Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 09:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Slava
MesajScris: 17 Noi 2011, 10:45 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2011, 10:22
Mesaje: 16
Salutare !

Sunt nou pe aici dar am gasit numai lucruri interesante si as avea nevoie de o parere.
Am intrat de curand in posesia acestui slava.Este destul de raspandit nu are nevoie de nici o descriere dar nu am mai vazut nicaieri modelul cadranului. Sunt curios daca stie cineva ceva despre el.

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 17 Noi 2011, 10:49 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2011, 10:22
Mesaje: 16
Ceva am facut gresit. Rog un moderator sa mute subiectul la ceasuri rusesti


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 17 Noi 2011, 22:50 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
rusii au facut sute de modele de cadrane pe acelasi mecanism. parerea mea este ca ceasul este facut dupa 1990. cu stima, eugen

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 18 Noi 2011, 10:00 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2011, 10:22
Mesaje: 16
Multumesc pt informatie. Pe ebay am vazut unul nou de vanzare si nu stiam sigur cand au incetat rusii productia lor . Ma gandeam sa nu fie facut dupa ce au inceput sa apara cu mecanisme chinezesti desi nu cred ca e cazul.

Stima !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 18 Noi 2011, 12:02 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Sub numele "Slava" (Glorie in limba rusa) adoptat in 1958 au fost comercializate ceasurile produse la Fabrica de Ceasuri nr. 2 din Moscova. Aceasta fabrica a fost destinata de la inceput numai productiei pentru piata civila. Mecanismul din imagine este un S2428, cu diametru de 24 mm si o frecventa de 18000 batai pe ora. Caracteristica principala este prezenta a doi barileti (arcuri motoare) care asigura o rezerva de mers de aprox. 50 ore. La acest tip de mecanism rusii nu s-au zgarcit cu rubinele, are 26 de rubine, chiar si sub coroana cu cifre a datei. Avand si amortizoare la balansier, este un ceas bun, tinand cont de raportul pret/calitate.
Observ din fotografie un punct de rugina la arculetul amortizor superior al balansierului. Presupun ca o revizie generala (demontat complet, curatat, uns) ar fi necesara.
Intr-adevar, dupa anii '90 a fost cumparata licenta de o firma chineza care produce acest mecanism sub numele de CJIABA, care este de fapt o transcriere gresita a numelui de SLAVA scris cu caractere slavone. Iar mecanismele arata la fel, dar sunt executate grosolan, ieftine, imprecise.
Daca in partea de jos a cadranuluiscrie: "made in URSS" dateaza dinainte de '91. Daca scrie "made in Rossia", este dupa caderea comunismului in Rusia. Dupa aspect pare a fi un Slava original, mai vechi.
Firma Slava din Moscova a fost privatizata in 2006 si produce in prezent ceasuri de calitate. Vezi: http://www.slava-moscow.ru


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 18 Noi 2011, 17:11 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2011, 10:22
Mesaje: 16
Scrie "made in USSR" deci stau linistit. Multumesc pentru volumul de informatii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 06 Ian 2012, 00:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Iul 2011, 22:14
Mesaje: 98
Localitate: PLOIESTI
WOW !!! :shock: si mai spune lumea sa NU crezi in paranormal, am un ceas EXACT la fel care a murit :lol: tot "THU 17" si e tot "SLAVA" si tot "MADE IN USSR" oricum de faza cu Made in USSR eram absolut sigur fiindca il am de dinainte de '89 !!! :D Acum nu-mi doresc decat acordul detinatorului acestui ceas si poza sa pot folosi si eu poza pentru b;ogul meu http://www.colectieceas.blogspot.com fiindca TOATE incercarile mele de fotografiere au dus la poze in ceata sau cu blit pe cadran !!! :P

_________________
:D Un fel de colecţie de ceasuri: http://www.colectieceas.blogspot.com suveniruri adunate de mine din călătorii + cadourile prietenilor + câştiguri promoţii + ce-am mai avut eu şi uite ;) că s-au strâns câteva !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 09 Sep 2017, 09:37 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
salut!
am si eu un ceas slava automatic ce a apartinut tatalui meu. este cumparat din anii 80, nu mai stiu cand.
vreau sa va intreb niste chestii, cam ce stiti despre modelul asta?
am fost cu el la o revizie, si acuma este cumva in garantie, mai trenuie regalat avansul ca ramane in urma cu vreo 4 min pe 24 de ore.
din pacate, am impresia ca mecanismul de incarcare automatic nu prea functioneaza. dupa ce l-am luat de ceasornicar, joi pe la pranz, vineri seara, pe la 23.30 a stat. am purtat ceasul in tot acest timp, de dimineata pana sara.
este vreo problema daca il intorc manual? permite mecanismul asa ceva fara sa il omor? dupa cate am inteles, ceasul are doua arcuri.
va multumesc!
https://photos.app.goo.gl/0xtVcBvIQfJxdj7D2
https://photos.app.goo.gl/fjPkLDZdPmWhO63N2


