Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Dec 2019, 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Salut,

Ma bate gandul sa cumpar asta:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 48992.html

Ceva opinii? :) Mersi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu cred ca este un ceas urat deoarece:
  • open heart degeaba la un ceas pentru largul popor, deci de evitat
  • "automatic", "water resistant" scris cursiv marca Orient pe un ceas care vrea sa fie elegant


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 13:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Apreciez raspunsul dar sunt interesat de opinii referitoare la calitatea lui. Nu la estetica(totul e subiectiv). Fara suparare, nu imi pasa de opiniile altora referitor la cum arata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Mecanismul ofera suficiente motive de apreciat. Are intoarcere manuala si hack, precizia ramane de vazut dar cel mai probabil buna. Este bine ca are safir, deci un alt plus.
Sigur ca gustul nu se discuta... dar se educa, in functie de profilul celui in cauza.
Daca vi-l doriti special pe acesta, daca pretul nu deranjeaza, atunci eu zic ca este ok.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 20:29 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
https://www.bombastic.ro/automatice-mec ... 001d0.html

Aici este mai ieftin.

https://www.bombastic.ro/ceasuri-barbat ... 001s0.html

Acesta are acelasi mecanism, de obicei la orient care incepe cu FAG seria au acelasi mecanism F6T22 care este mai nou ca 46a40, dar nu cred ca este mai precis ,doar ca ofera ce spunea colegul catalin.v .

Caut si eu un ceas cu open heart, dar cred ca raman la Festina cu mecanism myota.

viewtopic.php?f=19&t=36681


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Salut,

Mersi de opinii. L-am vazut si pe elefant: https://www.elefant.ro/ceas-orient-cont ... dc0e238d84
Dar e de incredere? :) N-am luat ceasuri de pe elefant pana acum. Nu stiu la ce sa ma astept.
De site-ul oferit de tine sincer nu am auzit, la fel.. este de incredere?

Si in plus, peste tot vad ca spun ca e geam mineral. Pe BB e trecut cu safir. Care este adevarul? Exista posibilitatea sa fie 2 modele cu acelasi cod de produs?

La ei apare cu safir: https://www.orient-watch.com/Collection ... p/AG03001B
Nu stiu ce sa mai spun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2019, 23:54 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Bombastic e ok. Am cumparat de la ei, fara probleme. De pe elefant am cumparat doar carti de colorat antistres :lol:

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 00:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Nu stiu, mi se pare dubios ca la producator e mentionat safir iar la ei mineral..
Vorbind de elefant. Ca vad ca si la ceilalti e mentionat tot mineral. :|


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 01:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
drewminator scrie:
...
Si in plus, peste tot vad ca spun ca e geam mineral. Pe BB e trecut cu safir. Care este adevarul? Exista posibilitatea sa fie 2 modele cu acelasi cod de produs?

La ei apare cu safir: https://www.orient-watch.com/Collection ... p/AG03001B
Nu stiu ce sa mai spun.

Nu pot fi 2 modele cu acelasi cod. Poate sa apara un model foarte asemanator cu altul dpdv estetic, insa daca au alt mecanism atunci au si coduri diferite.
Se poate intampla ca un model de la Orient (poate si alt brand, insa eu subliniez cazul O.) sa fie prezentat pe cele mai multe site-uri avand mineral, cand in realitate are safir. Asta pentru ca producatorul a schimbat sticla si a inceput sa puna safir insa fara a inscriptiona/nota acest fapt undeva pe ceas. B&B scrie in descriere ce scrie pe site-ul mama, fara sa verifice pentru ca nu este treaba lor - dau informatia mai departe asa cum o primesc. Deci DA, ceasul este FOARTE probabil sa aiba safir. Daca il cumparati si dupa verificare vedeti ca nu este safir, trimiteti mail producatorului... sau puteti face asta inainte de achizitie pentru certitudine.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
E amuzant, acum mi-a fost atras atentia si mie. Pe elefant e prezentat ca fiind quartz. :))
O sa ma gandesc si sa vad. Oricum la atingerea geamului, recunosti safirul imediat dupa 'raceala' caracteristica.


Ultima oară modificat de drewminator pe 05 Dec 2019, 09:16, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 09:55 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
O parte din descrierea de pe bombastic:
"FAG03001D0 este un ceas orient clasic elegant cu mecanism japonez automatic de 38,5mm cu geam safir cristal"

Trebuia ca moderatorii sa puna la final o lista cu semne de punctiatie, sa alegi de acolo ce iti trebuie. Mie nu imi inspira incredere acel site. Nici elefant.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Dragos M scrie:
...
Trebuia ca moderatorii sa puna la final o lista cu semne de punctiatie, sa alegi de acolo ce iti trebuie. Mie nu imi inspira incredere acel site. Nici elefant.

Citesc articole de presa pe internet pline de greseli gramaticale cu precadere la utilizarea i-ului si folosireaa cratimei.
Scrierea in limba romana a devenit o mare stiinta!
La subiect: elefant mi se pare a fi un fel de emag. L-am cunoscut tot din perspectiva vanzarii cartilor dar s-au extins, asa cum si emag vindea la inceput parte tehnica si-apoi de toate. Daca are garantie cred ca este in regula, esti acoperit de legislatie.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2019, 23:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Dragos M scrie:

Trebuia ca moderatorii sa puna la final o lista cu semne de punctiatie, sa alegi de acolo ce iti trebuie. Mie nu imi inspira incredere acel site. Nici elefant.

Despre ce este vorba?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 17:24 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Ma refeream la faptul ca descrierea produsului este scrisa foarte prost. Eu ma uit la aceste detalii cand cumpar ceva. Prefer sa sustin financiar un proiect bine organizat, nu o echipa de bisnitari reprezentanti ai analfabetismului functional.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Ah, credeam ca am fost eu prost pentru o secunda si am scris balarii.
Ca pe site-ul lor nu am zabovit mai mult de 10 secunde. N-am incredere si prefer sa nu imi bat capul cu ceva ce nu imi inspira incredere.
Am dat comanda pe elefant, dar o sa ma duc la BB sa il vad live. Ulterior, vedem ce naiba imi aduce elefantul..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România