Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 10 Noi 2017, 15:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
http://www.yorkshireeveningpost.co.uk/n ... -1-8653954

Stiau ce cauta :o


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 10 Noi 2017, 23:19 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
am patit o si eu cu Posta Romana
pe parcursul transportului de la expeditor la destinatar coletul a fost taiat frumos cu cuter de seriosii reprezentanti ai serviciului postal romanesc, care au scos ceasul comandat si au bagat in locul lui o tabla ( un ceas de 5 lei din bazar ) au lipit frumos cu scotch si cam asta-i totul
pagubitul am fost eu
sfatul meu ...daca se poate evitati serviciile Postei Romane, dati un ban in plus si folositi serviciile de curierat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 10 Noi 2017, 23:39 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2017, 18:02
Mesaje: 96
Adrian73 scrie:
am patit o si eu cu Posta Romana....

sfatul meu ...daca se poate evitati serviciile Postei Romane, dati un ban in plus si folositi serviciile de curierat


Pentru ca dvs. ati patit-o o data e cazul sa blamam totul?
Eu am trimis multe ceasuri in tara si strainatate, unele in valoare de sute de euro si nu am avut nici o problema.
Mai usor cu pianul pe scari, va rog.

Posta Romana ofera serviciul de asigurare a valorii trimiterii, pentru circa 1% din valoarea declarata. Sa intelegem ca v-ati "calicit" la a cumpara acea asigurare sau nu stiati de ea?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 11 Noi 2017, 08:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
revival scrie:
Adrian73 scrie:
am patit o si eu cu Posta Romana....

sfatul meu ...daca se poate evitati serviciile Postei Romane, dati un ban in plus si folositi serviciile de curierat


Pentru ca dvs. ati patit-o o data e cazul sa blamam totul?
Eu am trimis multe ceasuri in tara si strainatate, unele in valoare de sute de euro si nu am avut nici o problema.


De acord cu revival ! 8)

Am trimis sute de colete/ ceasuri si componenete de orologerie in plicuri cu bule (neasigurate!!!), unele in valoare de sute de euro.
Am avut doar 2 rateuri majore, ambele in Italia, dar nu din vina Postei Romane. Am fost despagubit totusi de PR, dar nu la valoarea continutului din plic (nu declarasem valoarea, nu aveam asigurare; intr-un caz a fost vorba de un Omega vandut cu vreo 300$), ci doar cu 275 lei.

Acum mi s-a ratacit in drumul spre Australia un mecanism (10$). O sa fac sesizare la PR si as putea sa ii "fentez" :? si sa cer despagubire pentru valoarea maxima (adica 275 lei, cam atat era acum vreo 4 ani, nu stiu daca s-a mai marit).

In ultimele 3 saptamani am expediat 2 ceasuri Au 18k in Korea respectiv SUA, cu PR, in plicuri cu bule, fara asigurare. Au ajuns ambele. Si multe altele la fel. Tot cu Posta Romana (NUMAI cu Posta Romana; in tara trimit, cel mai adesea, cu Fan Curier).
Deci ... chapeau Posta Romana (chiar daca la vama ma cam enervati!)

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 11 Noi 2017, 08:57 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Expediez coletele în străinătate doar cu Poșta Română și doar cu valoare asigurată.Am expediat în China luna trecută un ceas în aur a ajuns în 9 zile.Am expediat în Mexic,Australia,China,UE și niciodată nu am avut probleme.Am avut colete pe care le-am primit din țări non UE și au fost desfăcute și verificate în vamă,marcate cu timbru că au fost inspectate in vamă,dar au ajuns întotdeauna intacte și complete.Plus că spre deosebire chiar de multe țări "vestice" serviciul de tracking number al Poștei Române este mult mai bun.Primești instant pe mail notificări despre schimbarea statusului coletului.Nu zic că cei de la poștă sunt sfinți,dar dacă faci un colet bine protejat,și asiguri valoarea ai șanse să nu ai probleme.Dacă verifici pe ebay sunt multi care nu expediază în Italia,Grecia,Israel etc deci și în alte țări sunt probleme.....în concluzie asigurarea "rules".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 12 Noi 2017, 17:58 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
nu am stiut de chestia cu asigurarea
asigurarea opereaza si in cazul cumparatorului ?sau cum ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 12 Noi 2017, 18:01 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
nu sunt genul care arunc cu cenusa pe toata PR
ma intereseaza comentariile dumneavostra si chiar vreau sa invat cum trebuie facut ca pe viitor sa evit situatiile neplacute de genul celei prezentate


