Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere ceas Orient
MesajScris: 02 Oct 2017, 10:42 
Neconectat

Membru din: 21 Oct 2014, 11:27
Mesaje: 5
Buna ziua

Problema mea e urmatoarea: m-a lovit si pe mine microbul si as dori sa-mi cumpar un ceas automatic. Dupa mai mult cautari m-am hotarat asupra unui model dar cand am cautat pe piata din Romania l-am gasit la niste preturi total diferite. Este vorba de:
https://www.japora-ceasuri.ro/ceasuri-barbatesti-ceas-orient-sel03001d0-automatic-power-reserve-force-p-2362.html?osCsid=0549588f6ecc2f0cb6851288fbdfafec
si de
https://www.bombastic.ro/diver-scufundari/4236-ceas-automatic-orient-m-force-sel03001d0.html
Cel de pe bombastic, fiind mult mai ieftin, ar putea fi un fals?
Va multumesc fff mult pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 02 Oct 2017, 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Noi 2013, 15:08
Mesaje: 281
Localitate: Bucuresti
Pe bombastic nu sunt fake-uri. Oricum, vad ca nu e disponibil. Poti suna oricum la ei sa vezi daca il mai aduc.
Japora umfla preturile exagerat de mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 02 Oct 2017, 20:04 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2017, 13:55
Mesaje: 45
Am observat pe unele site-uri unde apare produsul indisponibil, ramane afisat un pret mai mic, sau mult mai mic.
Dar Japora, intr-adevar exagereaza preturile.
Aici este undeva intre: https://www.secundar.ro/ceasuri/ceasuri ... 001d0.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 03 Oct 2017, 11:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Noi 2013, 15:08
Mesaje: 281
Localitate: Bucuresti
Ebay: http://www.ebay.com/itm/ORIENT-AUTOMATI ... SwAHZUQkZK
1500 ron cu tot cu transport.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 11 Oct 2017, 02:26 
Neconectat

Membru din: 21 Oct 2014, 11:27
Mesaje: 5
Romania dezamageste inca odata. Sa va spun de ce. Pe Bombastic ar fi fost disponibil varianta cu cadran orange al acestui model de Orient dar cand am sunat sa intreb daca pot deschide coletul inainte de a plati mi s-a raspuns cu un nu categoric. Din acel moment nu m-a mai interesat deloc marfa lor indiferent de pret. Cat priveste celelalte oferte de la noi zic ca nu are rost sa platesc asa mult cand pot cumpara de afara.
Alta dezamagire a venit din partea oamenilor de pe alt site de la noi, daca doriti pot sa dau nume cu printscreen cu comanda mea, care nici dupa 4 zile de la comanda nu trimit nici e mail de confirmare, nici nu suna sa stiu daca si cand as putea primi ceasul. In cazul acesta e vorba de alt ceas, tot un Orient, si anume Mako II. Si acest ceas are preturi mult mai bune pe E bay sau Amazon.
Clar ca nu o sa cumpar nici un ceas din Romania. In ceea ce priveste comenzile de pe E bay are cineva dintre dvs. vreo experienta recenta cu un ceas expediat din Japonia? Taxe, timp, etc.
Va multumesc inca odata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 11 Oct 2017, 09:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cata vreme te vei tot uita la dealers care nu sunt autorizati fara sa intelegi ce inseamna a fi dealer autorizat si fara sa stii ce inseamna cumparat din spatiul intra sau extra comunitar, vei crede mult si bine ca e prost cine cumpara din Romania, ca sunt preturile mari si ca toate lumea vrea sa ne asupreasca si sa ne pacaleasca, deoarece suntem romani, popor de mana a 3-a si alte conspiratii de gen :lol: Acest lucru este valabil pentru orice tip de produs de larga distributie, ceasurile sunt o mica parte.

Odata ce aduni la preturile asa de bune pe care le vezi TVA, taxe vamale si curierat rapid cu o firma de incredere cu expeditie asigurata, s-ar putea sa iesi la bani mai mult fata de cat platesti la noi la dealer autorizat (unde la orice produs si in orice magazin serios, un minim de 10% discount primesti fara niciun fel de problema din pretul de lista).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 12 Oct 2017, 11:11 
Neconectat

Membru din: 21 Oct 2014, 11:27
Mesaje: 5
Clipper scrie:
Cata vreme te vei tot uita la dealers care nu sunt autorizati fara sa intelegi ce inseamna a fi dealer autorizat si fara sa stii ce inseamna cumparat din spatiul intra sau extra comunitar, vei crede mult si bine ca e prost cine cumpara din Romania, ca sunt preturile mari si ca toate lumea vrea sa ne asupreasca si sa ne pacaleasca, deoarece suntem romani, popor de mana a 3-a si alte conspiratii de gen :lol: Acest lucru este valabil pentru orice tip de produs de larga distributie, ceasurile sunt o mica parte.

