Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Apr 2017, 18:22 
Neconectat

Membru din: 08 Mai 2014, 14:53
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Legat de Romchrono, il recomand.

_________________
"Foarte bine" este dusmanul "Bine"-lui!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 18:43 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
matabog scrie:
Legat de Romchrono, il recomand.


Mersi.
Site-ul, din pacate, e destul de zgarcit cu informatii despre produse. De ex, la scula asta japoneza nu spune nimic, ce dimeniuni de carcase etc. Insa, e bine de stiut ca e de incredere, presupun ca livreaza la timp si produsele sunt originale/de calitate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 20:54 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
In alta ordine de idei, am citit tot thread-ul. S-a discutat mult de surubelnite si lupe, mai putin de scule de desfacut capace.
Am gasit filmele de la intalnirea de acum 5 ani cand Claudiu a facut o demonstratie pe un ETA. F frumos. Am vazut ca pe banca lui de lucru era o jaxa in 3 brate. Probabil ca aia e scula preferata. I-am trimis un mesaj si l-am rugat sa arunce un ochi aici, sper sa gaseasca timp sa ne spuna parerea lui.


Acum referitor la treaba asta am ajuns la cateva variante. In scop informativ le prezint aici, poate la un moment dat o sa vrea vreun alt membru asa ceva si ramane informatia.

Mini jaxa Bergeon in 2 brate, cea mai mic pret la scula asta este de 95 $
http://www.esslinger.com/mini-swiss-jax ... jaxa-mini/

Jaxa Bergeon in 3 brate, cel mai mic pret gasit 154 $
https://www.cousinsuk.com/product/bergeon-swiss-jaxa

Jaxa elvetiana, mid-level, 53 $
http://www.watch-tool.de/html/case_open ... ?id=0021cl

Bergeon, scula in V, 130 $ (560 de lei, ca asta e site romanesc) (minus, prezentara sumara sau deloc a produsului)
http://carrusexpert.ro/shop/ceasornicar ... v-bergeon/

Scula japoneza in V, no name, 30 $ (120 de lei, site romanesc si asta) (un minus este ca produsul nu este prezentat deloc, o poza mica si atat)
http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=91

Scula japoneza in V-Tech, 119 $
http://www.esslinger.com/watch-back-ope ... apan-made/




Si un site dat de tgd, caruia ii multumesc. o multime de variante la toate preturile.
http://www.watch-tool.de/html/case_opener_.php


va multumesc ptr pareri. daca mai aveti, va invit sa le impartasiti. mai ales ca acum s-au conturat cateva variante.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 22:55 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Eu am mai multe.
Am si chinezarie in 3 puncte dar nu stiu unde am pus-o ...cert e ca nu-i la indemina Tocmai ca sa nu distrug ceva capace. Oricum este moale si nu se simte bine in mina, chiar daca e copie dupa Bergeon.
Una Bergeon e data imprumut, insa daca tot veni vorba de JAXA , o am pe asta din poze.
Apoi am una veche, sigur elvetiana, care am primit-o de la un ceasornicar in virsta.
Doua din astea albastre am cumparat din tirg. Una am rupt-o ...e material casant de slaba calitate.
Mingea nu e eficienta daca e strins tare capacul.
Pentru Oyster nu recomand sculele din pozele mele.
Aia este o alta trusa separat. Dar si acolo trebuie calitate.

Din aia cum a aratat Zar nu recomand.
E simplu sa recomanzi ceva cind nu ai sau nu ai lucrat/folosit asa ceva.
Asa ca fa o sinteza si vezi ce si cum.
Sigur, unele capace merg desfacute si cu patent, foarfeca sau cine stie ce improvizatie.
Totul tine de respectul fata de ceasuri si de posibilitatile financiare ...

Eu sint impotriva copiilor de orice fel. De la ceasuri fake, scule fake...oameni fake.
Asa ca daca tot iti iei o scula, ia-o si pentru generatia viitoare. La fel cu ceasurile.
Succes in achizitii si arata-ne si noua ulterior, ce ai cumparat.


