Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 08:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Dec 2018, 00:37 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Seara bauna, prieteni!
Am a va ruga sa ma lamuriti intr-o problema: Citizen eco drive Blue Angels cu mecanism U600. Nu se sincronozeaza manual. La actionarea prelingita a butonului de jos, secundarul merge cuminte pe RX apoi pe intensitatea L sau M. Semnalizarile sunt ca in carte: RC in stanga apoi RDY si RUN in dreapta. Numai ca, de fiecare data, apare un NO mare si insolent dupa fiecare incercare a mea de a-l sincroniza manual. Dati-mi va rog un sfat, ce sa fac spre a-mi reusi sincronizarea. Ceva prieteni mi-au explicat o manevra simpla, din trei pasi:" Deschizi geamul-arunci ceasul-inchizi geamul!".
Dar, chiar daca in opinia mea quartzul este mecanismul necuratului, modelul acesta chiar mi-e drag si il port cu placere.
Revenind la problema, am ratat ceva? Manualul este destul de saracut, cu toate acestea am respectat ce scrie acolo. Orasul este JNB, Johanesburg, dar e corect asezat pe fus. Intensitatea acumulatorului e maxima.
Atunci, de ce nu apare OK, sa ma simt si eu bine? Se poate verifica la modelul acesta daca si-a facut sincronizarea anterior? Are vreo semnalizare secreta pe care nu am dibuit-o? Se poate verifica mecanismul, daca e in parametrii normali si cu functia corect prezenta si activa?
Multumesc mult!
Sarbatori fericite!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2018, 12:30 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
La multi ani!
Sper ca Mosul a fost cocosat de cadouri ticaitoare la voi.
Multumesc mult pt cascada de raspunsuri, chiar mi-au fost de ajutor cand am avut mare nevoie!
An nou cu sanatate, fericire, implinire, noroc si ceasuri frumoase!
La multi ani!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Dec 2018, 12:43 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Sarbatori fericite!
In Craiova, Citizen AS4030 cu E670 mi se sincronizeaza uneori in fiecare noapte, alteori la 3-4 nopti cu statia din Mainflingen.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Dec 2018, 15:56 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Merlin,
In 24.Dec. cam greu sa primesti raspunsul instant. Imi pare rau ca s-a intamplat,dar ...suntem oameni.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2019, 10:04 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
La multi ani prieteni!
Va doresc.... tot ce va doriti voi! Si un pic de bine pe de-asupra.
Referitor la nelamurirea mea, pour monsieur " Vive la France, vive la Legion", multumesc pt raspuns, dar, dupa ce se face sincronizarea la ceasul dvs, exista vreo semnalizare care sa confirme acest lucru? De unde stiti ca s-a sincronizat?
La mine, la mecanismul U 600, apar numai RC si RDY/RUN despre care am spus, asta pe timpul sincronizarii manuale.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2019, 11:10 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Dupa ce se sincronizeaza automat se poate verifica printr o simpla apasare pe butonul de la ora 4. Secundarul se deplaseaza din pozitia in care se afla la unul dintre ce 3 markeri L(low)/M(medium)/H(high) in functie de nivelul undelor prin care s a sincronizat. In situatia in care ceasul nu s a sincronizat secundarul se duce la markerul NO de la ora 11.

Daca se doreste sincronizare manuala, se apasa prelung butonul de la ora 4, secundarul se deplaseaza la markerul RX de la ora 12 insotit de un bip.
1.Daca ceasul nu capteaza undele necesare pentru sincronizare dupa cateva secunde se va auzi un bip si secundarul va reveni la normal.
2.Daca ceasul capteaza undele necesare pentru sincronizare secundarul se va deplasa la unul dintre ce 3 indici L/M/H in functie de nivelul undelor.
-daca undele isi pastreaza continuitatea pe tot timpul necesar sincronizarii se vor auzi 2 bip uri la finalul sincronizarii
-daca undele nu isi pastreaza continuitatea pe tot timpul necesar sincronizarii se ca auzi un bip si sincronizarea nu se va realiza.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2019, 11:37 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Multumeeeesc! Voi tine seama.
O zi uluitoare!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2019, 11:53 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Multumesc, la fel!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România