Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 09:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pareri despre miyota
MesajScris: 18 Noi 2009, 18:59 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
As vrea sa intreb utilizatorii ceasurilor echipate cu mecanisme Miyota,mai ales modelul 8215,ce parere au despre acestea,cam care este acuratetea si fiabilitatea acestor mecanisme japoneze...Din cate am citit pe net nu-s ca ETA dar nici departe,cei de la citizen reusind sa fabrice mecanismul undeva la jumatate din pretul de productie al unui 2824-2...pretul pana la urma reflecta calitatea ! astept comentarii...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre miyota
MesajScris: 18 Noi 2009, 20:51 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Eu cred ca sint fiabile si relativ precise .
Cu intretinerea periodica de rigoare , o sa-ti arate timpul pentru multi ani .
Si s-ar putea sa-l lasi mostenire ...

Am avut ocazia sa vorbesc cu cineva de la Citizen ( centru de reparatii ) si se pare ca mecanismele 8200 , 8203 si 8215 nu se mai fabrica . Asa o fi...?

Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: pareri despre miyota
MesajScris: 18 Noi 2009, 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
impala2328 scrie:
As vrea sa intreb utilizatorii ceasurilor echipate cu mecanisme Miyota,mai ales modelul 8215,ce parere au despre acestea,cam care este acuratetea si fiabilitatea acestor mecanisme japoneze...Din cate am citit pe net nu-s ca ETA dar nici departe,cei de la citizen reusind sa fabrice mecanismul undeva la jumatate din pretul de productie al unui 2824-2...A pretul pana la urma reflecta calitatea ! astept comentarii...B

A . 3XPretul de vanzare Miyota 8215~=Pv ETA 2824-2
B. Din specificatiile scrise si garantate ale celor 2 producatori apare o diferenta de max 25 % la abateri...
O concluzie care nu-mi apartine (ci lui Doug Clark):
"Conclusion - Both movements have a track record of accuracy, dependability, and longevity. They are employed by several low, medium and high end makes. The ETA 2824-2 in my opinion is the better of the two. It is Swiss made and has been in service since 1982. With 25 verses 21 jewels, higher beats per minute, omni-directional winding mechanisim, and hacking feature, the 2824-2 comes out ahead.
Based on price, the Miyota 8215 by Citizen is a great value and would be a good choice in an everyday watch or weekend beater.
Email us if you have questions, suggestions, or want to add to this article.
Doug Clark"

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România