Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Apr 2024, 07:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Ian 2009, 00:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Acest topic avea rezultate scontate daca se dorea aflarea MOTIVATIEI unui colectionar de ceasuri rusesti. Exact ca si in titlu. Nicidecum sa se puna contraargumente pe aproape toate justificarile colectionarilor.
Astfel disponibilitatea, robustetea si pretul nu erau argumente bune, diversitatea cadranelor era combatuta rapid de calitatea executiei acestora, carcasele daca erau cromate erau "penibile dpdv al calitatii", "materialele utilizate de sovietici au fost jalnice", daca au produs si in INOX " au folosit prea putin dar asta este alta poveste", orice argument era combatut rapid. Astfel, gama superioara sovietica (Wostok/Wolna,Poljot/Wympel)era batuta la funduletz de clasa mijlocie elvetiana, daca Poljot a primit un premiu acela a fost acordat intr-o "expozitie inchisa in lagar", iar producatorii rusi erau "campionii reverse ", probabil chinezii sunt copii in fasa.
Vorbe de genul "eu nu mai postez aici!" nu trebuie crezute (nici macar de cei ce doresc acest lucru) pentru ca nu este alternativa in tara la acest forum.

Se stie ca discutii comparative de acest gen, daca sunt intretinute, creaza tensiuni. Topicuri gen BMW vs. Mercedes, Dacia vs. Cielo, Steaua vs. Dinamo, provincia vs. capitala, Depeche vs. Metallica (si lista poate continua la nesfarsit) sunt catalogate drept discutii controversate. Ce se dorea prin initierea acestui topic de fapt? Eu am postat degeaba in 5 pagini argumente (mai mult sau mai putin plauzibile) aruncand doar o singura data spre alte colectii ca deja a sarit scanteia.

Inclin sa cred ca topicul a fost premeditat, si nu pentru pretul ceasurilor rusesti. Fals. Am folosit acest aspect pentru a vedea daca o discutie privata poate fi facuta publica de catre o persoana.
Acum intreb: daca a fost semanata discordia inca din primele pagini, ce se dorea sa se culeaga? Retragerea anumitor utilizatori? Ce se doreste de fapt? Purificarea forumului? Sau permiterea poastarii DOAR a membrilor fideli, puri, care nu au alte intersectii cu site-uri similare?

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2009, 03:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Un argument marunt : Arhifolositul si deloc finisatul calibru 2609H a rapus in lupta de precizie calibre de la Omega. Asa spune ceasornicarul meu si are surse de incredere :!: :idea: :D . Nu stiu cand a avut loc intrecerea si ce calibre au luptat :shock: dar nu este o gluma :!:
Chiar daca au copiat unele mecanisme elvetiene sau macar s-au inspirat, ce bine si frumos au facu-o ! Bravo lor !
Pobeda - Victorie - Ce mecanisme frumos finisate aveau. Calitatea ? Peste unele elvetiene de azi ! Cine a vazut o Pobeda de prin 1960 stie !
Traducerea numelor acestor ceasuri este o placere ! Legat de pronuntie - VOXXXX =VAXXXX, POLJOT = PALIOT( in romana)

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2009, 16:01 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Citat:
Un argument marunt : Arhifolositul si deloc finisatul calibru 2609H a rapus in lupta de precizie calibre de la Omega. Asa spune ceasornicarul meu si are surse de incredere . Nu stiu cand a avut loc intrecerea si ce calibre au luptat dar nu este o gluma

Daca se poate argumenta si preciza sursele ceasornicarului dumneavoastra ar fi cel mai bine, avand in vedere contextul discutiilor din acest topic, altfel acest argument nu are nici o valoare pentru mine si pentru cei ce citesc aceste randuri.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2009, 19:47 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Haideti sa nu exageram in privinta calitatii ceasurilor Rusesti.
Productia ceasurilor rusesti a inceput dupa WWII,prin stramutarea unor fabrici germane pe teritoriul lor.Si acesta este un fapt.
Ceasurile rusesti nu exceleaza in calitatea materialelor,si nu se poate compara otelul folosit la spirale de rusi cu aliajele de invar folosite la aceeasi data de elvetieni,sau Francezi,sau Britanici-si este doar un exemplu.
Niciodata nu se va putea compara un Pobeda cu un Omega din aceeasi perioada,sub nici o forma,sunt -sau au fost-clase diferite.
Nu stiu cind un Pobeda a batut un Omega la precizie,as fi curios sa vad si eu acel test comparativ.Este aberant.
Si mecanismele cele mai superioare Rusesti nu au reusit sa ajunga dpdvdr tehnic-aici includ tot ceaa ce inseamna tehnic,de la conceptie la materiale si finisari-la nivelul celor Elvetiene de aceeaasi clasa Superioara.In principiu majoritatea mecanismelor Rusesti sunt adaptari sau patente ale unor mecanisme produse in alte tari.
Pe de alta parte ,au reusit totusi sa faca ceasuri f.diverse,robuste,cu certe calitati de durabilitate.
Colectionarea lor tine de placerea fiecaruia,si asta nu se poate argumenta.
Pe de alta parte si Elvetienii,pina prin 1860 au fost doar niste "copiatori"ai altor producatori-manufacturieri-Britanici,Francezi si Americani.Elvetia a fost tara care dadea cele mai multe falsuri in lume.
Diferenta dintre Elvetieni si Rusi este ca Elvetienii au preluat mestesugul,l-au perfectionat si dezvoltat pina la nivel de arta.
Rusii au preluat mestesugul si au ramas cu el la acelasi nivel,pina in ziua de azi.
Dar nu cred ca acest topic vrea sa faca comparatii intre calitatile ceasurilor produse de cele 2 tari.
Daca se doreste aflarea motivatiei colectionarii ceasurilor Rusesti,este alta problema,si asta tine de subiectivitate,de afinitatea si placerea fiecaruia.
Personal,apreciez atit ceasurile Rusesti-pentru robustete,simplitate si durabilitate,cit si cele Elvetiene,pentru inovatie si diversitate.

