Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 13 Mai 2024, 21:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 24 Ian 2016, 21:34 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2015, 17:45
Mesaje: 35
Seara buna tuturor! O prietena de a mea vrea sa ii cumpere iubitului un ceas..si dupa lungi consfatuiri si cautari am ajuns la dilema de a alege pe unul dintre cele 2:
http://olx.ro/oferta/ceas-seiko-nou-gea ... fd3143b487
http://olx.ro/oferta/ceas-orient-nou-tr ... fd3143b487
Daca puteti sa ma ajutati care din cele 2 ar fii mai bun si daca cumva sunt originale.Va multumesc,o seara buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 24 Ian 2016, 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Sunt OK ambele, dar mai frumos Orient-ul este mai modern, mai frumos desenat, marime mare, ce se poarta acum, original japonez, indecsi luminosi. Seiko e cel simplu low-cost nu atrage cu nimic acest model, mai mic decat celalalt facut sigur prin Malayesia sau Singapore fara capac pe filet. Cred ca ar sta mai bine pe mana tanarului Orient-ul. Asta e alegerea mea, acum fiecare alege pe cel care i se pare mai atractiv, singurul + este safirul daca chiar este.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 24 Ian 2016, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Si eu recomand Orient-ul.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 25 Ian 2016, 11:30 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
eu am orientul acela , pot spune ca e un ceas corect pentru pretul cerut insa intre cele 2 as alege seiko
are geamul din safir, care este mult mai rezistent la zgarieturi , iar bratara e finisata mult mai bine decat cea de la orient
pe de alta parte orientul are un design mai modern si ceva mai sportiv , pe cand seiko e cam pe partea eleganta
deci calitativ seiko , vizual orientul
ambele sunt originale


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 25 Ian 2016, 20:16 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2015, 17:45
Mesaje: 35
Va multumesc frumos pentru ajutor si sfaturi! O seara buna tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 06 Mar 2016, 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Cu scuzele de rigoare ca ma bag in topicul acesta, dar am o nelamurire care se pliaza pe subiect: dupa cum stiti probabil, am in custodie recenta un Orient Senator (varianta bratara si cadran alb/limbi albastre cobalt), insa imi face mai mult cu ochiul un Orient Curator (stiu, cadranul Curatorului este nedecorat, in principiu arata mai bine Senatorul) pe motivul ca prefer back-ul in metal.
Voi ce ati alege intre modelele mentionate de mine? Se poate justifica cu argumente de ce unul si nu celalalt?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 06 Mar 2016, 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Buna ziua,
In ce priveste carcasa modelului "Curator", aceasta se zgarie foarte usor si datorita stratului (prea) lucios, se vad destul de tare si s-ar putea sa va deranjeze. Nu stiu sa va spun nimic legat de rezolvarea acestor inconveniente prin polish. Un fost coleg are acest model de Orient si e multumit de el, in afara de problema cu zgarieturile.
Succes in luarea unei decizii!

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 06 Mar 2016, 13:40 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2015, 11:18
Mesaje: 142
Localitate: Brasov
catalin.v scrie:
Cu scuzele de rigoare ca ma bag in topicul acesta, dar am o nelamurire care se pliaza pe subiect: dupa cum stiti probabil, am in custodie recenta un Orient Senator (varianta bratara si cadran alb/limbi albastre cobalt), insa imi face mai mult cu ochiul un Orient Curator (stiu, cadranul Curatorului este nedecorat, in principiu arata mai bine Senatorul) pe motivul ca prefer back-ul in metal.
Voi ce ati alege intre modelele mentionate de mine? Se poate justifica cu argumente de ce unul si nu celalalt?


Din punct de vedere tehnic, nicio diferenta. Insa la aspectul general, mai degraba Orient Curator - vizual, are un plus fata de modelul Senator - este mult mai elegant (parere subiectiva) - se preteaza bine la orice tip de imbracaminte (in special, casual) - un punct in plus. Carcasa nu pare atat de bulky chiar daca ambele modele au grosimi asemanatoare.

Dimensiune carcasa: 41 x 47.5mm (grosime 11mm). Finisaj carcasa: lucios (un minus - zgarieturile se vad mai usor).
Calibru Orient 46N40 in-house, automatic, 21 rubine; nu are functie de hack;
Rezerva de mers: 40h, data;
Frecventa: 21,600 bph;
Rezistenta la apa: 50m.

Orient Senator este un model clasic, robust - se preteaza mai bine stilului business (un plus pentru cadranul alb texturat).
Diametrul carcasei fara coronita: 40 mm (grosime 11.70mm) - finisaj carcasa: mat/satinat (un alt punct in plus).
Calibru ORIENT 46N45 in-house, mecanism automatic fara functie de hack, 21 rubine;
Rezerva de mers: 40-42h, data;
Frecventa: 21,600 bph;
Rezistenta la apa: 50m.

Ambele modele au lentila/geamul din cristal safir (modelul Senator are capacul spate transparent din cristal mineral; un minus pentru acest model). Vazut-placut-copiat - indecsii ambelor modele copiaza pe cei ai modelului Carrera Calibre 5 (Tag Heuer) - nimic rau in asta.

http://www.watchmandan.com/orient_calber_46m.htm


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: o parere intre 2 japoneze
MesajScris: 06 Mar 2016, 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc Bogdan11, multumesc Romulus. Asadar, acelasi mecanism, parca ma vad ca voi umbla si dupa un Curator.
Din ce-am cautat pe net, am impresia ca mai popular este acesta decat Senator-ul. Este adevarat ca are carcasa cu luciu oglinda, insa nu imi dau seama daca este un minus pentru zgarieturi. Orientul Mako pe care il port fara menajamente nu are nici-o urma notabila pe el - ma refer la acelasi tip de finisare a carcasei. Sunt curios cum este varianta cadranului gri la Curator, este mult laudata acea nuanta.
Vom vedea... la ce voi renunta.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România