Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 01:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Volna cadou
MesajScris: 28 Ian 2016, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Deoarece a intervenit o mica modificare in colectia mea si pentru ca la randul meu am primit acest ceas cadou de la un coleg de forum, m-am gandit sa ofer acest Volna tot cadou unui alt coleg care sa-l aprecieze.
In perioada de aproximativ un an cat a stat la mine a facut doua vizite la un ceasornicar local pentru servisare, insa acesta nu a reusit sa-l aduca intr-o precizie cat de cat buna asa ca functioneaza dar ramane in urma cam 10 min./zi.
Ce aveti de facut ca sa primiti ceasul e doar sa spuneti pana in data de 11 februarie de ce il doriti sau de ce apreciati ceasurile Volna.
Ceasul va ajunge gratuit (costurile de transport vor fi suportate de mine) la colegul care ofera un raspuns cat mai interesant din care sa rezulte ca il poate indragi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 28 Ian 2016, 20:55 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2015, 17:45
Mesaje: 35
Buna seara! In primul rand vreau sa va apreciez initiativa si sa va felicit pentru cadoul pe care il faceti dumneavoastra! De ce mi-as dori un asemenea ceas?Pentru ca bunicul meu a avut ceasuri rusesti si eu acum le mostenesc,gen Pobeda,Slava,dar Volna nu a avut si mi-ar placea mult sa am si un asemenea exemplar.Inca o data felicitarii pt initiativa si succes tuturor in a castiga acest ceas!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 28 Ian 2016, 21:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Felicitari heimdalg pentru gest!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 29 Ian 2016, 11:08 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2015, 11:18
Mesaje: 142
Localitate: Brasov
Buna dimineata!

Imi plac ceasurile rusesti, cu istoria si evolutiile lor; au fost la mana noastra datorita imprejurarilor din Primul si Al Doilea Razboi Mondial, cand rusii si-au "insusit" pana si ceasornicarii, nu numai calibrele, echipamentele de productie si tehnicile celor care aveau traditie in lumea orologeriei (elvetienii, francezii, germanii, japonezii).
Uniunea Sovietica a reusit, cu cateva exceptii, sa creeze modele care rezista si acum, cu mecanisme fiabile, modificate. Amintesc de: Poljot Alarm, Poljot Aviator, Strela, Sturmanskie.
La sfarsitul anului 1950, Uniunea Sovietica a "achizitionat" (nimeni nu stie sigur cum s-a facut transferul de tehnologie, insa au ajuns pe "masa" fabricii din Tschistopol) planurile calibrului 135 de la Zenith (producator elvetian) si a inceput propria-i versiune (mecanismul 135 de la Zenith avea 19 rubine, cu un aranjament distinctiv al rotilor principale, cu roata centrala/minutara ce permitea incadrarea unui balansier mai mare, de 14mm, ce-i conferea performante consistente fara a-i afecta greutatea sau nr. de oscilatii).

Rusii au pastrat toate caracteristicile-cheie (ex: microregulator Reed’s pe balans, layout-ul calibrului, frictiuni minime ale rotilor, rubine supradimensionate), dimensiunea balansierului calibrului 135 de la Zenith - lansat in Le Locle, anul 1948 - (balansier cu suruburi mari de compensare, spirala Breguet, arc mare si puternic) si au adaugat trei rubine, pe langa sistemul antisoc propriu.
Mai mult, au mutat pozitia secundarului pe pinionul central (fata de pozitia subdial). Si, pentru a nu-si "bate" capul prea tare, rusii nu au mai decorat puntea; astfel, au scazut pretul de productie si complexitatea procesului de fabricatie. De mentionat este faptul ca productia ceasurilor de precizie Vostok/Volna s-a facut sub control strict.

In anul 1962, fabrica din Chistopol primeste Marea Medalie de Aur la Targul din Leipzig !
Acest mecanism adaptat, de 22 rubine, a fost manufacturat de catre divizia Vostok si a echipat exclusiv seriile Vostok Precision si Volna (val). Acest mecanism, subestimat, a echipat si alte modele de ceasuri de la Raduga si Chistopol 59, pana la Almaz, insa mecanismul era echipat cu 18 rubine, un downgrade al celui de 22 rubine.

