Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 31 Aug 2010, 23:28 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2009, 00:18
Mesaje: 66
Localitate: italia
referitor la intrebarea ta eda2k pot sa-ti spun ca si eu detin un citizen eco drive pe care l-am cumparat prin 2000cred(mai am inca cartea tehnica si bonul fiscal).probabil e unul din primele modele de eco drive si crede-ma ca inca functioneaza,fara sa fi schimbat nimic absolut nimic.dealtfel e unicul meu ceas pe care inca nu l-am deschis.cand l-am cumparat eram sigur ca nu va dura dar surpriza se pare ca cei de la citizen nu au mintit cand au spus ca cel putin 10 ani va functiona.desigur poate fi doar un caz fericit dar........acesta este adevarul.
cu respect razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 00:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Eco-drive se incarca cu ajutorul unor celule solare care fac parte din cadran.
Kinetic-ul se incarca cu ajutorul miscarii rotorului identic cu al unui ceas automatic.
Ambele sisteme folosesc pentru stocarea energiei numai acumulatori,care,desi ca forma sint identice cu bateriile nu pot fi inlocuite decit cu acumulatori.
Personal posed si un Seiko Kinetic dar dupa 5 ani am schimbat acumulatorul,dar si un Citizen Eco drive,care si el a necesitat schimbarea acumulatorului,dupa 7 ani.Precizez ca ceasurile nu le-am avut de noi.
Dar pentru convingerea dvs ,cautati pe net comparatii intre Kinetic si Eco -Drive,solutii total diferite dar cu acelasi rezultat,folosirea energiilor alternative folosite pentru a alimenta un ceas.Fiecare are avantaje dar si dezavantaje.Kineticul,pentru ca foloseste piese in miscare,respectiv sistemul de armare prin rotor ,eu personal il consider mai fragil.
Poate mai sint pareri...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2010, 15:32
Mesaje: 232
Am inteles care sunt cele doua technologii.

Dar care acumulator se schimba mai usor, si de asemenea care este pretul ? Cat costa la Seiko, cat la Citizen ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 11:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Costurile schimbarii acumulatorilor sint similare.Iar de schimbat se schimba usor...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 12:06 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
eda2k scrie:
Am inteles care sunt cele doua technologii.

Dar care acumulator se schimba mai usor, si de asemenea care este pretul ? Cat costa la Seiko, cat la Citizen ?

Multumesc !


De obicei este acelasi acumulator - MT920 de la Panasonic. El este 'rebranded' si de Seiko si de Citizen la un pret de 3-4 ori mai mare - si Citizen uneori mai da si 'tablita' care-l tine fixat in ceas (care de obicei nu trebuie schimbata) asa ca apare sub 3-4 denumiri/modele.

Schimbarea depinde de calibrul efectiv - la kinetic am impresia ca uneori trebuie scos si rotorul, dar in general este genul de operatie ce poate fi facuta si de cineva care nu este ceasornicar dar are vedere si mana buna si un pic de scule (trebuie avut doar grija la a nu lasa umezeala in aerul din interior si ideal si un pic de 'ajutor' la garnituri, asa ca nu e rau sa ajungi nici la un ceasornicar foarte dotat ce eventual va schimba si respectivele garnituri si eventual va face o proba de presiune la un diver).

Daca un kinetic este 'ceasul principal' ce este purtat macar 4 zile/saptamana iar eco-drive-ul este folosit intr-o zona sub 50 grade latitudine rezultatul celor doua tehnologii este cam acelasi - un kinetic devine o problema cand ai multe ceasuri in colectie (si daca nu-l porti macar 2-3 reprize cu un total peste 12-16 ore/saptamana sa nu te miri ca acumulatorul va tine mult mai putin) - iar la ecodrive prin anglia sau mai la nord e bine sa iti aduci aminte in perioada fara soare sa-l lasi undeva mai la lumina de afara din cand in cand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2008, 13:09
Mesaje: 1360
Localitate: Bucuresti
http://seiko-kinetic/

