ca in asta consta pasiunea. Însă nu sunt dependent de anumite achiziții și nici nu întru în sevraj dacă nu am un anumit ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România