Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Wostok Desert Shield
MesajScris: 30 Apr 2023, 22:24 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2023, 22:10
Mesaje: 6
Buna ziua. Sunt complet nou pe acest forum, pe care l-am descoperit astazi. Sunt de asemenea la inceput de drum, in a colecta ceasuri. Am o mica colectie, sunt insa ceasuri mai mult cu valoare sentimentala, fara valoare materiala ridicata (ceasuri quarz - police, bruno bananni; ceasuri fashion - tommy hilfiger; device-uri electronice - apple, samsung). Desi nu au valoare materiala, imi plac foarte mult si am sa pastrez fiecare ceas pe care il detin.
Am decis insa sa extind colectia, cu ceasuri adevarate mecanice sau automatice. Si imi plac foarte mult cele vintage. Nu prea ma atrag cele noi.
In acest sens, un prim ceas pe lista am stabilit ca este Wostok Operation Desert Shield. Este un ceas cu istorie in spate, conversations opener, si nu merge in sfera astronomica a preturilor.
Am studiat putin istoria lui, si bineinteles ca doresc unul din prima serie. Cadranul nesemnat cu logo-ul wostok, capacul cu cele 3 „cepe“, numerotat in primele 10.000 exemplare, etc.
Este cineva care detine un astfel de ceas, sa imi ofere cateva sfaturi?? Mai exact ce trebuie avut grija, ce trebuie urmarit, ce trebuie evitat la un astfel de ceas. Tips-uri despre mecanism, intretinere, etc.
Si intrebarea cea mai importanta, un ceas de genul, in stare buna/foarte buna, cam ce pret ar fi cel corect?? Stiu ca este greu de spus un pret fix, insa o plaja +/-.
Multumesc anticipat.
Cu stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 01 Mai 2023, 12:07 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Salut.
Te rog citeste Regulamentul, mai ales in ceea ce priveste subiectul destul de sensibil numit...''preț''!
Esti nou pe-aici, de aceea am facut precizarea ca poate nu stii, iar aceste aspecte pot atrage eliminarea Contului :arrow: .
Forumul difera mult fata de ce informatii sau discutii gasesti in Facebook, mai ales in grupurile ceasurilor rusesti :mrgreen:
Poate gresesc, dar cred ca este de folos :mrgreen:

viewtopic.php?f=11&t=28872


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 01 Mai 2023, 16:05 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2023, 22:10
Mesaje: 6
utzy scrie:
Salut.
Te rog citeste Regulamentul, mai ales in ceea ce priveste subiectul destul de sensibil numit...''preț''!
Esti nou pe-aici, de aceea am facut precizarea ca poate nu stii, iar aceste aspecte pot atrage eliminarea Contului :arrow: .
Forumul difera mult fata de ce informatii sau discutii gasesti in Facebook, mai ales in grupurile ceasurilor rusesti :mrgreen:
Poate gresesc, dar cred ca este de folos :mrgreen:

https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 11&t=28872


Salut. Mersi pentru raspuns, si m-am gandit la partea cu pretul inainte de a intreba. Am vazut din ce am apucat sa rasfoiesc, ca exista quasi-alergie la aceasta tema/subiect!
Tin sa precizez ca nu am cerut o evaluare directa a unui ceas/oferta de pret/licitatie sau ceva de genul! Nu am pus nici o poza, nu am cerut pret direct pe un ceas!
Am cerut parerea generala, la cat ar ajunge un astfel de ceas, o plaja de pret corecta, daca gasesc sa cumpar unul. In sensul ca ok, este subiect tabu, dar totusi rolul unui astfel de forum este informarea si ajutorul. Nu cred ca este gresit a spune cuiva ca un astfel de ceas ar costa (pur exemplu!) intre 40-50 eur, si nicidecum in plaja de 6000-7000 eur! Sunt informatii generale, nu secrete de stat, ma gandesc..
Repet, nu cer oferta de pret pe un ceas anume/nu postez un ceas anume pentru evaluare!
Daca nu gresesc sunt intrebari aici pe forum de genul “buget 5000, ce sa cumpar?” Cu o gramada de raspunsuri! Acolo nu se considera evaluare/price tag?? Chiar daca este in directie inversa!
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 01 Mai 2023, 17:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ioan Maris scrie:
utzy scrie:
Salut.
Te rog citeste Regulamentul, mai ales in ceea ce priveste subiectul destul de sensibil numit...''preț''!
Esti nou pe-aici, de aceea am facut precizarea ca poate nu stii, iar aceste aspecte pot atrage eliminarea Contului :arrow: .
Forumul difera mult fata de ce informatii sau discutii gasesti in Facebook, mai ales in grupurile ceasurilor rusesti :mrgreen:
Poate gresesc, dar cred ca este de folos :mrgreen:

https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 11&t=28872


Salut. Mersi pentru raspuns, si m-am gandit la partea cu pretul inainte de a intreba. Am vazut din ce am apucat sa rasfoiesc, ca exista quasi-alergie la aceasta tema/subiect!
Tin sa precizez ca nu am cerut o evaluare directa a unui ceas/oferta de pret/licitatie sau ceva de genul! Nu am pus nici o poza, nu am cerut pret direct pe un ceas!
Am cerut parerea generala, la cat ar ajunge un astfel de ceas, o plaja de pret corecta, daca gasesc sa cumpar unul. In sensul ca ok, este subiect tabu, dar totusi rolul unui astfel de forum este informarea si ajutorul. Nu cred ca este gresit a spune cuiva ca un astfel de ceas ar costa (pur exemplu!) intre 40-50 eur, si nicidecum in plaja de 6000-7000 eur! Sunt informatii generale, nu secrete de stat, ma gandesc..
Repet, nu cer oferta de pret pe un ceas anume/nu postez un ceas anume pentru evaluare!
Daca nu gresesc sunt intrebari aici pe forum de genul “buget 5000, ce sa cumpar?” Cu o gramada de raspunsuri! Acolo nu se considera evaluare/price tag?? Chiar daca este in directie inversa!
Multumesc

Pentru pret, exista OLX , exista eBay , exista Chrono24 si multe alte site-uri.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 01 Mai 2023, 19:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Ioan Maris scrie:
utzy scrie:
Salut.
Te rog citeste Regulamentul, mai ales in ceea ce priveste subiectul destul de sensibil numit...''preț''!
Esti nou pe-aici, de aceea am facut precizarea ca poate nu stii, iar aceste aspecte pot atrage eliminarea Contului :arrow: .
Forumul difera mult fata de ce informatii sau discutii gasesti in Facebook, mai ales in grupurile ceasurilor rusesti :mrgreen:
Poate gresesc, dar cred ca este de folos :mrgreen:

viewtopic.php?f=11&t=28872


Salut. Mersi pentru raspuns, si m-am gandit la partea cu pretul inainte de a intreba. Am vazut din ce am apucat sa rasfoiesc, ca exista quasi-alergie la aceasta tema/subiect!
Tin sa precizez ca nu am cerut o evaluare directa a unui ceas/oferta de pret/licitatie sau ceva de genul! Nu am pus nici o poza, nu am cerut pret direct pe un ceas!
Am cerut parerea generala, la cat ar ajunge un astfel de ceas, o plaja de pret corecta, daca gasesc sa cumpar unul. In sensul ca ok, este subiect tabu, dar totusi rolul unui astfel de forum este informarea si ajutorul. Nu cred ca este gresit a spune cuiva ca un astfel de ceas ar costa (pur exemplu!) intre 40-50 eur, si nicidecum in plaja de 6000-7000 eur! Sunt informatii generale, nu secrete de stat, ma gandesc..
Repet, nu cer oferta de pret pe un ceas anume/nu postez un ceas anume pentru evaluare!
Daca nu gresesc sunt intrebari aici pe forum de genul “buget 5000, ce sa cumpar?” Cu o gramada de raspunsuri! Acolo nu se considera evaluare/price tag?? Chiar daca este in directie inversa!
Multumesc


Asa e, ai dreptate......nu ai cerut o evaluare.....hai sa nu ne excitam degeaba.... 8)
Aceste ceasuri nu au nimic special....poate cadranul....si ca au fost la origine foarte ieftine....
Cred ca rezonabil ar fi undeva intre 50 (daca e folosit bine) si 150 de euro.....daca e new old stock....
asa...ca sa-ti faci o placere....pur subiectiva...