Odata ce aduni la preturile asa de bune pe care le vezi TVA, taxe vamale si curierat rapid cu o firma de incredere cu expeditie asigurata, s-ar putea sa iesi la bani mai mult fata de cat platesti la noi la dealer autorizat (unde la orice produs si in orice magazin serios, un minim de 10% discount primesti fara niciun fel de problema din pretul de lista).


In primul rand nu stiu de ce folosesti persoana intaia cand mi te adresezi. Nu-mi amintesc sa ne fi baut banii impreuna. Apoi priveste te rog aici:
http://www.ebay.com/itm/ORIENT-M-Force- ... SwrfVZTQ-h
si aici
https://www.secundar.ro/ceasuri/ceasuri ... 002b0.html

Oferta de pe ebay este din Germania deci 0 taxe. La cursul BCR de azi echivaleaza cu 1524 lei. De ce as cumpara din Romania? O sa incepi cu garantia, hai sa fim seriosi. Daca e sa se strice ceva mai repede trimit ceasul inapoi in Germania decat la Bucuresti iti dai seama.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 12 Oct 2017, 11:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Sincer, nu stiu de unde e atitudinea asta.
Clipper a facut un comentariu foarte ok, in care spunea ca, de fapt, daca iei in considerare toti factorii unei achizitii din afara Romaniei, s-ar putea sa nu ajungi neaparat mai bine decat daca cumperi din tara.
Si eu sunt de acord cu ceea ce a spus.

Poate a sunat caustic si de asta te-a deranjat afirmatia lui.
Dar ce legatura are cu modul de adresare?

Am vazut ca un alt coleg ti s-a adresat fix la fel, intr-o postare, mai sus.
El nu a primit genul asta de repros. De ce? S-au baut bani impreuna cu colegul respectiv sau era ok sa ti se adreseze asa atata timp cat nu critica un mod de gandire?

On topic: Sunt de parere ca o achizitie din tara este mai ok decat alte alternative, mai putin indicate, unde intervin taxe vamale, TVA, curier etc.
Amazon, ebay si alte platforme de acest gen dar cu domeniul in UE pot fi iarasi variante ok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 12 Oct 2017, 11:30 
Neconectat

Membru din: 21 Oct 2014, 11:27
Mesaje: 5
Deci sa inteleg ca 700 de lei la tine nu conteaza? Ce sa mai zic, eu am cerut doar ajutorul unor persoane care se pricep mai bine decat mine la ceasuri. Nu vreau sa fac valuri de nici un fel pe forum asa ca o sa ignor total anumite postari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 12 Oct 2017, 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
:lol:
Nu intru in treaba cu adresarea, asta e o copilarie, am venit aici sa discutam despre ceasuri, nu despre persoane :lol:

ConstantinD scrie:
Oferta de pe ebay este din Germania deci 0 taxe. La cursul BCR de azi echivaleaza cu 1524 lei. De ce as cumpara din Romania? O sa incepi cu garantia, hai sa fim seriosi. Daca e sa se strice ceva mai repede trimit ceasul inapoi in Germania decat la Bucuresti iti dai seama.


Vanzatorul din Germania nu este dealer autorizat, deci orice problema de garantie o rezolva vanzatorul, fara sprijinul producatorului, dupa cum se pricepe.
La dealerul nostru autorizat, ceasul este 2363 lei. Cu un discount de 10% din magazin pe care il poate obtine oricine, diferenta nu mai pare asa de mare, mai ales din prisma faptului ca vorbim de AD vs piata gri.

Fiecare face ce vrea desigur cu banii sai, parerea mea este ca in cazul de fata nu merita sa cumperi din Germania sau Japonia un astfel de ceas, transportul inapoi costa destul de mult cu un curier de incredere si ramai la mana vanzatorului daca ceasul poate avea o problema mai serioasa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Alegere ceas Orient
MesajScris: 12 Oct 2017, 21:55 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2012, 19:43
Mesaje: 55
Eu am luat anul trecut de la https://www.seiyajapan.com/ acest model de ceas http://www.ablogtowatch.com/orient-m-fo ... ch-review/ cu 290 dolari si am platit taxele vamale in jur
de 380ron cu DHL si s-a meritat.Am o abatere de +2 secunde pe zi, deci functioneaza impecabil.
O seara buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România