Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 06 Apr 2018, 23:29 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2018, 22:48
Mesaje: 35
Ma interesează un ceas dress, pentru ca am un ceas de zi cu zi (un Pulsar cronograf Solar). Cred ca ar trebui sa fie un automatic și ca atare am studiat ofertele B&B. As vrea să investesc în jur de 500 EUR.
Cu un buget de 500 EUR, abia reușesc sa intru între ceasurile elvețiene cu mecanisme Sellita SW200, mai rar ETA 2824.
In schimb mi-a plăcut foarte mult Colecția Cocktail Time de la Seiko, lansată odată cu SARB065. E un JDM care încă se mai găsește undeva in jur de 450 USD. Mecanism 6R15.

Colecția a fost relansată de curând în cadrul liniei Presage. Acum este disponibil și îmi place mult Seiko SARY081 (regăsit ca SSA343J1 în Europa). Are câteva complicații, în special Power Reserve. Mecanismul è unul mai puțin pretențios 4R57.
Ma gândesc sa il comand la seiyajapan.com și sa cer livrare unui prieten din SUA. (asa as evita TVA și Vama de 4.5%). Din SUA cineva mi-l poate aduce. M-ar costa în jur de 450USD (față de 2460 lei la BBC).

Încă nu ma pot decide între SARB065 (generație mai veche cu mecanism mai bun) sau SARY081 (mai nou).
Și căutând am dat și de o legendă care iese la pensie anul acesta - SARB017 Alpinist, care ar mai fi de găsit în jur de 500 USD. Așa că alegerea e grea.

Voi, ca și specialiști în ceasuri, ce recomandări mi-ați da?

Mulțumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 07 Apr 2018, 10:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Orice-ti place cu 6R15 de la Seiko!
In rest, nu cred ca nu gasesti ceva Swiss Made in bugetul tau, aici:

https://www.bb-shop.ro/module.php?modul ... t=304_2200

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 07 Apr 2018, 10:24 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Vin si eu cu o recomandare: SARB033,care ca si Alpinist iese la pensie. Singurul lucru de precizat,pare un pic mai mic pe mana,datorita bezelului,in rest un ceas cu mult peste pretul platit.
In primul rand,finisarea este incredibila. Am vazut un Cocktail Time,cadranul impresioneaza,din pacate carcasa parca nu se ridica la nivelul unui Spirit,SARB033.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 07 Apr 2018, 14:09 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2017, 17:31
Mesaje: 80
ar fi foarte interesant sa vedem un eta 2824 vs 6r15 aici pe forum. Momentan si eu sunt intre un spirit si un hamilton field.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 19 Apr 2018, 18:11 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2018, 22:48
Mesaje: 35
Va multumesc pentru sfaturi, dar din pacate nu am rezistat tentatiei, si m-am ales cu un Seiko Presage SSA361J1 Starlight Limited Edition.
Il am de doar o zi, si incerc sa ii urmaresc precizia. Nu l-am purtat, pentru ca mediul in care lucrez zilnic nu se preteaza la acest gen de ceas, dar il voi purta ocazional seara.
Deocamdata ma ingrijoreaza precizia lui. E primul meu ceas automatic, si nu sunt poate familiarizat cu ele, stiu ca e nevoie de ceva timp pana cand se "aseaza" mecanismul.
L-am setat ieri dupa-masa si azi dimineata era inainte cu 5 minute!!!. Ma gandesc ca poate am fost eu neatent cand l-am reglat.
L-am reglat azi dimineata (07:30) si acum (18:00) este inainte cu 15 secunde. E un progres :D
Este acesta un comportament normal?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 21 Apr 2018, 11:39 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daca nu-l porti ,nu incerca sa vezi precizia.poarta-l macar 1 saptamana in permanenta si dupa aceea verifica precizia.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 30 Sep 2018, 19:36 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2018, 22:48
Mesaje: 35
Învăț eu mai încet, dar până la urmă sfaturile primite au fost apreciate. Azi a sosit și un 6R15 pe ultima sută de metri
https://ibb.co/eqCqde


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 30 Sep 2018, 19:48 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Alpinist,fain tare....
Sa-l purtati cu placere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 25 Ian 2019, 22:01 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Seiko Presage starlight cu 15 sec inainte după doar 11 ore ??!! E cam mult. Sigur ceasul a fost potrivit la ora exacta si abia după intors nu prea mult sau scuturat pentru armare cu masa oscilanta.
Un astfel de ceas purtat zilnic are o abatere de 15 sec la trei zile (vorbesc si din experienta observarii mersului multor mec. Seiko).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 25 Ian 2019, 23:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu e greu de gasit acum un Swiss cu 2824 in 500 euro.

