Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Feb 2017, 15:17 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2009, 14:15
Mesaje: 45
Am vazut ieri absolut din intamplare un material video in care aparea si chestia asta:
https://www.youtube.com/watch?v=FBusF4pQDYY&t=253s


.....si am decis ca trebuie sa fac si eu rost de unul. Cadran verde cu litere aurii....imposibil de rezistat. Arata ca o adaptare moderna dupa un desen al anilor `80, ceea ce e perfect pentru mine. Ma atrage si faptul ca e cu armare manuala, rezistenta peste medie la apa si rezerva de energie e de doua zile, asta in caz ca uit sa-l intorc seara. Ce as vrea sa stiu de la cei cu mai multa experienta este daca cumva exista si oferte similare mai bune pe la 12-14 milioane si daca e vreun compromis de asteptat cu mecanismul 6R15.

Am citit ca e un mecanism destul de simplu de intretinut si precis per ansamblu. Nu am purtat niciodata un ceas mecanic pana acum, dar in ultimul timp ma simt stresat de nevoia de a inlocui bateriile la ceasurile existente. Ma gandesc ca un mecanic va continua sa ticaie chiar si daca nu e servisat la timp, bunica mea avea un pobeda care nu mai fusese dus la ceasornicar de cel putin 20 de ani. Pierdea juma` de ora pe zi, dar mergea totusi :P


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2017, 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1266
Este un ceas foarte frumos,daca il gasesti la un pret bun nu vad de ce nu l-ai lua, are geam din safir,mecanism bun, rezistenta 200m la apa si un design deosebit.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Feb 2017, 10:58 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Am vazut la un coleg de forum un exemplar. Il poti intreba pe el pentru mai multe detalii.
Spor.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Feb 2017, 11:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Mie imi place mult al meu, e un ceas reusit, daca poti ignora din prima cureaua cu care vine si sa o arunci la cos sau in cutie :lol:

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Feb 2017, 17:03 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2009, 14:15
Mesaje: 45
Frumoase poze. Puteti sa ne spuneti ce abatere are? Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2017, 01:04 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Si eu astept unul :D :D .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2017, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Feb 2016, 17:40
Mesaje: 15
Salutare!

Am un Alpinist (luat de la Seiya) de aprox 2 ani. Abaterea este de +7 s purtat zilnic.

Am mai luat un sarb033 de la seiya (are acelasi mecanism 6R15) si abaterea era de +4s. Acel ceas avand on mic defect la cristal seiya mi l a inlocuit cu un altul si al doilea sarb033 are abaterea +5s.

Un prieten si a luat un sarb033 de pe un site geneic si out of the box abaterea este de +15s.

E doar o teorie insa este posibil ca sellerii jdm (seiya, higguci) sa aiba access la loturi cu un control mai strict.

Overall sunt foarte multumit de alpinist. Revin cu poze si

Razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2017, 12:59 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Experientele mele cu 6R15 sunt foarte bune,am avut un SARB033 ce mergea cu aprox. +3 s/zi si am un Sumo care merge cu aprox. +4s/zi.
Mai putin incantat sunt de uleiurile folosite,dupa trei ani trebuie servisate.
In general 6R merge cu 5 spre max.15 s/zi,fiind mult mai stabil decat fratiorii mai ieftini.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2017, 14:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Feb 2016, 17:40
Mesaje: 15
Am postat in alt thread despre alpimist crezand ca sunt in acesta:


Alpinistul este one of a kind :) combinatia intre culoarea ecranului (care in functie de lumina poata arata mereu altfel) si markerele orare si limbile aurii este una aparte.

Bezelul interior rotativ cu posibilitatea determinarii punctelor cardinale eate f discreta si are aplicabilitate.

Mecanismul robust (si diashock) si nu in ultimul rand ratingul de 200m destul de neobisnuit pt un ceas de acest gen

Se poarta f bine si cu bratara metalica si curea de piele (nato inca nu am incercat :) )

E acel gen de ceas care indiferent cat de dinamica sau mare iti e colectia iti vine f greu sa renunti la el

Razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2017, 19:02 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 12:38
Mesaje: 65
Si mie imi place extrem de mult modelul cu cadram verde.
Puteti sa imi dati citeva idei in legatura cu modul de achizitionare, pt ca am inteles ca este destinal pietei japoneze


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2017, 20:20 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
Se gaseste pe ebay, chiar si cu livrare din Europa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mai 2017, 08:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Feb 2016, 17:40
Mesaje: 15
Salutare!

La fiecare JDM am oscilat intre un seller din JP (Chino, Higuchi, Seiya) si Amazon/Ebay

La pretul listat de cei 3 se adauga tva ul la suma declarata cand il iei de la posta. Preturile afisate pe amazon / ebay sunt in general cu 10-30% mai mari fata de JD sellers.

De fiecare data am preferat sa le iau din JP (pana acum de 4 ori de la Seiya - extraordinare serviciile) deoarece ei fac un control inainte de a le livra (sa nu fie defecte vizibile) si daca sunt... le schimba (am patit o cu un sarb033 care avea un fir minuscul de praf sub geam

Toti 3 accepta paypal si sunt foarte fermi in a declara valoarea reala a ceasului in doc de transport

Bafta!

Razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Noi 2017, 21:37 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2015, 17:34
Mesaje: 17
Buna seara. Stiti cumva, daca achizitionez Alpinistul de la Seiya, am si garantie internationala 1 an? Am intrebat pe shoppinginjapan.net de garantie, dar imi spune ca va trebui sa platesc 20 de dolari pentru a merge la Seiko sa primeasca semnatura si autorizatie pt garantie. Sunt in dilema momentan si nu stiu ce sa fac. Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Noi 2017, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Feb 2016, 17:40
Mesaje: 15
Salut!

Am luat mai multe ceasuri de la seiya si toate aveau cardul de garantie internationala (similar cardul cu ce am vazut si la alti AD)

Personal am avut o pb cu un sarb035 care avea un fir de praf vizibil sub cristal. I am spus si mi l a inlocuit (i l am trimis inapoi si mi a trimis unul nou in loc cu alt card de garantie).

Atentie la taxele vamale (tva) ce vor trebui platite la ridicarea ceasului.

Razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Dec 2017, 20:40 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2015, 17:34
Mesaje: 17
L-am comandat pana la urma, ieri a venit, dar sunt cam dezamagit de curea. Este foarte foarte rigida si nu pot pune ceasul la mana. Ce as putea sa ii fac?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România