Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 18:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 05 Sep 2022, 11:53 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2022, 11:36
Mesaje: 2
Salutare tuturor,

As vrea sa comand ceasul de pe site-ul lor. Am vazut ca folosesc Miyota 821a si versiunea imbunatatita 8315. Niste sfaturi de la posesori/colegi cu experienta, mi-ar fi utile in legatura cu brandul Laco&mecanismul (precizie, durabilitate). La prima vedere pare un ceas corect pentru pretul de achizitie (circa 400 euro), dar nu stiu daca merita in comparație cu alte entry-level-uri elevetiene (Hamilton/Mido) sau japoneze (SEIKO/ORIENT). Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 05 Sep 2022, 14:50 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Am avut vreo 6 luni de zile un Laco Flieger Pro (varianta de vreo 3 ori mai scumpa decat asta), okish as zice. Am avut ceva probleme cu alinierea manoselor dar le-au rezolvat urgent pe garantie.

Alegerea ta mi se pare pretul corect. Mecanismul mie personal imi place foarte mult, chiar daca e considerat ieftin. Cu au mai sugerat si altii, mai pune 50 euro si alege optiunea cu anti reflective coating, e foarte mare diferenta (in bine).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 05 Sep 2022, 19:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3141
Localitate: Dublin
SIA scrie:
Salutare tuturor,

As vrea sa comand ceasul de pe site-ul lor. Am vazut ca folosesc Miyota 821a si versiunea imbunatatita 8315. Niste sfaturi de la posesori/colegi cu experienta, mi-ar fi utile in legatura cu brandul Laco&mecanismul (precizie, durabilitate). La prima vedere pare un ceas corect pentru pretul de achizitie (circa 400 euro), dar nu stiu daca merita in comparație cu alte entry-level-uri elevetiene (Hamilton/Mido) sau japoneze (SEIKO/ORIENT). Multumesc.


Miyota 8 nu e asa rau cum povestesc multi. E relativ stabil si poate fi reglat sa mearga bine bine...cam
+4...5 secunde pe zi. Sigur, rotorul e zgomotos, incarca intr-o singura directie si nu are hack...in variantele
mai vechi....dar are incarcare manuala.....
La pretul corect (pentru ceas)....si mie imi place!

Acuma....pentru ca e demodat foarte, ar fi normal sa-l gasim in ceasuri de maxim 200-250 de euro.
Laco e ok....si daca-ti face cu ochiul tare tare faptul ca dai 400 de euro pe el nu e un capat de tara....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 06 Sep 2022, 08:56 
Neconectat

Membru din: 05 Sep 2022, 11:36
Mesaje: 2
Multumesc. In acelasi buget (400 euro) ar mai fi Hamilton Khaki cu H10 sau Mido Multifort cu ETA C07.611/C07.621 (cam acelasi lucru). Sa aleg mai degraba Hamilton/Mido cu ETA?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 06 Sep 2022, 10:50 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Am avut si Hamilton-ul cu H10, dar personal m-a plictisit foarte repede. Eu zic sa nu te uiti prea mult la mecanism la banii astia, alege-l care-ti place cel mai mult cum arata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Laco Aachen 42 mm
MesajScris: 06 Sep 2022, 11:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3141
Localitate: Dublin
SIA scrie:
Multumesc. In acelasi buget (400 euro) ar mai fi Hamilton Khaki cu H10 sau Mido Multifort cu ETA C07.611/C07.621 (cam acelasi lucru). Sa aleg mai degraba Hamilton/Mido cu ETA?


DA, fara indoiala!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România