Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 03:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Sep 2020, 09:45 
Neconectat

Membru din: 15 Oct 2013, 18:20
Mesaje: 3
Localitate: Drobeta-Turnu Severin
Salutare la toata lumea. Este prima data cand postez pe acest forum. Va rog cei care au avut aceasta problema sa ma ajute si pe mine. Am ceasul Casio AWG-M100B si de o saptamana ma confrunt cu urmatoarea problema. Modelul este analog-digital cu incarcare solara si sincronizare prin satelit. Il am de aprox. 8 ani. Dintr-o data indicator analog nu s-a mai sincronizat cu cel digital si a ramas fixat la ora 11:52. Ceasul are o functie prin care poti sa iti reglezi analogul cu cel digital prin metoda manuala,am incercat acea metoda dar nu a functionat. Am crezut ca este descarcat acumulatorul(cu toate ca indicatorii digitali functionau corect,indicatorul de baterie era pe nivel HIGH,chiar si iluminarea LED era puternica) l-am lasat la lumina solara sa se incarce aprox.4 ore. Am incercat din nou acea metoda de reglare manuala dar toto nu a functionat. Am zis hai sa schimb acumulatorul si am comandat unul nou pe care mi l-a montat un ceasornicar, totul merge bine inafara de indicatorul analog. Nu stiu ce altceva as putea sa mai fac eu. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu aceasta problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Sep 2020, 14:27 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Nu stiu cat de mult se poate interveni la un astfel de mecanism, probabil putin spre deloc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Oct 2020, 12:52 
Neconectat

Membru din: 15 Oct 2013, 18:20
Mesaje: 3
Localitate: Drobeta-Turnu Severin
Nimic. Nici un sfat sau o parere?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Oct 2020, 14:24 
Neconectat

Membru din: 30 Aug 2016, 19:00
Mesaje: 122
Localitate: Predeal
Se schimba mecanismul , nu cred ca este reparabil ca un mecanism elvetian ! Daca este in garantie se schimba gratis ! Eu am schimbat mecanismul la un Casio PRW digital in perioada garantiei si num-a costat nimic !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Oct 2020, 08:51 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Pentru a sincronica analogul cu digitalul,citeste in manualul ceasului la capitolul Adjusting reference position,este mai pe la sfarsitul manualului.
In fapt,trebuie sa aducu aratatoarele pe 0 ,dupa care s vor sincroniza corect di digitalul.

Daca ceasul are calibrul 5230,atunci la pagina E75 vei gasi hand home position adjusting.
https://images-eu.ssl-images-amazon.com ... TgYvXL.pdf

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2020, 13:54 
Neconectat

Membru din: 15 Oct 2013, 18:20
Mesaje: 3
Localitate: Drobeta-Turnu Severin
Claudiu scrie:
Pentru a sincronica analogul cu digitalul,citeste in manualul ceasului la capitolul Adjusting reference position,este mai pe la sfarsitul manualului.
In fapt,trebuie sa aducu aratatoarele pe 0 ,dupa care s vor sincroniza corect di digitalul.

Daca ceasul are calibrul 5230,atunci la pagina E75 vei gasi hand home position adjusting.
https://images-eu.ssl-images-amazon.com ... TgYvXL.pdf

Am incercat de mai multe ori metoda manuala de sincronizare....nici un rezultat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2020, 09:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Ori nu ai procedat corect-cel mai probabil-ori nu functioneaza corect ceasul.Drept pentru care te indrum spre un ceasornicar.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România