Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 00:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 01 Oct 2017, 22:57 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2017, 18:02
Mesaje: 96
Nu.
Un distribuitor autorizat intodeauna va stampila si data un CGI emis catre un cumparator final.
Ar putea fi insa silit de "cantitatea" de ceasuri pe care trebuie sa o vanda, conform contractului (si de care eventual depinde statusul sau viitor de AD) si poate vinde unui alt seller un numar de ceasuri (si de cele mai multe ori fara "stirea" producatorului). Aceste ceasuri vor fi insotite de CGI emis de producator dar nu vor fi stampilate/semnate/datate de AD, ci vor fi "in alb". Evident cu un discount dar neinsotite de contractul/obligatia de service in garantie pe care il are cu producatorul.
Acest reseller (piata gri) nu este AD pentru marca respectiva. El va putea stampila/data/semna/ acel CGI pentru cel care cumpara de la el, insa acest CGI (cu stampila sa) nu va fi recunoscut de reteaua internationala de service a producatorului si nu va fi onorata garantia. Service-ul (in garantie ) va trebui sa fie onorat de acest reseller, nu de producator si reteaua de service a distribuitorului autorizat

Cazul dvs: atat timp cat aveti un CGI care e stampilat/datat de un magazin (firma) care nu este distribuitor autorizat al marcii respective, service-ul in garantie va trebui sa fie asigurat (gratuit) de acel seller. Va puteti adresa si retelei B&B dar ei nu au obligatia sa vi-l serviseze gratuit, chiar daca sunt AD pentru marca respectiva. Ceasul nu a fost vandut de ei. Reseller-ul respectiv putea sa fi adus ceasul in Romania de la un alt distribuitor.

Sper ca am fost de ajutor.


Ultima oară modificat de revival pe 01 Oct 2017, 23:12, modificat de 5 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 01 Oct 2017, 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
revival scrie:
...
Sper ca am fost de ajutor.

Da, multumesc!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 01 Oct 2017, 23:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Revin totusi: daca cineva vede intr-o vitrina un ceas si vrea sa-l cumpere in acel moment (ca deh, ii place si are bani la el), ce face, ia teapa cu CGI-ul, ca el nu are de unde sti ca acel seller nu-i AD? Stiu, ati putea spune ca e simplu, te uiti pe net cine sunt AD-ii din tara respectiva (daca sunt), dar omul poate nu are acces in acel moment la net, poate nu stie ca trebuie sa caute info... el vede un magazin si se gandeste ca totul e safe... nu are de unde sti dedesubturile astea pe care le stim noi care suntem impatimiti si vorbim despre astea. Omul simplu ce face, de unde sa stie el de AD si care sunt aia...?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 02 Oct 2017, 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 16:59
Mesaje: 130
Nu consider ca este off topic discutia cu garantia, pt ca intrebarea aceasta mi-a fost pusa si mie de catre persoana care va cumpara ceasul. Am raspuns ca cel mai sigur ar trebui trimis in Ungaria spre reparatie. Bine... eu nu posed atatea informatii, am raspuns instinctiv.
Site-ul:

http://tutuora.hu/orient/aa02002d.html

Vad ca au si magazin fizic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 02 Oct 2017, 08:48 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2017, 18:02
Mesaje: 96
O simpla intrebare adresata in magazin la momentul cumpararii ceasului ii va elucida ipotetica situatie a reparatiilor in garantie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere site
MesajScris: 15 Noi 2017, 01:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 16:59
Mesaje: 130
Voiam de ceva timp sa scriu cum a ramas pana la urma. Ceasul a fost luat de la noi, din Romanica. Posesorul e multumit.

Imagine

Si o poza cu el, pe incheietura mea subtire: :lol:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România