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: slava
MesajScris: 09 Sep 2017, 09:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Puteti sa il armati manual fara nicio problema.
Problemele sunt de alta natura daca dupa servisare ramane in urma 4 min/zi.
Armarea automatica la aceste mecanisme este intr-adevar veriga slaba, insa daca ceasul a fost servisat ar fi trebuit sa functioneze chiar daca era necesara schimbarea de componente. Si nu functioneaza normal.
Parerea mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 09 Sep 2017, 19:11 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
multumesc de raspuns!
a fost si cu servisarea asta o poveste. prima data am fost la cineva aiurea, mi-a luat 50 de lei si habar nu am ce i-a facut dar macar a inceput sa mearga. dupa primul ceasornicar, ceasul o lua inainte cam 25 de minute pe zi.
m-am dus la altul, de data asta unul pare mai priceput. asta mi-a zis ca are arcul de la balansier indoit si a zis ca il repara, ca il indreapta sau cam asa ceva. avansul era deja la minim. intr-adevat, al doilea ceasornicar l-a facut mai bine si acum ramane in urma cam cu 4-5 minute pe zi. mi-a zis ca sa il urmaresc si sa revin la el daca are abatere, sa nu il desfac eu. de asta nici nu l-am desfacut sa ii fac poza in interior. ma intriga totusi nefunctionarea mecanismului automatic. cred ca mecanismul automatic este atasat peste un mecanism clasic fiindca seamana destul de mult cu poza din primul post din acest topic.
daca il desfac, cum mi-as putea da seama daca functioneaza? daca invartesc de excentricul ala, nu ar trebui sa se roteasca cele doua roti? intreb si eu ca nu prea ma pricep.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 09 Sep 2017, 22:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Nu aveti cum sa rezolvati singur o astfel de problema.
Banuiesc ca ea priveste inversorii sau lagarul rotorului. De obicei acestia cedeaza.
Culmea e ca acestia nu cedeaza daca ceasul e cat de cat intretinut corect. Dar cine sa intretina ca lumea un ceas rusesc? De aceea se intampla ceea ce spuneti dumneavoastra si se lasa cu inlocuire de piese. Bine e ca piesele se gasesc fiind un mecanism destul de mult produs. Si sunt ieftine.

Un alt sfat al meu este sa nu mai apelati la ceasornicarii la care ati apelat anterior.
Chiar daca ceasul este defect dupa parerea mea orice ceasornicar trebuia sa va spuna dupa o analiza a ceasului care sunt problemele (probabil la balansier si la armarea automatica) si sa spuna daca poate rezolva acele probleme sau nu iar nu sa apeleze la tot felul de paleative. A inlocui un arc balansier la un Slava din seria 24xx nu ar trebui sa fie o problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 10 Sep 2017, 14:49 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
multumesc!
pana la urma mi-am luat inima in dinti si l-am desfacut. i-am facut niste poze.
am vrut sa observ daca merge intoarcerea automata si vad ca nu merge. adica, rotorul se invarte usor, o rotita mica de la puntea ce tine rotorul se invarte, dar roata ce face legatura dintre punte si unul dintre tambururile cu arc nu se invarte.
am vazut videoul asta, de aici m-am inspirat cum ar trebui sa functioneze:
https://www.youtube.com/watch?v=3EPMm8f4d3s
abaterea e de cam -4 minute pe 24h, se poate regla din avans abaterea asta sau e ceva foarte grav?

https://photos.app.goo.gl/BAQhXTttKold52923
https://photos.app.goo.gl/WZbqkDxAtNBWA8f32


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 10 Sep 2017, 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
4 min/zi este o abatere mare.
Ceasul trebuie vazut de un adevarat profesionist care sa il diagnosticheze si sa faca reparatia sau poate numai servisarea necesara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 12 Sep 2017, 09:34 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2017, 22:27
Mesaje: 18
ma intrebam...
se poate gasi pe undeva manualul de utilizare al cesului? am cautat pe net si nu am gasit nimic.
pana la urma am dus ceasul inapoi la cesornicar cu scopul de a fi reparat mecanismul de incarcare automatic. nu stiu daca va gasi piese, sper sa gaseasca. daca nu, o sa il folosesc intre timp pe manual pana gasesc pe undeva un mecanism functional.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Slava
MesajScris: 12 Sep 2017, 12:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
https://slava.su/instructions/Passport-Slava-all.pdf


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România