Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare ceas Orient automatic
MesajScris: 11 Feb 2019, 10:32 
Neconectat

Membru din: 11 Feb 2019, 10:17
Mesaje: 7
Buna ziua,
Am cumparat un ceas Orient fevad004bt cu mecanism 46E40 la reducere de la B&B Shop. Ceasul a venit prin curier intr-o cutie de carton negru, fara manual de utilizare...Este primul meu ceas cu mecanism automatic, asa ca am cautat informatii pe internet despre modul de setare a datei si orei. Am respectat regula cu setarea datei in alt interval decat 21:00-03:00, din pacate nu am stiut ca pentru setarea datei coronita trebuie rotita in sens invers acelor de ceas. Am apucat sa o rotesc o data in sensul acelor de ceas , s-a auzit un clic, nu a opus rezistenta la rotire. Intrebarea mea este daca se poate deteriora astfel mecanismul. Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2019, 19:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Coronita functioneaza in ambele sensuri. Nu se intampla nimic daca urmezi pasii descrisi in manualul de instructiuni.

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2019, 20:41 
Neconectat

Membru din: 11 Feb 2019, 10:17
Mesaje: 7
Multumesc pentru raspuns si pentru pagina din manual ! Am gresit la [how to set the date] , pasul 2, rotind coronita in sensul acelor de ceas ( in manual se specifica counterclockwise ).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Feb 2019, 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2018, 18:05
Mesaje: 23
Te poți întoarce în magazin pentru a cere manualul. La mine vânzătoarea s-a oferit să mi-l printeze, dar i-am zis că este suficient să mi-l trimită prin e-mail în format electronic. I-am spus că mai am un ceas cumpărat de vreo 3 luni și mi-a trimis manualul și pentru acela.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Feb 2019, 22:16 
Neconectat

Membru din: 11 Feb 2019, 10:17
Mesaje: 7
Baronul Rosu scrie:
Te poți întoarce în magazin pentru a cere manualul. La mine vânzătoarea s-a oferit să mi-l printeze, dar i-am zis că este suficient să mi-l trimită prin e-mail în format electronic. I-am spus că mai am un ceas cumpărat de vreo 3 luni și mi-a trimis manualul și pentru acela.

L-am comandat online, imediat cum am deschis coletul de la curier si am vazut ca ceasul nu este in cutia originala am sunat la ei in call center de unde am primit o explicatie halucinanta, cum ca unele ceasuri Orient asa vin de la producator, in acea cutie neagra cu marca Orient imprimata cu o cerneala de cea mai slaba calitate si fara manual de utilizare...in fine...dupa manevrarea gresita a coronitei se pare ca merge ok, nu a patit nimic, schimba data fara probleme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2019, 21:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2018, 18:05
Mesaje: 23
Există lege care obligă comercianții să vândă produsele doar însoțite de instrucțiuni de folosire în limba română. Îi poți amenința cu ANPC.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2019, 15:20 
Neconectat

Membru din: 11 Feb 2019, 10:17
Mesaje: 7
Baronul Rosu scrie:
Există lege care obligă comercianții să vândă produsele doar însoțite de instrucțiuni de folosire în limba română. Îi poți amenința cu ANPC.


Data viitoare :) Acum sunt fericit ca nu a patit nimic ceasul, si am facut rost de instructiunile de utilizare de aici de pe forum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2019, 12:15 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
buna ziua am si eu un orient ray2 o ia inainte cam 12 sec pe zi e normal sau sa l duc la un ceasornicar ptr acuratete mai buna?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2019, 12:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
E normal. Chiar bine. Al meu merge si mai repede, la vreo 20-30s/zi. :x


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2019, 13:25 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
normal este ca intra in -15/+20 sec pe zi......dar vreau sa stiu daca cineva l a adus la o acuratete mai buna gen3...4 sec pe zi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2019, 00:10 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
se poate aduce un ray2 orient la o acuratete de 3...4 sec/zi pe vibrograf?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2019, 00:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Poarta-l o perioada mai lunga, asa era si Mako al meu, dupa juma de an s-a stabilizat la 4-5 sec. de cativa ani.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2019, 11:23 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
pai il port il am de jumătate de an si nu l am dat jos de la mana decat noaptea si tot sub 12 sec/zi nu vrea