Deci ,colectionati exact ceea ce simtiti voi ca vreti sa colectionati,si nu trebuie sa va justificati alegerea in fata nimanui.Dar puteti impartasi entuziasmul colectionarii de CEASURI-indiferent de tip,gen,brand,tara,producator,etc-tuturor.
Caci pina la urma asta ne uneste.Pasiunea pentru ceasuri.

Daca am jignit pe cineva,sau se simte lezat,imi cer scuze in avans,caci nu doresc acest lucru.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 06:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Am urmarit cu interes scazut aceasta disputa intre niste actori care nu cred ca isi cunosc rolul.De multe ori am stat si m-am gandit de ce am postat ceasurile mele pe ceasornicar.ro,stiti cum am reusit sa-mi explic curajul respectiv:am observat intr-o anumita perioada(fara sa fiu logat pe acest site)ca totul este impartit intre chipurile cei cu "valoare" si altii cu "oaresce valoare" si altii cam "neimportanti,la numar,asta e,trebuioe sa fie si aplaudaci,Ceausescu PCR,suntem multi dar nu prea e".Atunci la indemnul unui tip cu caracter "m.....a" caruia i-am tot vandut cu oaresce profit niste ceasuri,OREX parca,ceva gen Made in Romania,am postat niste ceasuri dintr-o anumita armata sovietica cu putina emotie dar foarte mare credinta ca voi reusi sa dezleg mintile si inimile unora care stiu sa vorbeasca dar nu stiu sa-si strige pasiunile mai mult sau mai putin ascunse.Stateam in fiecare seara si urmaream daca se uita cineva la topicul abia inaugurat,cu timpul am mai postat si alte ceasuri(tot sovietice),dar parca ceva nu era in regula,m-am tot gandit care sa fie problema pana cand un tip de pe site m-a intrebat daca nu cumva as vrea sa postez niste poze cu mecanismul,am intrebat naiv:Cu care sa incep?Raspuns concret:INCEPETI CU PRIMUL!!!!
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOH!!!!!!!!!
Atunci mi-am dat seama ca nu sunt singur si ca nu sunt diferit sau "ALIEN in tara sovieticelor",culmea cu timpul am observat ca sunt altii mult mai pasionati de rusesti cum le ziceti voi,ba mai mult ca eu sunt mic copil pe laga Pepex de exemplu,caruia i-am dat niste ceasuri "rusesti" si care oricum nu stie cat de tare m-a durut acest lucru,dar ce era sa fac,ceasurile sunt ca banii,trebuie sa circule,unul l-am vazut in acest topic intr-o cutie stand frumos,nu am inteles daca stapanul actual este asa ros de principii sau acces de moralitate de ce nu a putut sa-mi raspunda la urarile normale de sarbatori care se fac in Romania,chiar si in Rusia,ba chiar si in Elvetia.
Un singur lucru este cert :ceasurile rusesti nu se pot compara cu ceasurile elvetiene,asta nu ptr.ca ar fi mai bune tehnic,sau ma rog mult mai bune tehnic,ci ptr.ca reclama este sufletul comertului,multi ma vor critica acum,dar le voi raspunde cu putere,cerandu-le sa-mi faca un calcul cam cat cost otelul din marile ceasuri elvetiene pe care le etaleaza cu emfaza pe toate site-urile pe care doar eu vand ceasuri in Romania la preturi normale 20-30-40-50-80-100-200-400-500 lei maxim,am si ceasuri mai scumpe dar am incetat sa le vand,sunt prea importante ptr.mine si prea scumpe ptr.altii,in fond doar eu fac pretul,daca cumva mi-a spus cineva ca e prea scump l-am facut prost in fata,pai el stia cat sentiment am investit in acel ceas,chiar daca nu asa mult cum ar crede "pasionatii"sau "colectionarii"de pe acest site care se numesc altfel decat pe celalalt site(nu pot sa-i dau numele ptr.ca ma penalizeaza seful acestui site si trebuie sa-i dau 2 beri calde pe frigul asta),ma rog glumesc.Nu va tot suparati asa tare intre voi,nu va mai suspendati,suspendati-ma pe mine ca eu nu vand nimic pe ceasornicar.ro,am pus preturi mari ptr.ca am crezut ca aici sunt doar bugetari sau ma rog tipi care