Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 04 Mai 2024, 09:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Mai 2009, 13:10 
uitativa la un microscop la un platou roata dintata si sa incercati sa vedeti diferenta.cele elvetiene sunt mai finisate din cauza ca sunt dupa strunjire nichelate (ex:ceasurile soviet -record-care sunt la fel zmaltuite)desi materialele utilizate sunt mai slab calitativ produse de rusi.eu personal am facut niste teste asupra materialelor utilizate in functie de temp(+ - grade absorbite de componente)masurati cu micrometrul gradul de dilatare sau contractie a subansamblelor pentru ca zicea cineva pe forum ca materialele folosite la platouri nu prea conteaza EU SPUN CA DA deoarece ganditiva ca in functie de dilatare sau contractie axele rubinelor nu vor mai fi paralele pentru fusurile rotilor si pinioanelor.Mai ganditiva ca componentele trebuie sa fie usor interschimbabile si pot sa va spun ca mia facut o impresie foarte bina mecanismele myota si mecanismele rusesti vostok,poljod,orient,>mai bun ca seiko<desi mie nu imi plac quarturile am ramas surprins de calitatea materialului folosit de japoneji mult peste alte ceasuri ,,bune,,incercati si veti vedea singuri diferentele.tin sa va spun ca nu sunt ceasornicar de meserie dar sunt un pasionat (am facut carcase la strung coliere etc)din pasiune,, la componentele mai fine inca nu ma-m bagat Precizez ca singur imi restaurez fiecare ceas in parte chiar de imi ia si doua luni dar trebuie sa fie viu dupa restaurare


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2009, 13:41 
mai verificati va rog cine are posibilitati sa puneti diferite ceasuri la un amplificator de semnal mic cu un microfon (eu atat am putut) culegeti semnalul si vizualizatil pe un osciloscop sau frecventiometru sa vedeti bataia ceasurilor in functie de temperatura si sa vedeti ce diferente sunt intre mersul ceasurilor .O sa ramaneti surprinsi de anumite mecanisme ce bine merg si cat de ieftine sunt si altele cat de scumpe si inferioare.ganditiva ca atat si cele pe quart au componente electronice(ce au un grad de toleranta inclusiv acestea si binenteles slefuirea cristalului de qart) daca o sa va uitati pe mecanismele pe quart o sa vedeti ca sunt anumite puncte unde se verifica nivelul semnalului.(exact ca la tragere cu arma degeaba tragi la tinta doua gloante in zece si trei in opt si unu in sapte mai bine tragi toate grupat in opt.mentionez ca eu sunt electronist de meserie dar puteti incerca si voi cu ajutorul unor prieteni


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mai 2009, 07:57 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
Ultima mea descoperire in domeniul colectionarii de ceasuri rusesti:

Konstantin Chaykin

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mai 2009, 09:27 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Cand le vad raman fara cuvinte.
Fantastic...
Mutlumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mai 2009, 09:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Superba realizare!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România