Sigur, maine poate aparea un cretinoid pe www care sa ceara 1500....si un alt cretionoid care sa
dea banii astia....nu e imposibil......dar e putin probabil....

Site-ul Meranom ofera ceasuri noi si mai bune decat subiectul discutiei sub 150 de euro.....deci...tu stii...

Spor la cumparaturi si bun venit pe forum!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 01 Mai 2023, 20:01 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2023, 22:10
Mesaje: 6
valentin1234 scrie:
Ioan Maris scrie:
utzy scrie:
Salut.
Te rog citeste Regulamentul, mai ales in ceea ce priveste subiectul destul de sensibil numit...''preț''!
Esti nou pe-aici, de aceea am facut precizarea ca poate nu stii, iar aceste aspecte pot atrage eliminarea Contului :arrow: .
Forumul difera mult fata de ce informatii sau discutii gasesti in Facebook, mai ales in grupurile ceasurilor rusesti :mrgreen:
Poate gresesc, dar cred ca este de folos :mrgreen:

https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 11&t=28872


Salut. Mersi pentru raspuns, si m-am gandit la partea cu pretul inainte de a intreba. Am vazut din ce am apucat sa rasfoiesc, ca exista quasi-alergie la aceasta tema/subiect!
Tin sa precizez ca nu am cerut o evaluare directa a unui ceas/oferta de pret/licitatie sau ceva de genul! Nu am pus nici o poza, nu am cerut pret direct pe un ceas!
Am cerut parerea generala, la cat ar ajunge un astfel de ceas, o plaja de pret corecta, daca gasesc sa cumpar unul. In sensul ca ok, este subiect tabu, dar totusi rolul unui astfel de forum este informarea si ajutorul. Nu cred ca este gresit a spune cuiva ca un astfel de ceas ar costa (pur exemplu!) intre 40-50 eur, si nicidecum in plaja de 6000-7000 eur! Sunt informatii generale, nu secrete de stat, ma gandesc..
Repet, nu cer oferta de pret pe un ceas anume/nu postez un ceas anume pentru evaluare!
Daca nu gresesc sunt intrebari aici pe forum de genul “buget 5000, ce sa cumpar?” Cu o gramada de raspunsuri! Acolo nu se considera evaluare/price tag?? Chiar daca este in directie inversa!
Multumesc


Asa e, ai dreptate......nu ai cerut o evaluare.....hai sa nu ne excitam degeaba.... 8)
Aceste ceasuri nu au nimic special....poate cadranul....si ca au fost la origine foarte ieftine....
Cred ca rezonabil ar fi undeva intre 50 (daca e folosit bine) si 150 de euro.....daca e new old stock....
asa...ca sa-ti faci o placere....pur subiectiva...

Sigur, maine poate aparea un cretinoid pe www care sa ceara 1500....si un alt cretionoid care sa
dea banii astia....nu e imposibil......dar e putin probabil....

Site-ul Meranom ofera ceasuri noi si mai bune decat subiectul discutiei sub 150 de euro.....deci...tu stii...

Spor la cumparaturi si bun venit pe forum!


Multumesc de info. Exact despre asta vorbeam, o plaja sau un reper. Mai departe, desigur ca decid singur daca platesc 50, 100 sau 200 eur pe el. Dar stiu unde bate.
Sunt de acord cu tine, in privinta altor ceasuri. Insa vreau unul exact din seria 1. Este vorba si de istoricul din spatele ceasului, povestea lui. Conteaza mai ales la cei care colectioneaza. Pentru unii este un ceas total neinteresant si probabil nu l-ar cumpara nici daca ar fi 20 eur.
Am sa cumpar unul, fara doar si poate.
Inca odata multumesc pentru mesaj


