Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 08:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Ian 2020, 17:47 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Nu am stiut acest truc :D good to know pe viitor. Totusi, un bijutier vede si cat de dur este astfel iti faci o idee si despre calitate. In plus, foarte multe vin doar cu coating si atunci metoda "babeasca" poate da gresi. Recomand totusi o verificare profesionista.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Si cum verifica bijutierul nu lasa urma pe cristal :? ? plus costul care se mai adauga si care n-o fi de o inghetata... dar nah, fiecare cum si le stie si permite :|

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 18:37 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Stiu ca am verificat o data la o bijuterie nu la ceas, suma platita a fost infima, dar daca te uiti pe youtube este un tester care verifica, si cel mai probabil nu lasa urme.
https://youtu.be/HjkkGKyqVts

Apropo de metoda traditionala, am incercat din curiozitate pe noua mea achizitie si pe un ceas cu cristal mineral. Pe Seiko picatura de apa se plimba pe sticla fara sa lase nici o urma desi este specificat ca ar fi hardlex nu safir. Pe cristal mineral picatura lasa urma, se imprastie cand misc ceasul. Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 19:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
sclifositu scrie:
Stiu ca am verificat o data la o bijuterie nu la ceas, suma platita a fost infima, dar daca te uiti pe youtube este un tester care verifica, si cel mai probabil nu lasa urme.
https://youtu.be/HjkkGKyqVts

Apropo de metoda traditionala, am incercat din curiozitate pe noua mea achizitie si pe un ceas cu cristal mineral. Pe Seiko picatura de apa se plimba pe sticla fara sa lase nici o urma desi este specificat ca ar fi hardlex nu safir. Pe cristal mineral picatura lasa urma, se imprastie cand misc ceasul. Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.
Imagine


Mortala discutia asta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Somnul ratiunii naste.....sclifoseli....... :roll: :roll: :roll:
Multumim pentru clarificari, totusi :? Cu putin noroc si bunavointa.....poate mai autentificam si un Fossil......ceva?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 20:07 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Tu citesti ce debitezi ( Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.)

Safirul nu e vopsea sa se aplice pe alta sticla mai slab calitativ, Safirul e safir din turnare si atat, e acelasi safir cu aceeasi duritate si pe Doxa si pe Longines, doar grosimea, prelucrarea si tratamentul de UV sau antireflex le deosebeste in rest nimic. Un safir tratat e la 100euro ce ai tu pe ceas e altceva. Daca iti dau cu solutie antiploaie pe sticla de bere la fel fuge picatura de apa.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 21:17 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
@calin eu zic sa te documentezi inainte sa afirmi ca cineva debiteaza, asa ar fi etic mai ales daca te dai "mare cunoscator" asta ca sa nu te pui tu in situatia in care tu sa fi cel care debitezi. Eu am precizat ca sunt novice dar am atat habar sa stiu ca exiata cristal mineral cu safir coating pe multe ceasuri.Hardlex e produsa de Seiko la fel ca si Sapphlex pe care o produce de ani buni si spre marea ta uimire este chiar cristal mineral cu un strat de safir aplicat peste doar ca Seiko i-a dat si nume.

PS: "Sapphlex glass is a combination of SEIKO's superior Sapphire and Hardlex glass. The base of the glass is Hardlex and the top is Sapphlex."
sursa: http://www.seikowatches.co.nz/glossary/glass


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Stimabile, este safir aplicat peste sticla, ca la parbriz mai multe foi, asta e alta treaba, din ce ai spus tu se intelege altceva. Al tau nu are caracteristica de ceas sport, dar fiecare cum percepe. Nu ma dau cunoscator e doar o parere destul de documentata.

"Sticla Sapphlex este o combinație între sticla Sapphire și Hardlex superioară SEIKO. Baza sticlei este Hardlex, iar partea superioară este Sapphlex. Se folosește doar la ceasurile sport SEIKO."

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Ultima oară modificat de calin gabi pe 04 Ian 2020, 22:06, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:06 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
sclifositu scrie:
Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!


Sapphlex e o structura de tip sandwich, Sclifo! Iar topicul e despre altceva, citeste titlul 8)
In rest, nu te opri.......continua, pasarelele din stolul meu rad cu lacrimi :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Exact!

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:18 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
valentin1234 scrie:
sclifositu scrie:
Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!


Sapphlex e o structura de tip sandwich, Sclifo! Iar topicul e despre altceva, citeste titlul 8)
In rest, nu te opri.......continua, pasarelele din stolul meu rad cu lacrimi :lol: :lol: :lol:

Daca citeai tot topicul si nu printre randuri, initiatorul a achizitionat ceasul insa are o nedumerire in legatura cu sticla deoarece pe site-ul oficial este specificat ca si safir dar pe ceas lipseste inscriptia. Daca il poti ajuta tu cu un sfat mai util decat al nostru este binevenit si poate invatam si noi, restul, ceva util, daca nu, lasa comentariile rautacioase.
calin gabi scrie:
Stimabile, este safir aplicat peste sticla, ca la parbriz mai multe foi, asta e alta treaba, din ce ai spus tu se intelege altceva. Al tau nu are caracteristica de ceas sport, dar fiecare cum percepe. Nu ma dau cunoscator e doar o parere destul de documentata.