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 09 Apr 2019, 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2019, 16:53
Mesaje: 50
Si eu am avut experiente bune cu Posta Romana, nu am trimis ceasuri dar am trimis articole de imbracaminte platite in avans prin PayPal G&S, fara asigurare, si au ajuns foarte repede si in UK si in Suedia. Plus ca preturi mai bune ca la ei nu gasesti.

Ma bucur de informatia cu asigurare, pare ca merita pentru 1% din valoare. Mersi.

_________________
instagr.am/lifeofmiquel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 14 Apr 2019, 10:52 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Eu am mari neplaceri cu Posta.3 colete,2 din Germania si unul din UK,niciunul nu a ajuns la mine.
Pierderi undeva la 250 euro.Am facut reclamatie,atat eu cat si expeditorii.Voi vedea ce se intampla.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 14 Apr 2019, 11:22 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2018, 14:29
Mesaje: 15
Cand pot evit serviciile Postei Romane, am avut multe probleme, colete disparute in ceata: un colet din SUA a ajuns in 5 zile in Bucuresti cu DHL de unde a preluat Posta trackingul devenind nefunctional in acel moment, dupa 5 saptamani a ajuns si in Oradea (in Oradea a mai stat mai mult de o saptamana la Posta, pana au binevoit sa-mi trimite un aviz) si in acel interval de 5 saptamani nu erau in stare sa-mi explice unde se afla coletul meu. :evil:
Acum am 2 colete disparute in ceata din China care au ajuns in tara dar au disparut, vanzatorul de pe ebay foarte de treaba mi-a oferit alt produs nou fara nici un cost suplimentar si in cazul de ajunge si primul colet sa le pastrez si cel de al doilea colet. Momentan am refuzat oferta lui, mai sper ca totusi ajunge coletul in saptamana care urmeaza.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 14 Apr 2019, 21:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
Acum 2 saptamani un stimat coleg mi-a trimis prin posta 3 zale pentru o bratara metalica Seiko 5,
coletul a fost fara ramburs si a avut valoarea de 30 ron... Din pacate la mine nu a ajuns deloc asa ca stimatul coleg a facut reclamatie si a primit raspuns ca se va face o ancheta interna si cind va fi gata i se va comunica rezultatul si va primii si cei 30 ron cit a fost valoarea declarata .. :(

Partea nasoala este ca s-ar putea sa nu mai gasesc niciodata o alta za pentru bratara mea Seiko 5...deci pierderea este destul de serioasa !

Este a 4-a oara cind posta romana imi pierde colete cu piese de ceas si o data mi-a pierdut un colet care continea un cactus cu tot cu ghiveci :(... dar acela ne fiind pe subiect il mentionez doar asa ca fapt divers ! :(

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 06 Ian 2020, 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2019, 16:53
Mesaje: 50
Ninulescu scrie:
Acum 2 saptamani un stimat coleg mi-a trimis prin posta 3 zale pentru o bratara metalica Seiko 5,
coletul a fost fara ramburs si a avut valoarea de 30 ron... Din pacate la mine nu a ajuns deloc asa ca stimatul coleg a facut reclamatie si a primit raspuns ca se va face o ancheta interna si cind va fi gata i se va comunica rezultatul si va primii si cei 30 ron cit a fost valoarea declarata .. :(

Partea nasoala este ca s-ar putea sa nu mai gasesc niciodata o alta za pentru bratara mea Seiko 5...deci pierderea este destul de serioasa !

