Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 22 Iun 2017, 01:19 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
leoaica scrie:
Buna seara!

Doresc sa ii cumpar sotului meu de ziua lui un ceas Orient automatic, ii plac cele clasice, cu curea de piele. Bugetul nu este foarte generos... in jur de 1000 lei maxim.
Vazusem acest ceas: http://www.bbcollection.ro/Ceasuri-Orient_Classic_Automatic-27786-8-search.html
Credeti ca este ok (si ceasul dar si site-ul)? Sau oare imi puteti recomanda ceva mai bun? Recunosc ca nu ma pricep dar doresc sa ii fac o bucurie.
Desigur ca orice alta sugestie ca si marca de cea este foarte binevenita, singurele dorinte sunt:
- buget: 1000 lei
- curea de piele
- automatic cu cifre arabe pe ecran. (gen ceasul din poza atasata).

Astept cu nerabdare sfaturile dvs.
Mii de multumiri!

Poate un Zeppelin?
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-zep ... matic.html

Tot cu mecanism Japonez.
La Orient cifrele de pe cadran parca sunt o idee cam mari. Zeppelinul e ceva mai elegant. Altfel sunt OK ambele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 22 Iun 2017, 10:20 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
Ma uitasem si la Zeppelin dar citisem tot aici pe forum ca, din punctul de vedere al unuia dintre colegi, Zeppelinul ar fi "o corcitura - un brand german cu mecanism rusesc".... cuvantul "corcitura"m-a pus pe ganduri si m-a aruncat intr-o nebuloasa mai mare decat cea in care ma aflam deja.:))

Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns si pentru recomandare. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 22 Iun 2017, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Firma Zeppelin nu produce propriile sale mecanisme, asa ca in timp a fabricat ceasuri cu diverse mecanisme (cele pe care le-a putut achizitiona la un pret convenabil) provenind de la producatori elvetieni, japonezi si chiar rusi.
Asta nu inseamna ca ceasurile sunt de calitate slaba, doar ca nu sunt ceasuri facute de producatorul mecanismului.
Bineinteles ca orice pasionat isi doreste ca un ceas pe care il detine sa fie produs pe cat posibil de firma care produce si mecanismul. Nici eu ca pasionat de ceasuri rusesti nu as cumpara un ceas Zeppelin cu mecanism Poljot, cand am varianta sa cumpar un ceas Poljot cu acelasi mecanism.
Asta nu are insa prea multa importanta pentru utilizatorul care nu este un pasionat al domeniului.
In aceasta situatie, daca mecanismul este identic in doua ceasuri diferite, conteaza mai mult aspectul.
Bineinteles ca sfatul meu ar fi ca inainte de a achizitiona un ceas Zeppelin cu acel mecanism sa aruncati o privire si la ceasurile Citizen cu acelasi mecanism, insa alegerea intre design si "purismul" pasionatilor trebuie sa o faceti dumneavoastra avand in vedere preferintele sotului si bineinteles bugetul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 22 Iun 2017, 20:12 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
Va multumesc tuturor pentru recomandari si sfaturi. Voi reveni cu poza ceasului achizitionat si cu impresiile sotului cand va primi cadoul. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 22 Iun 2017, 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Bun venit pe forum, Leoaico, dar mai ales ferice de sotul tau ca are asa nevasta care vrea sa-i cumpere un ceas! La cei mai multi dintre noi - ce-i de-aici - situatia e inversa, adica ne cumparam un ceas si ''evitam'' sa-i mai zicem sotiei :lol:
Ok, parerea mea este ca a colegului Heimdalg, ceasul vreau sa aiba acelasi producator cu al mecanismului (valabil cu precadere la japoneze/rusesti). Personal va recomand brandul Orient, ceasul care l-ati postat este frumos, din ce stiu face parte din colectia Symfony. Personal va recomand unul din aceste modele, il puteti comanda de aici la un pret mai rezonabil (cand vor fi pe stoc, pt. ca apar si se vand repejor) si are si complicatia de indicator de putere. Consider ca este in acelasi segment cu cel propus de d-stra, adica dressy/elegant.
http://www.dutyfreeislandshop.com/orien ... or-watches
Orice ati lua, va rog sa reveniti cu o poza. Succes!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 23 Iun 2017, 08:33 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
Catalin, multumesc frumos pentru primirea calduroasa si pentru cuvintele dragute pe care mi le-ai spus.
Recunosc ca Orient imi este o marca draga sufletului, tata avea unul de care era tare mandru si care i-a fost...."imprumutat" de cineva, nici acum nu stim de catre cine. De la el stiu cat de multumit era de functionarea acelui ceas.
Am lansat comanda (am gasit un alt model Orient care sa indeplineasca cerintele pe care stiu ca si-i le doreste sotul pentru un ceas automatic), promit sa revin cu poze si cu impresii "la cald".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 11:25 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
Buna ziua, dragi colegi de forum!

