Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Orient NR16001G se opreste.
MesajScris: 10 Aug 2018, 06:16 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2015, 15:28
Mesaje: 13
Buna dimineata domnilor!

Am cumparat un Orient NR16001G de la BB din Unirea si pentru a doua oara m-am facut de rahat, dandu-l cadou. Prima oara am oferit un G-shock fara baterie :), luat tot de acolo.
Ceasul se opreste sporadic, nepurtat cam dupa 3-4 ore, insa se opreste chiar si la mana (in repaos). Nu agata, nu se vede nimic in neregula la el.
Experienta cu service-ul lor este execrabila, nu intru in amanunte ce am patit cu G-ul...
Aveti vreo idee/solutie pentru mine? Trebuie sa plec in concediu si cadoul ar fi bine sa stea pe mana nevestii si nu in service, pentru binele meu.
Inca o intrebare: modelul asta se incarca si din cheita, sau doar ad-labam? Ca nu m-am lamurit.
Sunt fan al ceasurilor automatice si am cateva elvetiene, insa niciunul nu a facut asa ceva.Este primul Japonez automatic, este asta diferit? Necesita incarcare mai speciala/lunga?

Va multumesc,
Alex


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient NR16001G se opreste.
MesajScris: 10 Aug 2018, 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu stiu modelul si prin urmare nici calibrul, dar vedeti d-tra pe net cu ce mecanism este echipat. Apoi cautati in link-ul de mai jos sa vedeti functiile calibrului, daca are si intoarcere manuala.
http://www.watchmandan.com/orient_movements.htm
Alte sfaturi poate vi le vor da colegii mai stiutori. In principiu Orient face ceasuri bune.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient NR16001G se opreste.
MesajScris: 11 Aug 2018, 00:32 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2015, 15:28
Mesaje: 13
Revin. Calibrul NR, are si incarcare manuala, insa ceasul a fost in service de unde a iesit cu solutia de inlocuire imediata - mecanism cu defect de fabricatie! Nespecificat.
Am luat altul care merge asa cum era firesc sa o faca, insadin pacate nu am elucidat misterul.
Case closed...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România