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 02 Mai 2023, 09:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Salut si bun venit!
Asa cum au spus si colegii, nu suntem pe feisbuc si evitam discutiile de acolo unde se cer evaluari si toti fac mistouri.
Bun.
Doresc sa iti dau niste sfaturi. A fi colectionar inseamna a aduna niste ceasuri care iti plac dupa un unul sau mai multe criterii. Unii aduna ceasuri rusesti, altii vintage, altii automatice, altii anumite serii de la o anumita marca. Nimeni nu trebuie sa isi propuna sa fie colectionar. Asta vine in timp. In plus, este ok sa fii colectionar daca iti permiti asta fara sa te lipsesti de alte placeri ale vietii.
Eu nu sunt colectionar. Eu am ceasurile care imi plac si imi schimb ceasurile si de 2 ori pe zi in functie de activitate sau tinuta. Ceasul este un accesoriu care spune ora si vorba lui Mihai Ceciu, ceasul spune o poveste despre tine si despre el.
Ce ai pana acum sunt niste obiecte care iti spun ora. Pana la ceasuri mai avem. O sa le tii pana vor ramane fara baterie. Ideal e sa le dai de pomana pe cele quartz si sa iti iei cateva ceasuri bune si cat mai valoroase. Ceasurile rusesti nu sunt valoroase. Faptul ca sunt editie limitata este egal cu zero la ele. De ce? Pentru ca au banalizat lucrul asta. La firmele rusesti actuale exista numai ,,serii limitate,, nu exista ceasuri de serie! Asta inseamna ca de fapt cele limitate sunt de serie.
Ceasul mentionat de tine poate avea ceva valoare sentimentala pentru cineva care a fost in operatiunea respectiva sau pentru un colectionar de ceasuri rusesti. Pentru tine nu are. Adica. Il iei si vrei sa il vinzi. Sa zicem ca iti ofera cineva 300 sau 500 roni. Case closed! El nu are istorie in spate. Nu a fost la fata locului. Nu a luptat acolo. Nu l-a distribuit armata americana ca suvenir. Imaginea de pe el putea sa fie si pe un chibrit.
Nu pierde timpul!
Cauta un prim ceas dupa bugetul tau.
Daca e vintage, citeste despre el, vezi preturile in timp, cauta modelul original, invata despre mecanisme si despre istoria firmei cu pricina. Intreaba!
Te pot ajuta in mesajele private daca ai nevoie de ghidaj. Lasa un nr de mobil acolo.
Spor!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 02 Mai 2023, 21:26 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2023, 22:10
Mesaje: 6
rubin scrie:
Salut si bun venit!
Asa cum au spus si colegii, nu suntem pe feisbuc si evitam discutiile de acolo unde se cer evaluari si toti fac mistouri.
Bun.
Doresc sa iti dau niste sfaturi. A fi colectionar inseamna a aduna niste ceasuri care iti plac dupa un unul sau mai multe criterii. Unii aduna ceasuri rusesti, altii vintage, altii automatice, altii anumite serii de la o anumita marca. Nimeni nu trebuie sa isi propuna sa fie colectionar. Asta vine in timp. In plus, este ok sa fii colectionar daca iti permiti asta fara sa te lipsesti de alte placeri ale vietii.
Eu nu sunt colectionar. Eu am ceasurile care imi plac si imi schimb ceasurile si de 2 ori pe zi in functie de activitate sau tinuta. Ceasul este un accesoriu care spune ora si vorba lui Mihai Ceciu, ceasul spune o poveste despre tine si despre el.
Ce ai pana acum sunt niste obiecte care iti spun ora. Pana la ceasuri mai avem. O sa le tii pana vor ramane fara baterie. Ideal e sa le dai de pomana pe cele quartz si sa iti iei cateva ceasuri bune si cat mai valoroase. Ceasurile rusesti nu sunt valoroase. Faptul ca sunt editie limitata este egal cu zero la ele. De ce? Pentru ca au banalizat lucrul asta. La firmele rusesti actuale exista numai ,,serii limitate,, nu exista ceasuri de serie! Asta inseamna ca de fapt cele limitate sunt de serie.
Ceasul mentionat de tine poate avea ceva valoare sentimentala pentru cineva care a fost in operatiunea respectiva sau pentru un colectionar de ceasuri rusesti. Pentru tine nu are. Adica. Il iei si vrei sa il vinzi. Sa zicem ca iti ofera cineva 300 sau 500 roni. Case closed! El nu are istorie in spate. Nu a fost la fata locului. Nu a luptat acolo. Nu l-a distribuit armata americana ca suvenir. Imaginea de pe el putea sa fie si pe un chibrit.
Nu pierde timpul!
Cauta un prim ceas dupa bugetul tau.
Daca e vintage, citeste despre el, vezi preturile in timp, cauta modelul original, invata despre mecanisme si despre istoria firmei cu pricina. Intreaba!
Te pot ajuta in mesajele private daca ai nevoie de ghidaj. Lasa un nr de mobil acolo.
Spor!