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 01 Sep 2010, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2008, 13:09
Mesaje: 1360
Localitate: Bucuresti
Mai multe detalii despre seiko kinetic aici:http://quartzimodo.com/articles/the-seiko-kinetic-boon-or-bane/

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: generatoare electrice
MesajScris: 21 Dec 2010, 22:59 
Neconectat

Membru din: 21 Dec 2010, 22:52
Mesaje: 1
Cam ce putere ar trebui sa aiba 2 generatoare electrice pentru a alimenta 2 ceasuri mari (cum sunt la primarii..banuiesc ca ati vazut :D) ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 22 Dec 2010, 20:21 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Depinde de proiectul ceasului.Sunt ceasuri de turn care merg la 12 V si consuma sub 1A.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 03 Ian 2017, 16:55 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
La multi ani tuturor si va dorec cat mai mute ceasuri in 2017! :)

Legat de topic, prefer un kinetic cred pentru ca are si o parte mecanica. Nu am avut niciodata un eco-drive insa am un Casio Gravitymaster hybrid pe care am reusit sa-l calibrez in cateva secunde dupa satelit, in aceasta vacanta de iarna, in Islanda, in conditiii de intuneric total (Soarele rasare abia la 10:30). Timp de cateva zile ceasul a stat mai mult la intuneric si l-am expus aproape tot timpul numai la lumina artificiala, asadar cred ca este destul de stabil energetic. Probabil ca un eco-drive este si mai eficient din acest punct de vedere.
Oricum, nu stiu cum s-ar fi comportat Casio daca as fi stat 2-3 luni acolo. UN kinetic ar fi fost ideal cred.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 03 Ian 2017, 17:43 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
Eu am experienta de vreo 10 ani cu diver-ul kinetic. Daca ai un stil de viata cat de cat activ atunci un kinetic este perfect. Daca esti foarte sedentar sau nu il porti zilnic, atunci e preferabil altceva.
Un prieten cu eco-drive, purtator de camasi si costume cu maneci lungi se plange ca lumina naturala nu ii ajunge si trebuie sa-l expuna destul de des la lumina artificiala, mai ales in perioada octombrie-martie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 03 Ian 2017, 19:11 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Problema este ca ceasurile kinetice nu suporta antena GPS, Wi-fi, radio, senzori (barometru, compass, etc.) sau procesoare pentru aceste functionalitati. Din acest punct de vedere ceasurile solare sunt mult mai eficiente poate. Seiko ar trebui sa incerce sa proiecteze mecanisme kinetice mult mai eficiente, care sa se incarce la miscari mai subtile si care sa genereze energie mai rapid si sa fie capabile sa stocheze mai multa energie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 27 Oct 2017, 18:50 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
Sunt posesor de Seiko Kinetic Auto Relay "SMA011P" de 14 ani. A fost cumparat din Singapore.
In acesti 14 ani a fost purtat in majoritatea timpului, au mai fost 4 mici pauze de vreo 4-5 luni in care am purtat un Gshock.
Fiind quartz precizia indiscutabila, intra singur in sleep - adica dupa ce nu-l porti 3 zile limbile se opresc dar calculeaza in continuare timpul. Cand il misti din nou revine la ora corecta dar data trebuie setata.

Nu a fost in service niciodata!

Super multumit de el, sunt curios cat mai duce... :))
https://www.flickr.com/photos/alexpoint ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/alexpoint ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/alexpoint ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/alexpoint ... ed-public/
https://www.youtube.com/watch?v=B8etKiLakq0


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 27 Oct 2017, 21:23 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2017, 13:55
Mesaje: 45
Simbad scrie:
Sunt posesor de Seiko Kinetic Auto Relay "SMA011P" de 14 ani.


Super ceas,... doar este Seiko, nu? :)
Felicitari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eco-Drive vs. Kinetic
MesajScris: 27 Oct 2017, 22:41 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
Inspiron scrie:
Simbad scrie:
Sunt posesor de Seiko Kinetic Auto Relay "SMA011P" de 14 ani.


Super ceas,... doar este Seiko, nu? :)
Felicitari!



Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România