Ceasurile cu mecanism in grad de cronometru produse de catre Vostok (incepand cu anul 1957) care treceau controlul calitatii erau inscriptionate cu Vostok Precision. Mai mult, cele de precizie - прецизионные - aveau carcasa placata cu Au (cu precadere, dupa anul 1960) si aveau marcate trimestrul si anul, aproape de logo-ul "= ЧЧЗ =" stantat pe punte (ex: 3-60). Precizia unui mecanism cu parametri doriti se incadra intre + 10/-5 secunde in 24h. Diferenta majora dintre mecanismele de precizie si cele obisnuite era data de materialul folosit pentru arcul balansierului cat si de calitatea asamblarii acestuia.

De ce mi-as dori un ceas Vostok, model Volna, calibrul 2809 A ? Pentru istoria mecanismului 2809, pentru faptul ca a fost si ramane singurul mecanism de precizie din istoria involburata a Uniunii Sovietice, mecanism care avea pretentia si reusea sa intruneasca caracteristicile unuia elvetian, mecanism in grad de cronometru. Unul dintre cele mai bune mecanisme, daca nu chiar cel mai bun produs de catre rusi. In termeni de precizie, concura cu ceasurile de la Zenith, Omega etc.


Heimdalg, va multumesc si va felicit pentru initiativa!
Succes tuturor!

O zi buna!


Ultima oară modificat de Romulus pe 30 Ian 2016, 18:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 29 Ian 2016, 17:27 
Neconectat

Membru din: 10 Ian 2015, 23:28
Mesaje: 208
Localitate: iasi
Salut

1.Apreciez si imi plac toate ceasurile rusesti,nu doar Volna

2.Ar face parte din familie alaturi de sora mai mare/mica

Imagine

3.Ar astepta-o o reconditionare/cosmetizare

4.Nu stiu daca e doar o intamplare ,dar pe 11 feb este si ziua mea de nastere :D,rog astrele sa fie cu mine:)

Felicitari de initiativa dn.Heimdalg

Ms


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 11 Feb 2016, 17:52 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Il vreau pentru a-l purta o perioada (maxim un an) dupa care promit sa-l cedez altui user de pe forum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 12 Feb 2016, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Pentru ca durata in care ceasul Volna si-a cautat un nou stapan s-a implinit tin sa multumesc tuturor colegilor care si-au exprimat dorinta de a-l primi, prin asta dovedind inca odata faptul ca nu pot ramane indiferenti la soarta unui ceas, fie el chiar si unul rusesc si astfel pasiunea lor pentru ceasuri.
Asa cum vad eu lucrurile prin participarea colegilor la subiect toti suntem castigatori, dar pentru ca nu exista deocamdata decat acest ceas care isi cauta un nou posesor el se va duce la colegul Romulus, care ne-a oferit cea mai detaliata argumentare fata de tema propusa.
Il rog pe coleg sa imi trimita numele si adresa prin mp pentru a putea expedia ceasul.
O zi buna tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 12 Feb 2016, 10:24 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2015, 11:18
Mesaje: 142
Localitate: Brasov
Heimdalg, va multumesc!
Un gest nobil, pe care-l apreciez pe deplin.

Va doresc o zi buna tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 18 Feb 2016, 17:58 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2015, 11:18
Mesaje: 142
Localitate: Brasov
Premiul a ajuns la mine. Multumesc Heimdalg!
Un alt ceas care are o poveste de spus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 18 Feb 2016, 18:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Cu placere.
Am reusit astfel sa il pastram in cadrul comunitatii ceasornicar.ro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Volna cadou
MesajScris: 18 Feb 2016, 18:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
Felicitari heimdalg pentru frumoasa initiativa si felicitari noului posesor pentru povestea interesanta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România