lucreaza prin ministere,evident ca nu stiu sa scrie,tocmai de-asta sunt acolo,dar au vazut lumea,au ceasuri scumpe,platite din spaga de la mine care am o boala pe sovietice,nu-mi plac deloc Rolex,Bretling,Patek,U.G.,Omega(am unul,nu stiu cum am reusit sa-l iau,aaaaa ....cu ajutorul sovieticelor),Longines(si de-astea am 2,......tot cu sovieticele)etc.,cu sovieticele poti sa faci multe lucruri,chiar daca nu credeti.Acum un an pe vremea asta aveam 11 ceasuri:Vostok,Poljot Alarm,2 Raketa,3 Slava,2 Pobeda,un Breitling replica si un Zenith replica.Unele ceasuri le-am colectionat in mintea si inima mea si de acolo nici daca sunteti din STAR TREK nu puteti sa le scoateti,ce diferenta este intre voi care aveti ceasuri de 20000 de euro si mine,doar faptul ca sunteti mai nebuni ca mine sa dati atatia bani pe un ceas!!!!Stiti cata lume sufera de foame sau alte lipsuri in Romania si voi umflati PIB-ul Elvetiei?Asemanarea dintre voi cu Rolex-uri si alte ciudatenii teribil de frumoase gen inesteticul Breitling cum spun unii pe site-ul asta si mine,un mare colectionar de ceasuri care ticaie si un si mai mare pasionat de ceasuri care nu ticaie ptr.ca sunt in reviste,stiti care e?Dupa ce va cumparati voi un ceas asa scump ne uitam si eu si voi in buzunare si constatam ca nu mai avem exact aceeasi bani,voi 20000 de euro si eu la fel,numai ca eu sunt in castig,stiti de ce?Macar eu nu am cheltuit atatia bani,mai ales in situatie de criza cu C(mare).Pasiunea ptr.ceasuri este la fel ca si dragostea :cu cat planifici mai exact anumite miscari cu atat iti iasa p"produsul final"mai greu sau chiar execrabil,asa ca lasati sa curga dragostea voastra ptr.ceasurile voastre fie elvetiene ,fie rusesti ,fie japoneze(Rubin e campion,dar cam nebun,dar si asta e normal,doar e colectionar de ceasuri)si fiecare dintre voi veti fi fericiti doar ptr.voi,chiar daca Pepex este campion la sovietice si Lucian Marcu moare de necaz ca nu are o asemenea colectie ca el si chiar daca de fapt Pepex este superinvidios (asa ar spune fata mea)pe Lucian Marcu ca nu are atatea Rolex-uri si Breitling-uri si Ceasuri de aur si de platina si din epoca de piatra si chiar de bronz,iar amandoi sunt invidiosi pe mine ca nu pot sa faca poze asa bune ca mine si pe care le si postez pe acest site cu amabilitatea lui Claudiu(domnul,dar ptr.cunoscuti este ceasornicarul,ce nume placut,este?)si cu satarul lui iEDI deasupra capului cand gresesc ceva,oare de ce este asa suparat cateodata,tanar e,probabil are parte si de dragoste,are si ceasuri tari,oare ar mai avea motive sa fie suparat?El stie,nu?Am sa va fac o marturisire acum de final:am cateva sute de ceasuri dar pe cuvantul meu de onoare(este 5 si 20 dimineata si nu ma joc cu cuvintele)ca nu stiu nimic despre ele,tehnic vorbind,daca nu ma credeti intrati in topicul meu"Armata mea sovietica"si veti vedea ca nu dau date tehnice,nu ca nu vreau ci ptr.ca nu stiu si nici nu ma intereseaza asa ceva,eu le ador in intregul lor,nu daca au mecanism Valjoux sau Harley Ronda,ETA sau Sioux,Cheyenne sau Winetou ori Old Shatterhand sau Surehand,ce voi cand abordati o tipa o intrebati daca o dor rinichii,ficatul,inima sau vreti sa stiti daca nu cumva hainele sunt cam mici si vreti sa le dati la "revizionat",am incercat sa nu ma documentez prea mult ptr.ca amanuntele omoara usor dar sigur pasiunea,am ceasornicar ptr.asa ceva frate,are scule,are stiinta,are vointa,ca doar de-aia platesc omului rata la banca lunar si nu e mica,recunosc.Nu sunt bogat,dar cred ca sunt cel mai bogat de pe acest site in sentimente ptr.ceasuri,daca nu ma credeti va rog sa ma contraziceti,dar va rog cu argumente sentimentale,doar v-am spus ca nu cunosc nimic despre ceasuri.V-am salutat!!!!

