Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Apr 2017, 23:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Sfatul meu : Indiferent ce scule cumperi, cumpara-le de calitate .
Un profesionist nu face rabat in ceea ce priveste sculele.
Am si eu chei cu doua brate, rupte. Dar alea le-am cumparat pe loc in tirg , pentru ca sa fiu sigur pe ce arunc sau nu banii.
Insa am dat putin pe alea. Tot putin au si tinut .
Daca iei ceva dubios risti de doua ori . O data risti sa rupi cheia aia si a doua oara risti sa distrugi ceasul. Fie-l scapi pe jos, fie-l zgirii sau strici profilul capacului (mai ales in cazul Rolex -desigur acolo trebuieste alt gen de cheie) .
E buna si mingea aia, dar numai in cazul in care capacul nu-i foarte tare strins .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2017, 23:31 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
aia in 3 pn din linkul postat e 50E.
sigur ca e de preferat sa iei lucruri de calitate. cine nu ar face asta daca ar putea? trebuie insa sa te intrebi si cat de des o vei folosi(si pe ce ceasuri) si daca va merita sau nu banii.
daca esti ceasornicar sau cumperi/vinzi des ceasuri poti vb de o investitie insa in celelalte cazuri nu e o investitie pt ca nu vei recupera vreodata suma.
daca 50E pt tool e o suma ok pt cel care a intrebat, by all means. orice investitie suplimentara in calitate te fereste de mai multe batai de cap ulterioare
eu unu nu prea mai folosesc dar am una chinezeasca. daca inveti sa o folosesti e utilizabila si aia. daca nu ai experienta si te grabesti poti zgaria ceasurile si cu tool-uri bergeon.

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2017, 23:49 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cand vine vorba de ceasuri, e greu sa spui ca faci investitie. e pasiune si mandria de a avea o scula buna cu care sa-ti faci treaba din cand in cand. cel putin in cazul meu.
nu sunt nici ceasornicar si nici afacerist-vanzator-cumparator de ceasuri, insa nu cumpar un ceas fara sa-l desfac (regula proprie), asa ca imi este utila o astfel de scula. o sa o folosesc destul de rar (cumpar 1-2-3 ceasuri pe an), insa o sa o tin toata viata (sunt cam la jumate :))), asa ca merita "investitia" zic eu.
Nu stiu foarte multe din practica caci pana acum apelam mereu la un ceasornicar ca sa le defac. Acum am decis sa nu ma mai complic si sa-mi iau sculele mele. De obicei, prefer lucrurile de calitate (Bergoen in cazul asta), insa am zis da cer parerea celor care stiu mai bine si au trecut pintr-o experienta similara inainte sa dau banii pe asa ceva.


Va multumesc ptr pareri, keep them coming, cum zice francezu'
Claudiu daca esti pe receptie, as aprecia parerea ta.

Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 07:16 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Neata,

M-am tot uitat aseara pe net si cel mai ieftin am gasit la cousinsuk.com
O jaxa bergeon in 3 brate costa,in mod normal, in jur de 200$, insa la ei e 150$. A mai cumparat cineva de la astia? Exista riscul sa fie chinezarie? avand in vedere diferenta de pret.

https://m.cousinsuk.com/sku/tools/case- ... 1451929713


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 08:55 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
In mod normal unde? Ebay? Sau la Swatch acasa
Cousin sunt distribuitori de piese de mult timp.nu cred ca se pune problema de fake.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 10:03 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
Cousins sunt ok, am cumparat si eu de la ei. Preturile de pe site nu contin TVA, acesta se adauga la final. Referitor la cheie eu am luat de la ei un Horotec in doua puncte, sunt foarte multumit de ea: https://www.cousinsuk.com/product/t-shape-lever-action-horotec.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 11:45 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
marian_sro scrie:
In mod normal unde? Ebay? Sau la Swatch acasa
.


Peste tot. Daca gasesti mai ieftin zi-mi si mie.

@best-x-treme
Merci, nu stiam de tva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 13:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2012, 20:42
Mesaje: 384
best_x_treme scrie:
Cousins sunt ok, am cumparat si eu de la ei. Preturile de pe site nu contin TVA, acesta se adauga la final. Referitor la cheie eu am luat de la ei un Horotec in doua puncte, sunt foarte multumit de ea: https://www.cousinsuk.com/product/t-shape-lever-action-horotec.


