Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 06:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 31 Mar 2011, 14:39 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 08:52
Mesaje: 21
Am un CASIO GSHOCK SKY COCKPIT GW 3000 BD,in Dr.Taberei la etj.10 noaptea se regleaza f bine.Am ramas surprins sa constat ca la aceste modele si ziua si data se regleaza automat pe langa ora,min si secunde.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2011, 16:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Am si ceasuri analogice cit si digitale controlate prin radio. Se regleaza automat in jurul orei 4 dimineata. Semnalul in Petrosani (jud. Hunedoara), cind este senin afara, este foarte bun !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2011, 17:21 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2011, 10:44
Mesaje: 54
mihaixp scrie:
Am avut un Casio Pathfinder cu Wave-ceptor. Eu stau in Bucuresti insa nu am reusit sa prind semnal de la ceasul atomic din Meinflingen. Vara trecuta am fost in vacanta in Spania si am incercat sa-l sincronizez cand eram la plaja insa din nou nu a functionat.
Sunt sigur ca nu ceasul era de vina.
Cred ca foarte important este ca ceasul sa nu fie miscat in timpul sincronizarii.



Nu stiu daca, dar sti ca trebuie NEAPARAT sa iti setezi orasul unde il sincronizezi inainte sa o faci? Adica pentru Romania trebuie setat un oras care sa aiba GMT+2.

Azi am primit un Mudman Waveceptor si a mers perfect in Arges->Costesti(Undeva pe langa Pitesti) sa il sincronizez. Nivelul semnalului era L3, adica strong.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2011, 19:45 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 08:52
Mesaje: 21
Trebuie setat pe ATENA si de pe 27 martie s-a trecut la ora de vara asa ca setezi pe ON si DST(adica ora de vara).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Apr 2011, 06:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Am o statie meteo si doua ceasuri (de masa)/termometre Oregon Scientific.
Nu se sincronizeaza nici batute, desi incearca disperate sa o faca din trei in trei ore. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc din caramida iar "obectele" de afla in camere diferite... si nici pe balcon nu merge!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Apr 2011, 08:25 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
Am un Casio WVQ-570. Se sincronizeaza noaptea cu conditia sa il pun pe pervaz cu ora 12 inspre geam. Mentionez conditiile : Craiova, etajul opt - fara cladiri mai inalte in preajma, bloc cu pereti exteriori de beton armat (de aceea trebuie pe pervaz), fereastra catre nord, si cer relativ senin.
Il sincronizez rar pentru ca nesincronizat pierde 1 sec la 3-4 luni.

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Apr 2011, 22:24 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2009, 22:42
Mesaje: 7
Am un Casio EQW-W710 si se regleaza foarte bine in fiecare noapte intre unu si patru dimineata pus la geam catre vest asa cum recomanda fabricantul. Pozitia este oarecum "favorizanta" (marginea orasului de vest a orasului (Bucuresti), fara cladiri inalte obstructive) dar sunt la etajul trei din zece iar celelalte aparate din casa nu influenteaza deloc receptia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2011, 14:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2010, 21:01
Mesaje: 117
Localitate: Brasov
Am un Casio g shock fabricat in Japonia care are se pare posibilitatea de reglaj doar un Japonia si SUA Este posibila modificarea acestuia sa se poata regla si in Romania? Ce implica aceasta

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2011, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
Si eu am un ceas care se regleaza prin unde radio. Nu am avut probleme cu el.
l-am primit din Germania si de 2 ani merge foarte bine. Se regleaza automat odata la 12 ore iar bateriile le-am schimbat-o doar odata.

Imagine

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2011, 17:39 
Neconectat

Membru din: 01 Oct 2011, 11:40
Mesaje: 8
Desi au trecut aproape 3 ani de la deschiderea acestui topic, de abia acum l-am descoperit. Sunt comerciant si printre altele am vandut si ceasuri radio controlate.Zeci de modele si sute de ceasuri in aproximativ 10 ani.Au fost cesuri de mana de la branduri Casio,Citizen,Junghans,Master Anker,TCM ETC,ceasuri de perete cu pendul sau fara,ceasuri de masa sau statii meteo.Ce pot sa va spun,Claudiu are dreptate, sunt mai multe criterii pe care trebuie sa le indeplineasca un ceas radio controlat.Depinde cine e producatorul ceasului,zona orasului in care locuiti conteaza de asemenea (aeroprt,unitati militare,statii de inalta tensiune-va vor disturba semnalul radio).In casa ceasul sau statiile meteo poate fi dereglat sau nu isi ia semnalul corect din cauza zidului de beton(ecranare),cablurilor electrice din perete(daca aveti un ceas amplasat pe perete)si nu in ultimul rand sunt dereglate de aparatura electrica(electronica),adica televizoare, radiouri,PC-uri.Din experienta va pot spune ca am avut surprize naplacute chiar si cu branduri precum Casio si de altele no name am fost placut surprins sa nu am nici o problema cu ele.Am auzit ca de vreo 2 ani, exista un amplificator de semnal amplasat undeva in Sibiu.Deci nu ar mai trebui sa ne aflam la marginea conului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Noi 2011, 00:09 
Neconectat

Membru din: 13 Dec 2010, 00:30
Mesaje: 254
Localitate: Bucuresti
Am un Casio g-shock si se actualizeaza in Bucuresti, la etajul 5, doar daca il asez la geam. Nu conteaza daca il asez cu ora 12 sau 6 spre geam, se actualizeaza la ora 04,02, indiferent de vreme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Dec 2011, 22:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2011, 23:37
Mesaje: 426
Detin un casio Wave Ceptor m710DB de 4 luni si se sincronizeaza usor doar dupa ora 22. Locuiesc in Cluj intr-un bloc la etajul 4. Nu am avut probleme de sincronizare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2011, 20:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2495
Localitate: Bucuresti
Eu am 2 ceasuri cu ajustarea orei prin semnal radio (un Casio Gshock si un Citizen).
Le pun la geam (stau la etajul 10 al unui bloc din sectorul 3, cu alte 3 blocuri langa al meu) si se actualiezeaza singure dupa ora 00:00.

Din 7 nopti lasate la reglare, rateaza cam 2 - dar eu le verific dimineata daca s-au reactualizat si daca vad ca nu, atunci pe la ora 07:00 le dau o reactualizare manuala la ambele.

Oricum, am observat ca Citizen e mai lent la actualizare de cat Casio. Adica puse alaturi si lasate noaptea pe marginea geamului, Casio se actualizeaza repede iar Citizen mai greu (adica din a treia sau a patra incercare) ori deloc.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2013, 14:22 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2013, 14:08
Mesaje: 4
Aveti idee daca in Tg. Mures functioneaza ok sincronizarea radio? E vreun membru al acestui forum din Tg. Mures care a testat aceasta functie? Doresc sa achizitionez un Casio wave-ceptor (EQW-M600DB-1A) si n-as da banii degeaba pe functia aceasta daca nu merge (la aceleasi caracteristici numai fara sincronizare radio sunt modele cu 400 de lei mai ieftine).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2013, 14:41 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Am avut doua ceasuri Casio (G Shock si PAW) si functiona sincronizarea radio in oras.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România