Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 18:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 05 Dec 2016, 15:39 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Buna ziua,

As dori sa prezint mica mea colectie de ceasuri fabricate in fosta uniune sovietica.

Sunt un pasionat al masinilor de epoca ( fier sau rable \ non plastic ) , asa ca nu a fost foarte greu sa ma orientez ce tip de ceas imi doresc.
Evident asemanarea intre o masina noua si una veche corespunde foarte bine cu asemanarea unui ceas mecanic vechi si unul nou de tip quartz.

Desi parearea mea despre masinile rusesti a fost intodeauna una extrem de proasta , imaginea mea de ansamblu asupra ceasurilor rusesti este total diferita.
Pe langa acest lucru desi toata lumea isi aminteste cu regret perioada RSR sau a URSS-ului tot timpul am gasit fascinanta si cu o anumita greutate inscriptia "CCCP" .

Pasiunea mea fata de ceasurile rusesti a inceput intamplator aproximativ acum 3 ani de zile .
Cautand pe interent am gasit un ceas de sah Jantar care sa se postriveasca perfect cu setul meu de sah (fabricat in Ucraina URSS) , nostalgic din fire am decis sa il achizitionez.

Imagine

Imagine

Find foarte multumit de acest ceas de sah am decis sa imi achizitionez si un ceas de mana mecanic.
Evident avand in sange prostul obicei de a mesteri cam tot timpul am ales tot un ceas rusesc (accesibl , spartan si usor de intretinut).

Am ales un Slava 2428

Dupa aproximativ 1 an de zile in care l-am purtat aproape zilnic si am reusit sa il reglez in asa fel incat sa piarda doar 1 secunde la 24 de ore am decis sa achizitionez un alt ceas .

Primele 12 ore -3 secunde urmand ca urmatoarele 12 ore + 4 secunde.

Imagine

Intamplator am gasit pe internet un Wostok 2414 similar cu un Komandirskie dar cu o inscriptie usor diferita (Sergent).

La fel am reusit si acest ceas sa il aduc in +2-5 secunde la 24 de ore. Singura diferenta fata de mecanismul slava este ca eroarea nu fluctueaza intre - si +.

Imagine

Cautand mai multe informati pe net (destul de greu sa gasesti informati complete legate despre anul de fabricare etc) am fost tare dezamagit cand am aflat despre inscriptia 3aka3 la ceasurile Komandirskie.

Asa ca am decis urmatorul ceas trebuie sa fie un Komandirskie cu inscriptia 3aka3 MO CCCP.

Din pura sansa am gasit aceast model la un pret derizoriu.

Imagine

Cel mai interesant aspect este ca atata timp cat il port la mana ceasul merge la secunda , daca il dau jos de pe mana aceasta are o eroare de +12 secunde la 24 de ore (cel mai probabil influentata de temperatura din jur).

Avand in vedere starea foarte buna in care se afla am decis ca e pacat sa il port ca si ceas zilnic (desi imi este foarte greu sa ma despart de el ) am decis sa cumpar un lot de ceasuri defecte din care sa imi asamblez un ceas pe care sa il port zilnic .

rezultatul un alt komandirskie 3aka3 MO CCCP

Imagine

Cel mai probabil urmatorul ceas o sa fie un Amphibia......

mai jos un mic link pentru cei care sunt interesati de modelele Komandirskie

http://russianwatches.altervista.org/vo ... ection.htm


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 05 Dec 2016, 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Bine ati venit printre pasionatii de ceasuri rusesti!
Multumim pentru prezentare si pasiunea impartasita cu noi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 05 Dec 2016, 16:58 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Multumesc frumos!

O mica imagine de ansamblu cu cele 4

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 05 Dec 2016, 17:47 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2015, 22:12
Mesaje: 98
Localitate: Tecuci GL
Felicitari pentru colectie! La cat mai multe! :)

_________________
Homo sapiens non urinat in ventum. (saggezza popolare...)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 05 Dec 2016, 19:49 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Am o intrebare poate putin banala , nu am gasit o documentatie relevanta pentru acest subiect.

Exista mecanismul Wostok 2414 si 2414 A ? Mai exact daca exista care e diferenta intre cele doua?

Intreb acest lucru deoarce am observat in lotul de ceasuri Wostok de 17 rubine pe care le detin data se schimba instantaneu iar la altele se schimba incet .

Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 00:43 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
am rezolvat misterul , e vb de bratul ce permite schimbarea zilei (fisurat).

totusi de curiozitate exista si 2414 si 2414 A?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 01:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Da exista.
2414.A este varianta mai noua a lui 2414 care l-a inlocuit pe acesta prin anii '70 destul de repede de la momentul la care mecanismul a inceput sa fie produs de Vostok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 01:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
kalash scrie:

Cel mai interesant aspect este ca atata timp cat il port la mana ceasul merge la secunda , daca il dau jos de pe mana aceasta are o eroare de +12 secunde la 24 de ore (cel mai probabil influentata de temperatura din jur).


La ceasurile mecanice precizia este influentata mai degraba de pozitie decat de temperatura. Temperatura influenteaza ceasurile quartz care nu sunt termocompensate.
In alta ordine de idei, ceasurile rusesti sunt cinstite la cat costa si pot fii chiar frumoase. Grija mare cu pasiunea asta ca e grea :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 10:26 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
am decis sa mai postez un link

https://www.youtube.com/watch?v=B073_zwyIS4

am decis ca pe viitor sa imi fac singur servisarea la ceasurile mele si consider link-ul de mai sus unul util. .

datorita acestui filmulet am reusit sa inteleg care sunt problemele mai des intalnite la mecanismul 2414 A(dezmembrarea si asamblarea a mai multor ceasuri defecte) .

mai exact :

resortul , bratul de schimbare a zilei ,balansierul si evident uleiul de proasta calitate .

Daca imi poate recomanda cineva care sunt tipurile de ulei (gradatia ) care se pot folosi pentru ceasurile rusesti si de unde as putea sa le cumpar.
Intreb acest lucru deoarce stiu foarte bine ca tolerantele la un ceas rusesc sunt mai mari (la fel ca in domeniu auto un ulei sintetic folosit la un motor de generatie veche cu tolerante mari este un ulei "ars" ).

In acelasi timp find relativ nou pe forum ma intereseaza sa achizitionez un mecanism 2414 A sau un balansier functional.

Daca are cineva o informatie legata de vanzarea acestor piese va rog sa imi dati un link de referinta sau un mesaj PM.

Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 13:02 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Ahile scrie:
kalash scrie:

Cel mai interesant aspect este ca atata timp cat il port la mana ceasul merge la secunda , daca il dau jos de pe mana aceasta are o eroare de +12 secunde la 24 de ore (cel mai probabil influentata de temperatura din jur).


La ceasurile mecanice precizia este influentata mai degraba de pozitie decat de temperatura. Temperatura influenteaza ceasurile quartz care nu sunt termocompensate.
In alta ordine de idei, ceasurile rusesti sunt cinstite la cat costa si pot fii chiar frumoase. Grija mare cu pasiunea asta ca e grea :D


Multumesc frumos pentru hint , dar am o alta boala mai grea :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 06 Dec 2016, 23:37 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Astazi am reusit sa asamblez un mecanism 2414 A si am reusit in sfarsit sa il fac functional.

Este doar o mica problema :) ceasul e mult prea optimist , mai exact la un minut are o eroare de +11 secunde :shock:

Am incercat sa il reglez + - dar am observat ca idiferent de reglajul pe care il fac isi pastreaza aceasi eroare.

Are cineva idee care ar putea sa fie problema si cum as putea sa remediez ?

M-am gandit ca ar putea sa fie magnetizat.

Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 07 Dec 2016, 00:19 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Magnetizat sau are spirele arcului balansului lipite datorita excesului de ulei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 07 Dec 2016, 14:16 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Alexvintage scrie:
Magnetizat sau are spirele arcului balansului lipite datorita excesului de ulei.


multumesc frumos pentru sfat.

Am incercat in prima faza o demagnetizare dar nu a functionat .
Am scos balansul si am imuiat putin spirele arcului in acol izopropilic, acuma functioneaza corespunzator :D .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 14 Feb 2017, 23:10 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
un mic update

Imagine

de mentionat ca cel din stanga jos este un Vostok 2214 asamblat intr-o carcasa Komandirskie .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mica mea colectie de Soviete
MesajScris: 28 Sep 2017, 22:09 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
un mic update

Imagine

Imagine

wostok 2209 gold , gasit in targul de vechituri la un pret derizoriu , dupa o curatare , gresare si schimbarea balansierului ceasul e functional din nou .

Si pentru sotie :) un orex si doua ceasuri slava gold

Ca si proiect mai am un Amphibia Tonneau pe care doresc sa il duc la bun sfarsit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România