Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 07:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casio G shock 5610
MesajScris: 20 Feb 2022, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
CASIO G-SHOCK 5610 cu display negru/inversat
Imagine
Sper sa nu scandalizez pe nimeni cu un ceas care nu ticaie. Eu insumi nu eram adeptul unor astfel de ceasuri acum o luna! Dar de cand am achizitionat un Casio W800 mai mult in joaca si pentru rezistenta si lipsa de grija cu el la mana, am inceput sa admir calitatile acestor ceasuri digitale si chiar designul. Asa ca am achizitionat si acest model G-SHOCK 5610!


DESIGNUL
Imagine
Totusi, in continuare nu imi plac ceasurile electronice mari cu accente futuriste. Admir doar pe cele cu design de digital clasic, nu pe cele care arata ca din Razboiul Stelelor. Nu imi plac formele elaborate si "grase" cu tot felul de butoane sau indicatoare gen G Shock Mudmaster, Rangeman, Frogman etc. Tocmai de aceea am optat pentru acest G Shock 5610 cu display negativ ca sa fie cat mai uniform cromatic, simplu ca forma si cat mai mic posibil. Este cel mai simplu si mic G Shock disponibil pentru barbati si de aceea cel mai frumos din punctul meu de vedere. Dintre modelele G shock acest model pastreaza liniile simple si designul neincarcat al renumitului model G SHOCK DW-5000C lansat pe piata japoneza in 1983, primul model G-shock. Astfel G-Shock 5610 este un design ce reproduce vechiul ceas dar cu imbunatatiri ale performanetelor si cu adaugari de noi functii. Simplitatea displayului cu fundal negru/negativ ii da un aer de ceas militar, si un aer serios de instrument tactic! Cel cu dispaly clasic/pozitiv nu imi place deloc chiar daca in rest este acelasi ceas. O simpla diferenta de culoare si schimba ceasul complet! Pentru cine vrea (eu nu ) exista si posibilitatea sa i se schimbe armura si cureaua cu alte culori!



FUNCTII
Imagine
Functiile sunt foarte multe si le voi enumera lapidar doar pe cele mai importante, fara sa le enumar pe cele clasice (ora, data etc):
1 Patru alarme
2 Countdown Timer
3 Cronometru
4 Orele de pe mapamond
5 Beep ora exacta
6 Power save mode. Noaptea pe noptiera intra intr-un soi de hibernare si doar cand aprinzi lumina sau il misti "revine la viata"
7 Sincronizare cu ceas atomic. In fiecare noapte incearca sa se sincronizeze cu unul dintre cele 6 ceasuri atomice din lume.
Insa cel mai mult admir la acest ceas:
8 incarcarea solara,
9 indicarea nivelului bateriei,
10 iluminarea automata doar in lumina slaba si doar cand intorci incheietura (foarte util in apa cand nu e bine sa apesi butoanele)
11 200m rezistenta la apa, il voi folosi doar la inot si scufundari de maxim 2m!
12 rezistenta sporita la socuri, principala functie a acestui ceas :)
Este ceasul gandit sa primeasca tot felul de lovituri, caderi, vibratii sau stresuri termice. Butoanele sunt adancite in protuberantele carcasei fiind aparate de atingere sau lovituri involuntare. Mecanismul ceasului este protejat de foarte multe straturi succcesive ce asigura o eficienta absorbtie a socurilor. Carcasa este siliconata fiind primul strat elastic ce preia socurile. Geamul din cristal mineral este adancit in bezelul siliconat, fiind protejat impotriva loviturilor. A fost ales cristalul mineral pentru ca la lovituri mecanice cristalul mineral se comporta mult mai bine decat cristalul safir. Acesta din urma se zgarie mult mai greu dar se sparge mai repede la lovituri decat cristalul mineral.
Este ceasul "de tavaleala" pe care il port fara sa imi fac probleme ca se poate zgaria sau sparge. Este bun la drumetii, expeditii, scufundari, in armata, la tenis, cand mergi pe bicicleta/motocicleta pe teren accidentat, cand repari cate ceva prin casa sau la masina etc. Deci mai pe scurt, ceasul se poate folosi de la zboruri spatiale pana la tait lemne pentru gratar :) Este un ceas pentru un om activ si sportiv! Este ceasul pe care mi l-as dori la mana daca as naufragia pe o insula!


ERGONOMIE si CONFORT
Imagine
Imagine
Usurinta purtarii este neegalata de alte ceasuri! Spre deosebire de ceasurile mecanice acest G shock este atat de usor incat zici ca nu ai nimic la mana. Are 50g cu tot cu cureaua de silicon! Cureaua este siliconata si moale. Este o altfel de experienta! La ceasul mecanic imi place sa simt putin greutatea lui acest lucru amplificand senzatia de calitate. Dar cu acest ceas G shock se intampla pe dos, adica e mai usor si ma simt mai liber in miscari fiind mai destresat ca pot sa stric sau sa dereglez ceasul involuntar. Ceasul mecanic este o bijuterie complicata, iar ceasul digital este doar instrument Hi tech. Fiecare isi are locul sau bine stabilit la mana mea! Oricum acum ma vad purtand mult mai des "instrumente" decat "bijuterii", aceastea din urma fiind scoase la plimbare doar la ocazii speciale!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 23 Feb 2022, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru achizitie, review si calitatea pozelor.

Intr-adevar, DW5600 este genul de ceas care nu dezamageste: pret/constructie/design - toate bune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 23 Feb 2022, 19:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru felicitari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 23 Feb 2022, 21:17 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Frumos ceasul și fotografiile - felicitări!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 23 Feb 2022, 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
multumesc! Mai adaug o fotografie
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 24 Feb 2022, 10:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Felicitari Doru pentru ceas si mai ales multumiri pentru inspirata prezentare!
Tine-o tot asa! :) :) :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 24 Feb 2022, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Multumim pt prezentare!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 15 Mar 2023, 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Ian 2008, 15:54
Mesaje: 181
Localitate: Bucuresti
Cel mai bun raport calitate pret din tot ce exista pe piata; O mica precizare, Casio 5610 U, este varianta noua a lui Casio DW 5000 produs in 1983 (cu toate functiile moderne) in schimb ce Casio DW 5600 E, este noua varianta a lui Casio Dw 5600 C produs 1987; Intre cele doua modele vintage, a mai existat unul (foarte rar de gasit) Casio Dw 52OO PRODUS in 1984.

Ai facut o alegere foarte buna, nu exista niciun model (nu vorbesc doar de Casio) cu specificatiile, multi band 6, Atomic, Solar, la pretul asta !

Sa-l porti cu placere !!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio G shock 5610
MesajScris: 15 Mar 2023, 18:52 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
De 5 ani il am si functioneaza impecabil. Un ceas extrem de bun.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România