Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 10:50 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2020, 10:29
Mesaje: 5
Buna ziua stimati forumisti.

Sunt in cautarea - in vederea unei achiztii - a 2 ceasuri rusesti, din gama Sputnik (scuze daca termenul nu e corect dar nu prea sunt familiar cu acest domeniu).

AFIRMATIA URMATOARE de mai jos NU MAI E VALABILA (vezi primul post de mai jos):
Ca si punct de plecare, CRED ca ceea ce ma intereseaza pe mine ar fi doi membrii ai familiei Sturmanskie Sputnik Poljot 2609, dar nu stiu daca e 100% corecta aceasta afirmatie.
AFIRMATIA ANTERIOARA de mai sus NU MAI E VALABILA (vezi primul post de mai jos)

1) Imi puteti va rog sugera niste "surse" credibile in vederea unei astfel de achiztii? Prin "credibil" ma refer la faptul de a primii in schimbul banilor un ceas original din toate pct de vedere (mai putin cureaua desigur :) ), in starea reala in care o prezinta respectivul vanzator. De acolo in colo ma gandesc ca cu cat starea e mai buna cu atat pretul va fi direct proprtional.

2) De asemenea sunt interesat si de eventual furnizori de servicii de restaurare (daca exista asa ceva in RO), in vederea achzitionarii unor variante mai deteriorate ale acestor ceasuri si de a le da spre restaurarea.

3) Orice alte sfaturi in aceasta situatie particulara de care trebuie sa tina cont un novice total ca mine, sunt binevenite!

Va multumesc anticipat pt ajutor!

Practic, cele 2 optiuni care ma intereseaza sunt ambele vizibile poza de mai jos:

Imagine


Ultima oară modificat de Axel pe 12 Mar 2020, 12:59, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 11:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Sturmanskie Sputnik 2609 sunt ceasuri noi deci se achizitioneaza de la dealer. Eu l-am cumparat pe al meu de la ora10.ro. Totul ok. Cele din poze sunt ceasuri vechi deci se pot achizitiona din locurile de unde se vand astfel de ceasuri (ebay etc.).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 12:54 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2020, 10:29
Mesaje: 5
heimdalg scrie:
Sturmanskie Sputnik 2609 sunt ceasuri noi deci se achizitioneaza de la dealer. Eu l-am cumparat pe al meu de la ora10.ro. Totul ok. Cele din poze sunt ceasuri vechi deci se pot achizitiona din locurile de unde se vand astfel de ceasuri (ebay etc.).


Salut.

Multumesc de raspuns.

Inteleg acum. Deci practic Sturmanskie Sputnik 2609 sunt reeditarile modelelor care le caut eu, cele din anii '50-'60. Multumesc de lamuriri.

Intr-adevar atunci, eu caut versiunile vechi, ca sa zic asa.

As mai avea atunci 2 intrebari:

1) In afara de EBay, ce alte "surse" de incredere imi puteti recomanda in vederea unei astfel de achiztii? Exista paote cineva pe forum care vinde asa ceva, de incredere?

2) Exista cumva ceva detalii obiective legate de aceste modele care sa ma ajute in a deosebi - de la distanta/online - intre un fake/model facut din bucati sau cu probleme speficie si o versiunea reala si completa a ceasului? Stiu ca e o intrebare cam generala/absurda dar sunt un novice in astea.
Spre exemplu daca va uitati la modemul pe negru, veti observa ca secundarul are o bila/punct rosu acolo. Pe net m-am uitat la alte modele, a caror vanzatori ziceau ca tot din 1960s' sunt, si care nu aveau acea biluta. Un alt exemplu, legat de modelul din dreapta - cel pe alb - care pare credibil ca varsta, am gasit o alta poza (la un anunt pe Ebay, care zice ca e din 1958) iar cercul dinauntru - cel cu satelitul ca sa zic asa - arata diferit (SAU discul dinauntru e cumva rotitor? :) ):

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 19:15 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Da. la sputnik (tradus randunica) discul mic indica secundele. Cumperi cadranul de pe ebay, de aici cumperi un pobeda vechi ani '50-60 cu un mecanism bun si un ceasornicar iti va monta cadranul.Eu am cumparat de la rusi, ucrainieni pe ebay si totul a fost OK.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
La Sputnik Poljot au existat modele si cu "gogosa" de fapt satelit pe secundar si fara. La Sputnik Vostok acel disc e rotitor si este secundarul ceasului.Aveti in vedere ca sunt ceasuri vechi, deci de dimensiuni mici. Sunt si falsificate/frankenizate la greu asa ca singura cale pentru a achizitiona unul cu totul original este documentarea. Nu recomand de sugereaza colegul papai. Va iesi un fals usor de recunoscut de cei pasionati in domeniu. Iar Sputnik se traduce companion de drum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 12 Mar 2020, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
“Sputnik” inseamna “satelit”, domnilor. Atat. Pe discul secundarului e stilizat primul satelit artificial Sputnik-1 langa globul pamantesc.

http://www.ziare.com/magazin/experiment ... ani-148098
Acesta este primul satelit artificial, avand aproximativ greutatea unui om (83kg), lansat in 1957:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 09:36 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2020, 10:29
Mesaje: 5
Emil68 scrie:
“Sputnik” inseamna “satelit”, domnilor. Atat. Pe discul secundarului e stilizat primul satelit artificial Sputnik-1 langa globul pamantesc.