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Eu nu repar ceasuri, astea le-am cumparat asa ca hobby , pentru ca am foarte multe ceasuri, mecanisme...ma rog, tot felul.
Desigur, am o cutiuta cu toate virfurile sculei JAXA . Insa de ceva vreme (cred ca luni de zile) nu am mai desfacut vre-un ceas. In general dupa ce cumpar unul il desfac si-l studiez . Fie ca e functional fie ca nu e. Si scule mai am, tot felul. Unele nici eu nu stiu unde si cum sint utilizate.
Pentru orice fel de detalii, masuratori, poze, va stau la dispozitie . In masura in care stiu, va ofer informatii .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Apr 2017, 23:28 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Iti multumesc ptr postare.
Nici eu nu repar ceasuri, nu am rabdarea, priceperea si finetea sa ma bag la asa ceva. Nu o sa ma vedeti pe mine intreband ce surubelnite sa cumpar.
Insa, de desfacut, le desfac pe toate sa fiu sigur ca mecanismul e ok. Vreau sa iau ceva bun, fake nu se pune problema. Am minge, nu am putut desface 3 ceasuri cu ea pana acum.

Vreau ceva de calitate, inclin sa cred ca jaxa cu 3 brate e cea mai indicata. Aici, e de decis daca dai 50 $ pe una mid-level elvetiana sau termini balamacul si iei Bergeon. Am reusit sa nu cumpar la primul implus asa ca, acum, incerc sa aleg in cunostinta de cauza pe cat posibil.

Va multunesc ptr pareri, lasand la o parte alegerea, mie imi face placere orice discutie despre ceasuri, scule si alte acareturi care au legatura cu subiectul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2017, 10:41 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Pentru a desface ceasuri la modul normal,personal,recomand pe cele in V.Sunt mai stabile decat minijaxa in 2 puncte ,de exemplu.
Jaxa au jocuri,chiar daca este Bergeon,acest lucru fiind periculos daca ai un ceas strans mai tare.
Jaxa in 3 puncte este mai stabila,dar mai greu de manuit.
De retinut ca pentru oricare din ele,ca sa le poti folosi trebuie si un suport de fixat ceasul.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2017, 15:11 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Merci, Claudiu.

Am dat comanda de suport si o jaxa in 3 brate, pana la urma.
Daca am tot facut comanda, am mai luat si un subler cu afisaj si o scula Bergeon ptr telescoape. (Preturile sunt f bune pe cousinsuk).

M-am gandit ca pe termen lung, asta e alegerea cea mai buna.
De acum inainte ma duc la vanatoare cu pusca.....nu cu prastia ca pana acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2017, 18:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Bafta! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2017, 21:18 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
:D

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2017, 10:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Arată foarte robust toate sculele tale.
Eu, neinspirat fiind, am cumpărat o mini-trusă cu mai multe scule, însă ștanța "made in china" își spune cuvântul cu fiecare ocazie. :x

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2017, 14:03 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Multumesc controller.
Am fost si eu tentat de o trusa, insa pana la urma am decis sa cumpar doar ce cred eu ca-mi trebuie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mai 2017, 23:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Am vrut sa demontez bezelul la un Omega Seamaster Professional si am mers la doua ateliere de reparatii ceasuri . Unul dintre ele zic eu chiar profesionist fiindca cei de acolo repara si ceasuri de lux. I-am rugat doar sa imi dementeze bezelul ( contra cost desigur ) insa din pacate mi-au raspuns ca nu pot face asta fiindca le trebuie o scula speciala pe care ei nu o au . M-au indrumat cel mai bine sa merg la un service autorizat Omega :) Si m-am intrebat : " Doar pentru a demonta bezelul sa merg la service Omega ? " Asa ca am inceput cautarile . Am gasit la un pret acceptabil " jucaria " din poza atasata pe care o recomand oricui cu cea mai mare incredere .La prima incercare in mai putin de 5 secunde bezelul era demontat . O scula absolut fantastica
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2017, 12:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Eu asta o folosesc...nu sunt la magazin sa-i fac poza live din pacate,dar cred ca am postat-o undeva pe aici pe Forum.


http://www.watch-parts.ru/catalog/11816#ad-image-0

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2017, 17:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Da , cu adevarat profesionala , vazusem pe ebay una pe la 350 de lire parca si merita banii daca este nevoie de ea regulat , cu atat mai mult cu cat merge pe orice diametru de bezel fiind reglabila. La cea prezentata de mine am uitat sa fac mentiunea ca se gasesc in doua variante de diametru 36 respectiv 41 mm .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iun 2017, 19:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Am si ceva ca si cea prezentata de tine,dar eu nu prea am reusit sa o folosesc decat la ceasurile cu un anumit tip de bezel.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România