La o cautare rapida:

https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 16463.html

https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 18064.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 30 Ian 2019, 19:30 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Gabrielos scrie:
Seiko Presage starlight cu 15 sec inainte după doar 11 ore ??!! E cam mult. Sigur ceasul a fost potrivit la ora exacta si abia după intors nu prea mult sau scuturat pentru armare cu masa oscilanta.
Un astfel de ceas purtat zilnic are o abatere de 15 sec la trei zile (vorbesc si din experienta observarii mersului multor mec. Seiko).


Gabrielos,
Te rog citeste cu atentie toate postarile si nu te mai hazarda in raspunsuri.
Si aici ma refer la cele 15 secunde ale colegului de mai sus...
Si hai sa te lamuresc...
El spine asa..."  Nu l-am purtat, pentru ca mediul in care lucrez zilnic nu se preteaza la acest gen de ceas, dar il voi purta ocazional seara." Pai e normal sa aiba abateri daca ceasul nu e purtat....
Si atunci toata postarea in care decretezi ca e mult aia 15 secunde nu este ok.
Nu vreau sa ma intelegi gresit,dar trebuie sa citesti postarile complet,si dupa aceea sa decretezi anumite lucruri.
Sau,daca cumva ai cunostinte mai vaste dacat mine sau altii,te rog sa-mi spui,sa argumentezi,si ma inclin.
Nu o lua ca pe u repros,ci ca pe o observatie. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 05 Feb 2019, 15:42 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Am completat in interventia mea anterioara ca ceasul, probabil, nu a fost armat corespunzător si din acest motiv abaterea respectivă.
Nici pe departe nu pot sa afirm ca stiu ceasornicarie încât sa dau verdicte. Sunt departe de aceasta dorinta a mea...pe moment, poate la pensie ma reprofilez :) .
Am reținut recomandarea facuta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 10 Feb 2019, 14:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ok. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 04 Mar 2019, 00:35 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2018, 22:48
Mesaje: 35
Vad ca solicitarea mea de informații încă mai suscită interes, asa ca revin cu precizări:

- Ceasul meu Seiko Presage SSA361J1, mecanism 4R57, are o deviație medie de +12s/d, purtat fiind aproximativ o săptămână. Există variații în funcție de poziție: +7s/d in vertical 12 up, și chiar +16s purtat și complet încărcat. Nu ma deranjează foarte tare pentru ca e ceasul de ocazii, după care îl port o săptămână și îl las în cutie o lună. Frumusețea cadranului și precizia execuției acestuia mă fac să uit de precizia mecanismului.

- Seiko SARB017 Alpinist, calibru 6R15, e mult mai exact, se încadrează chiar în specificații COSC (deși nu e Swiss) , purtat sau orizontal are o deviație de maxim +6s/d iar în poziție verticala minim - 4s/d. Il reglez doar din așezarea într-o anumită poziție peste noapte. E ceasul care se afla cel mai des pe mana mea și îl ador.

- Seiko SARB035, calibru 6R15D, cea mai noua achiziție, după experienta excelenta cu Alpinist, are un comportament ciudat, total diferit fata de acesta. Purtat are o deviație de - 7s/d, doar în poziție orizontala cu cadranul în jos reușește un +4s/d. Pe acesta nu îl pot regla doar din poziție.

-Seiko SKX009K, calibru 7S26, ceasul de vacanța, e pe plus indiferent de poziție, +23s/d purtat, +26 s/d orizontal, il domolesc doar puțin la + 15 s/d vertical.

Nu știu in ce măsură aceste ceasuri au comportamente exagerate și ar trebui reglate. Nu mi-ar strica o opinie competenta. Fiind achiziționate, de noi, anul trecut, cred ca o revizie poate aștepta încă un an sau 2. Poate îmi spuneți unde as putea sa o fac. Locuiesc în Satu Mare, unde se pune harta-n cui.

Mulțumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achiziție Seiko Presage
MesajScris: 17 Ian 2020, 18:56 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2020, 18:51
Mesaje: 10
Mulțumim pentru mesajul elaborat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România