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Noi 2019, 13:34 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2019, 16:32
Mesaje: 6
Cei de la b&b sunt PRAF!
Prima data am luat un ceas Orient cu Multi year calendar FER2L004W0, din magazin, FARA MANUAL, certificat internationala de garantie si fara cutie originala(ci cutia personalizata b&b, ieftina rau de carton). A urmat un scandal la magazin, am obtinut tot mai putin cutia! Apoi am constatat ca acel multu year calendar nu functiona corespunzator iar cei din service nici nu stiau sa il regleze pt ca efectiv nu stiau ca acele cifre reprezinta anii! Am vrut sa il dau retur, au spus ca nu se poate, legea nu ii obliga si aveau dreptate, asa ca am zis pe motiv de defect...in 20 min s-a intors doamna din spate, si a spus ca ceasul merge bine :)))) (pai si de ce calendarul se misca singur eronat in cateva ore cand el ar trebui sa se mentina toata luna fixat?), apoi am insistat sa il setam impreuna si dimineata sa se convinga ca e stricat! A doua zi, am fost sunat ca mi-l inlocuiesc, desi ceasul nu e defect! :))) Am zis “mda, clar, nu am cu cine”. In tot acest timp, am amenintat cu opc/anpc si am dat mailuri la orient,bb, unde am putut... Intre timp primisem mail de la brand manager in care isi cerea scuze pt felul in care am primit ceasul si dorea sa se asigure ca primesc si cutie si tot!

M-am dus in splendor, adica tot b&b, sa inlocuiesc ceasul cu Orient tristar RA-AB0013B19B, acolo aceeasi poveste, fara cutie-manual-certif international de garantie, iar scandal, venise lumea de pe unde am mai facut scandal sa le spuna noilor fete sa rezolve ca probabil sunt un client dificil :))) Cu greu, dupa iar scandal si aratat mailul de la brand manager,, s-a gasit o cutie din alt magazin (la unirii-bucuresti sunt vreo 4 ce tin de b&b).
Problema acum e ca am primit un alt manual pe motiv ca “e un ceas simplu automatic si merge manualul de la altele”, am ras pt ca nu aveam cu cine sa vorbesc si am plecat! Acasa bineinteles am cautat manualul in engleza, l-am gasit si era complet diferit fata de ce mi-a fosf dat in magazin (printat). Intre timp cerusem pe mail de la b&b, si o traducatoare mi-a dat in lb romana manualul bun, pt ceasul nou! PROBLEMA, e ca nu e tradus bine :)))) ex: in engleza spune ca atunci cand secundarul ajunge la 12, trebuie scoasa rotita pt a regla ora, iar secundarul nu se opreste (in realitate la ceas, nu se oprests), insa in manualul tradus spune ca se opreste! :)))) Iar setarea zilei si datei, sunt exact invers fata de lb engleza! Ar trebui sa merg iar la b&b sa le spun ca, conform manualului lor, secundarul ar trebui sa se opreasca desi nu o face, deci e stricat! :))))

Uitati asa te iei dupa manualul care e dat gresit, faci reglaje si risti sa strici mecanismul!

Voi face un articol in curand cu toata povestea! Merita sa vada toti profesionalismul celor de la b&b!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Noi 2019, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu ar fi rau se trimiteti un mail cu povestea dvs direct firmei Orient, intr-o scriere mai scurta si concisa (detalierea puteti sa o faceti cand va vor raspunde, daca vrei adresa de mail pt contact dati-mi MP). B&B sunt cel mai mare "jucator" de pe piata romaneasca insa joaca total neprofesionist, poate mailurile catre producatori le va atrage atentia ca cei care ii reprezinta on Ro prin vanzarea produselor merita o corectie.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România