Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 14 Sep 2017, 19:28 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
multumesc...
am fost cu el la ceasonicar si am explicat ca nu merge intoarcerea automatica. din pacate, nu are piesele care trebuiesc inlocuite. a spus ca o sa mai caute la colegi.
daca nu gasesc, o sa apelez aici pe forum pentru un mecanism automatic, poate am noroc. intre timp, o sa il folosesc manual.
maine merg sa il iau de la ceasornicar. reglarea avansului o sa o fac eu. dupa cate vad, se regleaza din parghia cu doua puncte, nu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 14 Sep 2017, 20:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
De acolo se regleaza.
- daca apropiati spre cealalta parghie si + daca o departati.
Va trebuie o cheie in trei puncte pentru desfacerea capacului si o penseta fina din metal nonmagnetic pentru a misca parhia aceea. Pe cealalta sa nu o miscati
Mai trebui si mana fina sa nu cumva sa scapati varful pensetei in arcul balansier.
Chestia asta nu cred ca va rezolva acel decalaj de 4 min./zi dar e bun ca exercitiu daca veti vrea sa faceti asta si la ceasuri mai interesante.
Pana la urma una e sa strici un Slava 2427 care oricum va fi greu de reparat si se mai gaseste si alta e sa strici vreun Sturmanskie :D .
Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 14 Sep 2017, 20:51 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
ziceti dvs. ca 4 min e cam mult? cam care ar fi diferenta intre minimul si maximul avansului?
poate ca trebuie reglata si bataia balansierului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 15 Sep 2017, 17:47 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
sa va mai strezez putin cu harbul meu:
azi am luat ceasul de la ceasornicar si se pare ca a reusit sa gaseasca piese pentru mecanismul automatic.
i-am facut personal si o reglare de avans cu a aplicatie de pe telefon. iata rezultatul:
https://photos.app.goo.gl/rV2wqIUXqhU6PTep2
si iata si o poza cu pozitia parghiei, am miscat putin de ea conform indicatiilor;
https://photos.app.goo.gl/4gtip4uXnqT6U1Hn1
acuma, sa vedem cum se comporta in zilele urmatoare. singura treaba care nu merge este ziua saptamanii. poate o sa o rezolv si pe asta in timp.
multumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 15 Sep 2017, 21:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Nu cred ca aici veti reusi vreodata sa stresati pe cineva discutand despre un ceas rusesc.
Si eu sunt posesorul a cateva harburi sau conserve din astea de care sunt tare mandru.
viewtopic.php?f=42&t=32859
Desi pe cai destul de neortodoxe indaratnicia de a-l repune in functiune mie mi-a placut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 17 Sep 2017, 11:35 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
se pare ca in sfarsit incarcarea automata functioneaza. am purtat ceasul de vineri de la pranz si vad ca si la ora asta merge fara probleme. precizia, spre surpriza mea, am reusit sa o reglez bine (zic eu). imi este greu sa spun abatera. trebuie sa il urmaresc pentru cateva zile sa vedem si dupa aia sa impart la numarul de zile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 22 Sep 2017, 19:07 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
iata ca, dupa o saptamana de cand l-am potrivit de pe time.is, ceasul nu are nici o abatere, sau cel putin eu nu o observ. probabil ca e vorba de secunde. sunt absolut surprins de performanta asta. se pare ca mecanismul asta cu doua butoaie este chiar foarte precis.
sa vedem cum sta cu fiabilitatea pe viitor.
si apropo, mai fabrica cineva mecanisme d-astea cu doua arcuri? bine, nici macar firma slava nu mai exista.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România