Multumesc pentru raspuns.
Am inteles destul de repede faza cu pretul; desi ma repet, nu am cerut punctual oferta pe un ceas, sper ca se intelege acest lucru. Si nici nu am facut sau nu fac misto in nici un fel. Din doua motive simple, unul este educatia si al doilea este respectul fata de timpul meu, pe care il pierd scriind/postand.
Sunt de acord cu tine, pana la un anumit punct. In sensul ca da, asa este, a colectiona este o tema pur subiectiva, personala. Fiecare simte o atractie fata de anumite lucruri, aspecte, detalii, etc. si cam de aici se despart drumurile/ideile noastre. Nu in sensul rau, a se intelege. Dar pur si simplu doresc sa port la mana ceva ce pe mine ma multumeste. Indiferent de valoarea lui materiala. Chiar si cele numite impropriu ceasuri, ele fiind mai mult device-uri, le voi pastra atata timp cat vor functiona. Ca exemplu un apple watch 4, seria otel/safir/gold/lte la mine este pastrat astfel incat si acum, dupa atatia ani, acumulatorul este la 99%, si este ca si scos din cutie acum 5 minute.
Cele quartz, au valoare sentimentala. Sunt primite cadou de la persoane dragi, deci cu siguranta raman.
Imi place tehnologia, imi plac device-urile. De aceea printre ultimele achizitii este si un apple watch ultra! Aveam nevoie de el? Probabil nu.. dar cum ai spus si tu si sunt perfect de acord, colectionam ce ne place. Si ce ne permitem, fara a trebui sa taiem din alta parte. Sau asa ar trebui sa fie pentru fiecare.
Una peste alta, nu am trecut tot inventarul in mesajele anterioare. Am momentan 15 ceasuri, in total. Partea cu colectionatul ma impinge spre ceasurile vintage. Imi plac, ma atrag maxim, mai ales cele cu aer de dress watch. In acest sens, chiar daca mi-as permite un tudor, poate si un rolex, nu am sa le cumpar poate niciodata. Pur si simplu nu ma reprezinta. Din punctul tau de vedere inteleg ca aici ar trebui sa bata ideea de a colectiona! Insa nu pentru mine.. dimpotriva, am doxa, atlantic, seagull.. caut momentan cum spuneam acel operation desert. Longines (vintage obligatoriu!) este pe lista! Pentru ca da, sunt interesante cele moderne, sunt actuale.. insa cele vintage sunt in alta liga, parerea mea!
Multumesc inca odata pentru sfaturi, am sa le iau in considerare cu sigurata, acolo unde se potrivesc telului meu.
Cu stima, Ioan M


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Wostok Desert Shield
MesajScris: 03 Mai 2023, 09:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Marea problema la vintage e ca nu prea au wr. Primul meu ceas aproape vintage era un Seiko 5 din anii 80 cu care am facut si dus. Asta spune ceva pentru acei ani si brand. Dar e o exceptie. Omega are ceasuri anii 40-60-70 superbe dar din ce in ce mai rar de gasit in stare buna si evident din ce in ce mai scumpe. Merita sa ai unul doua...in stare buna. Cu ceasurile care au valoare sentimentala...te inteleg. Le poti pastra si e bine ca ai multe :wink: , sa fii iubit!
E mult mai usor sa iei un ceas vintage de calitate decat sa iei un ceas modern de calitate. Pentru ultimul trebuie sa dai minim cat pe doua-trei aifoane14promax etc...
Pune mana de citeste cand ai timp macar despre modelele pe care le vizezi!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România