Revin, asa cum am promis, cu ceasul pe care i l-am facut cadou sotului. Astazi i-l voi da, voi reveni cu impresii proaspete.:)
Imagine

Imagine

Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 11:51 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
leoaica scrie:
Buna ziua, dragi colegi de forum!

Revin, asa cum am promis, cu ceasul pe care i l-am facut cadou sotului. Astazi i-l voi da, voi reveni cu impresii proaspete.:)

Ce parere aveti?



Foarte frumos! Felicitari pentru alegere, sa-l poarte sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 13:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Frumusel ceasul, imi place albastrul cobalt al limbilor, imi place sigla Orient. Sunt si lucruri care nu-mi plac, da' nu vi le spun :lol:
Cred ca cel mai imporant este sa-i placa sotului d-stra, asa ca reveniti cu impresiile dumisale dupa ce-l va fi primit (daca vreti, ca nu va obliga nimeni :mrgreen: ).

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 13:52 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
catalin.v scrie:
Frumusel ceasul, imi place albastrul cobalt al limbilor, imi place sigla Orient. Sunt si lucruri care nu-mi plac, da' nu vi le spun :lol:


..nici daca va rog? :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Este vorba despre ''fereastra'' din cadran decupata. La inceput pare sa dea un farmec aparte, insa unii mai ''rigurosi'' (adica ''scortosi'') in estetica, gasesc ca rupe din aspectul clasic. Acum, eu nu am nici-un ceas cu open-heart (asa i se mai spune) si vorbesc de la coltul blocului... Si parca mi-as fi dorit markerii altfel.
Per ansamblu insa, ceasul este frumusel! Ahhh, mai este ceva: este vorba de sotul d-stra, deci puteati sa-i cumparati ''macar'' un Rolex, ca sa nu mai zic de Patek Philippe, nuh :D ?
Felicitari din nou pentru alegere si slava Domnului ca nu v-ati gandit la vreo chinezarie cu nume germanic. Sau mai rau, vreo replica!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 16:21 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
catalin.v scrie:
Este vorba despre ''fereastra'' din cadran decupata. La inceput pare sa dea un farmec aparte, insa unii mai ''rigurosi'' (adica ''scortosi'') in estetica, gasesc ca rupe din aspectul clasic. Acum, eu nu am nici-un ceas cu open-heart (asa i se mai spune) si vorbesc de la coltul blocului... Si parca mi-as fi dorit markerii altfel.
Per ansamblu insa, ceasul este frumusel! Ahhh, mai este ceva: este vorba de sotul d-stra, deci puteati sa-i cumparati ''macar'' un Rolex, ca sa nu mai zic de Patek Philippe, nuh :D ?
Felicitari din nou pentru alegere si slava Domnului ca nu v-ati gandit la vreo chinezarie cu nume germanic. Sau mai rau, vreo replica!


multumesc pentru raspuns, aveti dreptate cu acea fereastra dar sa stiti ca imi pl;ace tare mult cum se vede in realitate, chiar ii da un farmec aparte iar sotul meu cu siguranta va gasi interesanta combinatia. (sper asta spre a nu fi totusi dezamagita in alegerea mea...)
cat despre acel Rolex.... la nunta de argint poate. desigur, daca va ramane la fel de cuminte ca acum. :))))))

va salut pe toti, ma pregatesc sa plec acasa de la serviciu sa ii daruiesc sotului cutia cu ceasul automatic dorit.
regret doar ca nu am pus un pariu cu el, cum am facut la o alta dorinta a lui, de acum cativa ani. isi dorea mult de tot un anume tv in bucatarie si, stiind ca nu ne permitem datorita cheltuielilor mari din acea perioada, a afirmat "daca ne-am lua asa ceva, ti-as face plecaciuni toata viata". asa ca m-am ambitionat, am strans banuti, am mai mers cu cheta pe la parinti plus un CAR tiganesc avantajos la locul de munca si i-am daruit ce si-a dorit de un Craciun. si acum mai ramane cu gura cascata cand ne amintim.:))) plus plecaciunile de rigoare cand i le solicit. :))))


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 16:29 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Sunteti foarte simpatica si ma bucur ca sfatul colegilor v-a fost de folos.
Va doresc din tot sufletul Rolexul pentru evenimentul amintit....sunt sigur ca avand asemenea sotie, va fi cuminte :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 27 Iun 2017, 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Sa-l poarte cu placere!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Orient
MesajScris: 28 Iun 2017, 08:31 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2017, 23:46
Mesaje: 14
Buna dimineata, dragii mei!

Emotia resimtita la primirea cadoului a fost mare iar bucuria lui mi-a incalzit sufletul. Pot deci sa mai bifez o dorinta indeplinita cu succes. Ii place foarte tare ceasul, i-am spus ca l-am ales in urma sfaturilor dumneavostra si va multumeste tuturor celor care si-au pierdut cateva minute pretioase din viata pentru a ma sfatui cum sa procedez.

Toate cele bune va doresc! :)
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România