Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 09:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 16 Iun 2023, 16:45 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Mă simt cumva ca-n bancul cu Vlad Țepeș care zice „și tu ai dreptate” tuturor. În mod absolut bizar sunt de acord cu toate cele scrise mai sus în threadul ăsta. :))

Da - contează să-ți placă mult un ceas - în primul rând ție. Dar contează și un mecanism bun. Dar contează și să fie dezirabil de către alții.

Ce nu înțeleg e de ce neapărat s-ar exclude? Eu mereu am căutat să cumpăr ceasuri care-mi plac la nebunie, dar care au ȘI mecanism foarte bun, ȘI la o adică pot plăcea și altora în caz că mă plictisesc de ele. Asta fiindcă-s prea sărac să-mi îndeplinesc orice moft, și, slavă Domnului, am din belșug. :))

Revenind la subiectul topicului, între cele două aș merge pe Edox. Mult succes inițiatorului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 17 Iun 2023, 12:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Eu as sumariza cam asa....
Pentru Look-Seiko
Pentru mecanism-Edox
Depinde ce primeaza....:wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 17 Iun 2023, 13:46 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Aici cred ca inclin spre aspectul ceasului. Asa ca, va adresez o intrebare: Se poate regla un mecanism seiko 6R in parametri COSC?
Si daca da, cam cat timp si-ar pastra acuratețea?
Mulțumesc

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 18 Iun 2023, 09:27 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Ce vrei tu e loterie, nu exista garanții. Chiar dacă va fi adus la parametrii COSC nu te ajuta prea mult, tot va trebui sa-l reglezi la intervale scurte de timp. Hai sa fim realiști - nu este genul de ceas care se cumpără pentru precizie, ci pentru ce oferă ca arta ... practic asta vizează ca target producătorul. Se poate considera un mic compromis, îți oferă un cadran lucrat manual + deosebit și un mecanism comun. Dacă îți monta unul high-end era cu mult mai scump și se vinde mai greu, iar ei stiu asta. Totul este gândit de marci, se fac studii elaborate, nimic nu e intamplator. La fel și în cazul Hamilton Ventura și Tissot PRX, sunt ceasuri concepute sa se vândă strict pentru design, mecanismul nu este important. Ideea generala este : îți place un ceas ? Vrei sa-l porți ? Cumpara- l și bucurate de el. Daca iti faci griji referitor la mecanism, precizie și alte detalii - te privează de micile plăceri ale vieții care oricum e prea scurta ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 18 Iun 2023, 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Zibby scrie:
Aici cred ca inclin spre aspectul ceasului. Asa ca, va adresez o intrebare: Se poate regla un mecanism seiko 6R in parametri COSC?
Si daca da, cam cat timp si-ar pastra acuratețea?
Mulțumesc


1. Daca este o optiune personala, nu mai intreba!
Mergi in magazin si cumpara fix ce iti place, nota de multumire sau nemultumire va veni in scurt timp!

2. 6R nu va fi niciodata cosc. Daca esti norocos va merge cu o precizie de cateva secunde dar cosc pe aparat nu va fi. Am investigat treaba asta cu mai multe mecanisme 6R personale. Exclus.
Japonezul e sincer. -15 +25 sec/day. Se verifica.

3. Pe termen lung nici cele mai bune mecanisme elvetiene nu merg constant. E vorba de caracteristicile uleiului. Ca la masina. Se invecheste si isi schimba caracteristicile si ....spune prin mers ca doreste servisare.
6R va merge dupa cum si cat il porti. Daca vrei sa porti aleatoriu si sa mearga foarte bine atunci iti trebuie minim un 7750 cosc sau alt mec cosc cu rezerva de mers mai mare.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 18 Iun 2023, 20:42 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Multumesc de sfaturi.

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 19 Iun 2023, 12:17 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Desi, cumva sunt incepator...dar trecandu mi prin mana muulte ceasuri atat automatice cat si quartz(imi place sa le schimb) pot sa ti spun un lucru..preturi ff mari pt acele ceasuri.Un Hamilton, un Longines, un MIdo..astea deja sunt ceasuri f bune.Certina cu 2824 , sellita...sunt entry level, n as da un ban pe ele, am avut...doar dezamagiri.Dar eu vb din pc de vedere al unui om care doar poarta ceasuri..Intotdeauna un quartz de f buna calitate , pt mine va fi superior unui automatic cu,,,hai sa i zicem suflet,, desi>>>


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 19 Iun 2023, 12:27 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Uitat te si la un Citizen Promaster diver NB6021-17E automatic.CLAR mecanismul este peste Seiko si peste Edox, (parere personala).La fel materialele.L am avut si dupa 3 luni(regret ca l am dat)ceasul acela a fost singurul ceas automatic care mergea cu +2sec/zi, iar noaptea cu -1sec.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România