Mie intoteauna mi-a afisat pretul cu TVA deja inclus, la final nu s-au adaugat decat taxele de livrare si taxa de plata cu cardul (introdusa de prin 2015-2016 daca ma insel). Am dat din 2014 pana acum 15 comenzi si de fiecare data a fost la fel.

Nu se pune problema existentei falsurilor; au aparatura Bergeon, A-F etc. dar ofera si alternative mai ieftine, importate din India sau din China, insa intotdeauna marcate cu producatorul original.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 13:19 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
nihilx scrie:
best_x_treme scrie:
Cousins sunt ok, am cumparat si eu de la ei. Preturile de pe site nu contin TVA, acesta se adauga la final. Referitor la cheie eu am luat de la ei un Horotec in doua puncte, sunt foarte multumit de ea: https://www.cousinsuk.com/product/t-shape-lever-action-horotec.


Mie intoteauna mi-a afisat pretul cu TVA deja inclus, la final nu s-au adaugat decat taxele de livrare si taxa de plata cu cardul (introdusa de prin 2015-2016 daca ma insel). Am dat din 2014 pana acum 15 comenzi si de fiecare data a fost la fel.

Nu se pune problema existentei falsurilor; au aparatura Bergeon, A-F etc. dar ofera si alternative mai ieftine, importate din India sau din China, insa intotdeauna marcate cu producatorul original.


Merci.
Nici mie nu mi-a aparut TVA la final. Am facut o simulare si nu se adauga decat taxa ptr plata cu cardul. Multumesc inca o data ptr detalii. Cred ca o sa iau de la ei o jaxa bergeon cu 3 brate. Au pretul cel mai bun, cu 25% mai ieftin decat in alte parti unde am gasit la vanzare.

Jaxa asta merge si la oyster? Am gasit undeva unde zice ca un set de "mustucuri" sunt ptr carcasa oyster.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 16:32 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Mircea scrie:
sunt in cautarea unei scule jaxa ptr desfacut capacele pe filet.

e buna asta mini cu doua brate? o foloseste careva?
ce folositi ptr capacele cu filet, care ar fi cea mai buna alegere?


http://www.ebay.co.uk/itm/Bergeon-2819- ... Sw2GlXH3Ew




Vrei neaparat Jaxa? Eu de cand am descoperit mingiutele precum cea de mai jos nu mai folosesc Jaxa (cu care am zgariat, ultima data cand am folosit-o, un spate de ceas):
http://www.ebay.com/itm/DZ853-Watch-Bac ... SwcL5XMuI~

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 16:34 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
iar daca nu poti tine ceasul cat desfiletezi capacul din spate, poti folosi:

http://www.ebay.com/itm/New-Adjustable- ... Sw~OdVa8HL

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 17:27 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
matabog scrie:



Vrei neaparat Jaxa? Eu de cand am descoperit mingiutele precum cea de mai jos nu mai folosesc Jaxa (cu care am zgariat, ultima data cand am folosit-o, un spate de ceas):
http://www.ebay.com/itm/DZ853-Watch-Bac ... SwcL5XMuI~


Vreau o scula buna pe care sa o tin si sa stiu ca ma bazez pe ea. mi s-a intamplat ca ceasurile vintage (probabil nedesfacute de 10-20 de ani) sa aiba capacul intepenit si sa nu poate fi clintit cu mingea de cauciuc. si ma doare inima cand il vad pe talibanul care vinde ceasul ca pune mana pe foarfeca sa desfaca capacul.

nu vreau neaparat jaxa caci e destul de scumpa, de aia am zis sa intreb si eu aici sa vad parerile voastre.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Mircea scrie:
Care e cheia japoneza? Ai un link, te rog?

http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=91&tip=41

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 18:07 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Zar scrie:
Mircea scrie:
Care e cheia japoneza? Ai un link, te rog?

http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=91&tip=41

Imagine


Salve Zar.
Ai una ca asta? O recomanzi?

Site-ul e de incredere sa cumperi de la ei?

Multumesc inca o data!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 18:22 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Nu cred ca gasesti si sa o folosesti asa, in picioare in targ si sa nu risti sa zgarii ceasul. Daca nu merge cu mingiuta de silicon, atunci nici cu jaxa nu se deschide usor, dar in plus risti sa zgarii ceasul.

Pentru acasa ma bate gandul sa iau de pe aliexpress o copie dupa Bergeon 5700.

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România