"Sticla Sapphlex este o combinație între sticla Sapphire și Hardlex superioară SEIKO. Baza sticlei este Hardlex, iar partea superioară este Sapphlex. Se folosește doar la ceasurile sport SEIKO."

Cred ca doar dvs ati inteles altceva, exact asta am spus si eu dar probabil cum m-am exprimat cu un termen in engleza pe care ma vad dator sa il traduc pentru a nu crea incertitudine, coating=strat, invelis.
In legatura cu folosirea acestui tip de sricla de seiko doar pe ceasuri sport este foarte probabil, nu am zis ca ceasul meu are asa ceva pentru ca se specifica clar ca este hardlex, am zis ca este posibil (o supozitie personala) ca si hardlexul fiind produs tot de seiko, sa aibe un strat de cativa microni de safir precum sapphlex. Daca recitesti mesajul ai sa vezi ca am fost destul de explicit de prima data.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Mai oameni buni, ce v-a casunat mai? Vi se pare ca sunt prea multe discutii pe forum... si v-a apucat dorul epurarii?
M-am reapucat de cateva zile sa recitesc un forum francez. Te crucesti cat de activi sunt multi de-acolo, foarte... dar foarte multi useri cu postari ce trec bine de 10.000. Subiectele mult mai diversificate si credeti-ma ca nu toate ating varfurile inteligentei. Nu zic ca se vorbeste la oha, dar sunt postari simple, cu siguranta mai putin ''interesante'' decat in topicul de fata.
Valentin, Calin... vi se pare cumva ca starea forumului este hiperactiva? De multa vreme vad ca se face leoarba la vorba cam numai pe ceasuri high, nici acolo mare adunatura de useri. V-ati sticat la cap... sau ati baut cafeaua acrita cu bors...?!
Dati-o'n balarii ca chiar m-ati enervat, scortosilor :mrgreen: !
Aaaa...si chiar este deranjant si nepotrivit voua sa va legati de username-ul ales...cururi de maimuta ce sunteti :lol:

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Ultima oară modificat de catalin.v pe 04 Ian 2020, 22:31, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:30 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
calin gabi scrie:
"Safirul nu e vopsea sa se aplice pe alta sticla mai slab calitativ, Safirul e safir din turnare si atat..."
"Stimabile, este safir aplicat peste sticla..."


Asta apropo de afirmatii dle. Calin. Si cu asta am sa inchei ca nu are rost sa continuam discutia pentru ca suntem chiar off topic de data asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:32 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
catalin.v scrie:
Mai oameni buni, ce v-a casunat mai? Vi se pare ca sunt prea multe discutii pe forum... si v-a apucat dorul epurarii?
M-am reapucat de cateva zile sa recitesc un forum francez. Te crucesti cat de activi sunt multi de-acolo, foarte... dar foarte multi useri cu postari ce trec bine de 10.000. Subiectele mult mai diversificate si credeti-ma ca nu toate ating varfurile inteligentei. Nu zic ca se vorbeste la oha, dar sunt postari simple, cu siguranta mai putin ''interesante'' decat in topicul de fata.
Valentin, Calin... vi se pare cumva ca starea forumului este hiperactiva? De multa vreme vad ca se face leoarba la vorba cam numai pe ceasuri high, nici acolo mare adunatura de useri. V-ati sticat la cap... sau ati baut cafeaua acrita cu bors...?!
Dati-o'n balarii ca chiar m-ati enervat, scortosilor :mrgreen: !

Foarte bine punctat, din pacate cam asta se intampla. Chiar am invatat chestii utile de pe acest forum si am avut suportul multor colegi si ar fi pacat sa il ducem catre extreme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 22:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Daca citeai tot topicul si nu printre randuri, initiatorul a achizitionat ceasul insa are o nedumerire in legatura cu sticla deoarece pe site-ul oficial este specificat ca si safir dar pe ceas lipseste inscriptia. Daca il poti ajuta tu cu un sfat mai util decat al nostru este binevenit si poate invatam si noi, restul, ceva util, daca nu, lasa comentariile rautacioase.


Sfat util: cel mai simplu.....si ieftin.....si rapid....e sa dai un mail la producator. Metodele empirice cu picatura....de exemplu..nu sunt infailibile si de multe ori creaza confuzie 8)


Citat:
se specifica clar ca este hardlex, am zis ca este posibil (o supozitie personala) ca si hardlexul fiind produs tot de seiko, sa aibe un strat de cativa microni de safir precum sapphlex.


Ceasul tau nu are hardlex ci spandex, durificat cu un strat micronic/micrometric de paiete.....de unde si stralucirea :P

@Catalin: :evil: :evil: :evil:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România