Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 20:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:04 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2013, 14:11
Mesaje: 26
Buna ziua stimabili iubitori ai ceasurilor!!
Recent am achizitionat un ceas german Veltins, care nu este nou si a venit cu ceva probleme. Ideea este ca tot ceea ce vreau acuma e sa stiu daca se poate repara. Problemele ar fi 2 si anume:
1)Minutarul- este cand indica corect minutele, este cand ramane pe loc, este cand merge in fata sau in spate. Repet este si cand functioneaza bine......dupa umila mea stiinta posibil o uzura la rotita minutarului...lasam expertii sa diagnosticheze.
2)A doua problema, care e si evidenta in poza de mai jos, azi cand refixam ora tocmai din cauza minutarului, am ramas cu coronita in mana, desi (!!!) nu am bruscat ceasul si nici alte chestiuni de genul :( :( :oops: Intotdeauna lucrez gentil cu ceasurile mele.....Va multumesc mult, in speranta ca ma puteti ajuta cu idei, sfaturi, "diagnostice", prognostice cu ce ar fi de facut, etc..
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:24 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Singurul produs asociat numelui de Veltins este acesta:
https://www.getraenke-frieling.de/onlin ... p-620.html
Probabil ca e vorba de un ceas reclama, ceas conceput sa functioneze sub un an sau pana la schimbarea bateriei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:38 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2013, 14:11
Mesaje: 26
Ceasul e automatic. Pare si se simte deosebit de robust, in afara de problemele mentionate. De asemenea are gravata pe spate o data 13.08.2005, probabil de atunci functioneaza si isi serveste stapanul. Acestea fiind luate in considerare, nu prea as zice ca e un simplu ceas fashion sau de reclama care sa fie de unica folosinta, desi nici pretentii de elvetian nu am de la el intr-adevar.
Deci automatic fiind, plus ca e primul ceas cu complicatie "power reserve" as vrea neaparat sa il repar chiar daca nu o sa merite. Eventual as vrea sa stiu procedura de trimitere la domnul Claudiu, ce am de facut, cum il contactez, etc.
Va multumesc din nou si va mai las o poza.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
MME scrie:
...Eventual as vrea sa stiu procedura de trimitere la domnul Claudiu, ce am de facut, cum il contactez...

Procedura de a-l contacta pe d-l Claudiu e simpla: trimiteti-i un mesaj privat. Si sfatul meu, cateva poze clare cu mecanismul... s-ar putea sa aflati lucruri care nu o sa va bucure si ... de ciuda... nu o sa i-l mai trimiteti.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Din ce vad eu acolo...minuscul , se zareste o mizerie chinezeasca.
Mai scump transportul catre Claudiu decit asa numitul ceas...pentru ca nu poate fi numit altfel .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:02 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Claudiu nu repara chinezarii. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:20 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2013, 14:11
Mesaje: 26
Inteleg situatia, inseamna ca se numeste teapa situatia de fata.Noroc ca nu vorbim de multi bani. Am sa il contactez pe Claudiu si ramane de vazut. Va multumesc tuturor pentru ajutor! Din pacate parea o afacere buna pentru buzunar de student :)) Ca de visat nu ne opreste nimeni sa visam la fineţuri in materie de orologerie,insa asta e de domeniul viitorului deocamdata. Va multumesc inca odata si va doresc o seara cat mai placuta!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ca sa vorbiti despre finete in orologerie , trebuie sa cititi mult si sa invatati citeva nume ...Apoi restul vine de la sine.
Insa Veltnis-ul asta ...nu prea spune nimic . Ala nu e nume de ceas...
Incercati Omega, Piaget, Rolex...Desigur incercati sa va documentati prima data.
Pentru ca altfel aruncati cu banii. Sigur, 5 lei sau mai putin , nu prea conteaza. Insa daca-i adunati veti vedea ca poate va cumparati un ceas cinstit , rusesc cu banii astia .Astea inca le mai gasiti prin tirguri .Apoi restul vine de la sine. Fie va place domeniul si incepeti sa le colectionati, fie nu.
Este o pasiune frumoasa, nobila, elevata dar necesita bani . Si noroc . Pentru ce noroc ? Pentru ca sa le gasiti . Fie pe net, fie pe la diverse anticariate sau magazine de antichitati , fie pe la colectionari, fie pe la samsari .
Succes !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:31 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Va inteleg dezamagirea dar incercati sa trageti invataminte.
In ziua de azi se poate posta poza ceasul pe forum de oriunde v-ati afla iar postand-o puteti afla daca e ceva de el sau nu. Dar asta inainte de a-l cumpara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie ceas Veltins
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:37 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2013, 14:11
Mesaje: 26
Asa este, nu mi-a venit ideea sa va cer o parere inainte de a arunca 200 de lei...probabil acuma erau in buget pentru urmatorul ceas...invatatura de minte pe viitor, experienta costa, daca am vinde-o ulterior la pretul care ne-a costat :)) bang


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România