Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 18:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Noi 2008, 04:45 
Am gasit capac. Am ceas frumos si subtire la un pret de ...... Mai trebuie doar curatat si uns. Vin cu poze dupa ce-l revisez dar cu nick-ul rubin.
Totusi, ceasul asta e atat de rar ca nu mai scrie nimeni despre el !? Dupa mine poate sta in rand cu cel elvetiene la multe capitole si in primul rand la originalitatea mecanismului.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2008, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008, 22:48
Mesaje: 481
Localitate: Bucuresti
Am gasit un mic comentariu in engleza despre acest model de Poljot :D

Poljot watches were used in space exploration and worn by aviators. The literal translation is pilot. However, these watches are still worn by people in high society.
Extremely rare Poljot vintage world class man's wrist watch . Limited edition with 29 jewel Swiss designed movement. Finest Russian craftsmanship designed and made to compete against the finest watches of the time. It was made to compete with Patek Phillipe Swiss watches in quality but at lower costs. The Poljot sold primarily in Great Britain thus the English on the front and back.You will find the watch in perfect condition and blemish free. This particular watch has the clean sweep second hand of the Patek Phillipe and the silent movement. Other watches have a ticketing movement on the second hand and you can hear them tick.

_________________
The hardest thing in the world to understand is the income tax.(Albert Einstein).
Work Smarter, Not harder !

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2008, 23:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2008, 19:53
Mesaje: 752
Localitate: Bucuresti
Am vazut ca exista si modelul Poljot 30 jewells, despre acesta ce puteti sa ne spuneti?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2008, 22:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008, 22:48
Mesaje: 481
Localitate: Bucuresti
Mai pun 2 modele de cadrane :D :D :D

Imagine

Imagine

@teodoruc :

o sa pun si despre Poljot 30 J :D

_________________
The hardest thing in the world to understand is the income tax.(Albert Einstein).
Work Smarter, Not harder !

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Noi 2008, 01:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
:D Ce sa zic ,e ce-mi doresc, soare mult sa ma prajesc !
Frumoase mai ales al doilea ! Asteptam si alti posesori ca mai sunt si putem sa contribuim la baza de date !

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Aug 2015, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Sa pun si eu ceva poze cu ceasurile pe care le detin din seria Poljot de luxe automatic.
Poljot 2415
Imagine
Imagine
Imagine

Poljot 2416
Imagine
Imagine

Si o comparatie intre carcasele celor doua modele.
Imagine
Imagine

Evident 2416 putin mai gros pentru a permite amplasarea rotii pentru data ceea ce a condus si la un alt unghi al laturii carcasei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2017, 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Si o comparatie intre Orbita si succesorul sau Poljot de Luxe. Ambele cu mecanism 2415 insa cu carcase deosebite, Orbita cu carcasa prin presare iar Poljot de Luxe cu carcasa cu capac pe filet.
Imagine

Capacul spate la Orbita. Cel de Poljot de luxe e prezentat anterior.
Imagine

Grosimi masurate de mine, Orbita 9,2 mm, Poljot de Luxe 9,7 mm. Nu am certitudinea ca geamurile actuale ale ceasurilor respecta profilul geamurilor originale.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România