Este a 4-a oara cind posta romana imi pierde colete cu piese de ceas si o data mi-a pierdut un colet care continea un cactus cu tot cu ghiveci :(... dar acela ne fiind pe subiect il mentionez doar asa ca fapt divers ! :(


Am avut si eu de curand o neplacere cu posta romana. Un colet ce trebui sa ajunga in Danemarca a disparut dupa vreo luna in tranzit. Nu am putut sa il asigur pentru ca doamna de la posta a spus ca nu au acest serviciu. Desi acum jumatate de an cand am trimis de la un oficiu mai mare il aveau. Am facut reclamatie si dupa 2 saptamani a ajuns si ceasul... curios. M au intrebat ce valoare avea si spuneau ca dupa 90 zile daca nu se rezolva o sa fiu despagubit. Am mentionat valoarea de 300 ron.
Culmea, acum cateva zile am primit un aviz. M am dus sa il ridic si era o scrisoare de la posta romana mentionand ca coletul a ajuns si isic er scuze pentru neplacerile create. Neplacerea mai mare a fost ca am pierdut 45 min sa ma duc sa ridic aceasta scrisoare inutila de scuze...

In rest am trimis colete in Germani, UK si Suedia cu valori peste 100 euro si au ajuns repede.

_________________
instagr.am/lifeofmiquel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 07 Ian 2020, 09:28 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Posta romana este o companie care are vreo 25000 de angajati (acum vreo 7-8 ani avreau 35000)
Au facut ceva schimbari dar in linii mari sunt nerestructurati (tehnic/logistic).
Nu stiu cum e in Bucuresti dar prin Sibiu sediile sunt (sumbre) aceleasi ca pe vremea raposatului (aceleasi usi, geamuri, ghisee).
Au anunturi prin Sibiu ca fac angajari de factori postali, nimeni nu se prezinta cu lunile. Personalul imbatranit si remunerat cu cca 1500 lei/luna. Clar ca nimeni nu vine pe schema asta de salarizare.
Pe intern, n-as trimite colet cu ei niciodata.
Pe extern da, dar doar catre tarile cu care au contract si pot asigura coletul. In rest, EMS...
Un pic riscant si cu EMS ul (in cativa ani mi-au incurcat/pierdut 2 colete). Unul disparut in Bsi Bucuresti, celalalt ajuns dar fara continut in Germania. Nasol este ca pe EMS nu poti asigura marfa, in caz de furt/disparitie esti despagubit dupa vreo 4-5 luni cu vreo 320 lei (indiferent ca tu declari in momentul expeditiei valoarea marfii de 1000 euro,de ex).
Concluzia, riscant sa lucrezi cu ei :cry:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 12 Ian 2020, 23:58 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
https://www.digi24.ro/special/campanii- ... JMCg4o5p7g


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 14 Ian 2020, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2019, 16:53
Mesaje: 50
impala2328 scrie:
Posta romana este o companie care are vreo 25000 de angajati (acum vreo 7-8 ani avreau 35000)
Au facut ceva schimbari dar in linii mari sunt nerestructurati (tehnic/logistic).
Nu stiu cum e in Bucuresti dar prin Sibiu sediile sunt (sumbre) aceleasi ca pe vremea raposatului (aceleasi usi, geamuri, ghisee).
Au anunturi prin Sibiu ca fac angajari de factori postali, nimeni nu se prezinta cu lunile. Personalul imbatranit si remunerat cu cca 1500 lei/luna. Clar ca nimeni nu vine pe schema asta de salarizare.
Pe intern, n-as trimite colet cu ei niciodata.
Pe extern da, dar doar catre tarile cu care au contract si pot asigura coletul. In rest, EMS...
Un pic riscant si cu EMS ul (in cativa ani mi-au incurcat/pierdut 2 colete). Unul disparut in Bsi Bucuresti, celalalt ajuns dar fara continut in Germania. Nasol este ca pe EMS nu poti asigura marfa, in caz de furt/disparitie esti despagubit dupa vreo 4-5 luni cu vreo 320 lei (indiferent ca tu declari in momentul expeditiei valoarea marfii de 1000 euro,de ex).
Concluzia, riscant sa lucrezi cu ei :cry:


Care ar fi solutia avantajoasa sa trimiti ceasuri in afara atunci? DHL e foarte scump din ce stiu dar poate ma insel.

_________________
instagr.am/lifeofmiquel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România