Va multumesc tuturor de lamuriri.

Ideea e ca imi doresc sa nu iau fake-uri, asta e clar.

Imi puteti va rog spune daca site-ul de mai jos e de incredere? Site-ul e din UA (Ukraina).

"All our watches are original soviet time pieces that went through a complete service by professional watch tech. Guaranteed to work well"

Site: https://sovietwatchstore.com/

MULTUMESC!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 09:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Emil68 scrie:
“Sputnik” inseamna “satelit”, domnilor. Atat]

Sunteti sigur? Daca “putnik” inseamna calator imi puteti traduce si mie cuvantul “sputnik”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 10:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
heimdalg, cu tot respectul, sunt absolut sigur. Cuvantul “sputnik” e in orice dictionar si se traduce “satelit”. Daca tu vrei traducere mot-a-mot, asta e altceva, nu are legatura aici. In limba rusa “c” ( tradus “s”) este o prepozitie simpla care inseamna “cu”, si ar rezulta “cu calator” in varianta ta...dar nu e cazul. Iar tu stii mai bine ca rusii au obiceiul de a produce ceasuri in care sa arate realizarile lor tehnice, militare, aerospatiale, etc., este si cazul ceasului prezentat.


Ultima oară modificat de Emil68 pe 13 Mar 2020, 10:32, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 10:21 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2020, 10:29
Mesaje: 5
heimdalg scrie:
Emil68 scrie:
“Sputnik” inseamna “satelit”, domnilor. Atat]

Sunteti sigur? Daca “putnik” inseamna calator imi puteti traduce si mie cuvantul “sputnik”.


Buna ziua.

Dictionarul Collins afirma ca Спутник-1 = Sputnik 1 = Satelit 1 dar traducerea literara este "from Russian, literally: fellow traveller, from s- with + put path + -nik suffix indicating agent"

https://www.collinsdictionary.com/us/di ... sh/sputnik

Dar sincer, eu v-as ruga respectuos sa ne focusam mai mult pe ceasuri decat pe traduceri. Ideea e ca sunt interesat de tema aceasta cosmica/spatiala pe care gama Sputnik a imbratisat-o. Pur si simplu imi plac aceste ceasuri! Inteleg ca nu sunt complicate/rare/licitate de mari colectionari. Dar asa simpliste cum or fi mie imi plac si as vrea sa imi fac o mica colectie pe tematica asta spaciala/cosmica vintage. Atata tot.

De asemenea daca stiti pe cineva de incredere de pe forum care are din aceste modele in stare buna, va rog sa imi recomandati acel contact.

Ideea e ca imi doresc sa nu iau fake-uri, asta e clar.

Imi puteti va rog spune daca site-ul de mai jos e de incredere? Site-ul e din UA (Ukraina).

"All our watches are original soviet time pieces that went through a complete service by professional watch tech. Guaranteed to work well"

Site: https://sovietwatchstore.com/

MULTUMESC!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 12:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Am un prieten care a luat de acolo si a fost multumit. Eu nu am comandat......
Preturile sunt ok avand in vedere ca ceasurile sunt anuntate ca servisate.....
Atat cat ma pricep eu la rusesti.....cred ca sunt originale.....din poze.....

Doua probleme vad - nu au foto cu spatele carcasei (unde apar primele semne de uzura) si....nici cu mecanismul....deci....cumperi orbeste...la risc...din Ucraina...acuma...tu stii.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri Sputnik
MesajScris: 13 Mar 2020, 13:10 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2020, 10:29
Mesaje: 5
valentin1234 scrie:
Am un prieten care a luat de acolo si a fost multumit. Eu nu am comandat......
Preturile sunt ok avand in vedere ca ceasurile sunt anuntate ca servisate.....
Atat cat ma pricep eu la rusesti.....cred ca sunt originale.....din poze.....

Doua probleme vad - nu au foto cu spatele carcasei (unde apar primele semne de uzura) si....nici cu mecanismul....deci....cumperi orbeste...la risc...din Ucraina...acuma...tu stii.....

Spor!


Salut si multumesc de raspuns. La unele modele au poze cu spatele (capac inchis) si deschis (cu mecanismul la vedere).

Spre exemplu, mergi pe pe https://sovietwatchstore.com/product/sp ... l-watch-22 si dai click pe imaginea efectiva cu ceasul, iti va deschide o galerie, si daca tot dai mai departe pozele, vei ajunge in sf si la pozele cu elementele mentionate de tine.

Imi puteti va rog spune - avand in vedere un exemplu relativ recent - la ce anume trebuie sa ma astept din pct de vedere al formalitatilor vamale (taxe, discutii etc), tinand cont ca Ucraina nu e in spatiul Uniunii Europene? Pe site zice ca ei trimit cu posta lor - Ukrposhta. Cum functioneaza efctiv expedierea din Ucraina? La mine e si mai interesanta treaba, ca locuiesc in chirie in total alta localitate decat cea de domiciliu. Pot cumva face sa mi se aduca coletul direct la adresa dorita, fara sa mai trec eu pe la posta/vama etc.? O parere practica mi-ar fi utila.

Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România