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 10:33 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Mihai P. scrie:
ce diferenta este intre voi care aveti ceasuri de 20000 de euro si mine,doar faptul ca sunteti mai nebuni ca mine sa dati atatia bani pe un ceas!!!!Stiti cata lume sufera de foame sau alte lipsuri in Romania si voi umflati PIB-ul Elvetiei?Asemanarea dintre voi cu Rolex-uri si alte ciudatenii teribil de frumoase gen inesteticul Breitling cum spun unii pe site-ul asta si mine,un mare colectionar de ceasuri care ticaie si un si mai mare pasionat de ceasuri care nu ticaie ptr.ca sunt in reviste,stiti care e?Dupa ce va cumparati voi un ceas asa scump ne uitam si eu si voi in buzunare si constatam ca nu mai avem exact aceeasi bani,voi 20000 de euro si eu la fel,numai ca eu sunt in castig,stiti de ce?Macar eu nu am cheltuit atatia bani,mai ales in situatie de criza cu C(mare).


Sincer, toata pasiunea din textul tau s-a cam risipit in urma textului de mai sus. Ce au a face banii cu sentimentele pentru ceasuri?
Si de ce m-as simti eu, care am un job platit decent dar din cauza caruia nu am timp liber foarte mult si care imi omoara prin stress multi neuroni zilnic, de ce m-as simti eu vinovat atit timp cit din MUNCA MEA imi intretin PASIUNEA?

Am ezitat si eu sa postez mult timp in acest topic. In opinia mea trebuie facuta diferenta intre pasionati si colectionari. Un pasionat poate avea sau nu disponibilitati financiare insa are cert suficiente cunostinte tehnice incit sa le poata impartasi si altora. Si asta se vede din postarile multora de aici. Voi exemplifica (cu rugamintea de a nu se supara atit ei, cit si altii care nu se regasesc aici): Claudiu, montana, user, priam, Lucian Marcu
O a doua categorie sunt cei care pun in primul plan colectia de ceasuri. Si posibilitatile lor financiare pot varia iar informatiile lor sunt bogate in legatura cu domeniul pe care si l-au ales spre colectionare. Aici ma pot situa pe mine, cit si pe constantin, iEdi sau Joe Zawinul
Sigur ca diferentele intre cele doua categorii nu sunt evidente, fiecare dintre membrii acestui forum regasindu-se pe o scala intre aceste doua posturi.
Ce doresc eu e sa ne respectam unul altuia dreptul de a iubi, fiecare in felul propriu, ceasurile si a "investi" in ele fiecare dupa posibilitati. Frustrarile, manifeste sau nu, nu fac bine nici forumului nici fiecaruia dintre noi.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 11:36 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Multumesc Grig.
Din pacate acest topic pe care am dorit sa avem argumente indiferent daca sunt pro ori contra a fost distrus de unii care se gandesc ca "ceasurile trebuie sa circule" ori ca acest topic le afecteaza sansele la vanzare a ceasurilor de productie sovietica.
Eu renunt la aceste discutii sterile si cine isi doreste sa inchine imnuri de slava nascute din pur interes comercial si fac asta sub masca pasiunii sa o faca cat vrea .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 13:28 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
ieri a sosit acest ceas. eu il consider un argument pro colectionarea ceasurilor rusesti. un "in-house" 100% rusesc.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Rog un moderator sa ma suspende cat crede de cuviinta(eventual Lucian Marcu)ptr.raspunsul neadecvat si lipsit de respect fata de acesti "Lord's of watches"care au adus in dezbatere ceasurile rusesti doar ptr.a le compromite,pe ele si pe posesorii lor,nu au resit acest lucru si nici nu vor reusii vreodata ptr.simplul motiv ca suntem mai multi,iar daca nu ar exista ceasurile mai ieftine nici cele scumpe nu vor mai fi scumpe,ci doar ceasuri.Daca nu ma suspenda nimeni atunci ma voi autosuspenda singur.Multumesc!!!!

[color=#FF0000]Si tu si Razvvy solicitati o suspendare care nu vine :D si nici nu veti fi sanctionati atata timp cat exprimarea este decenta.
Este drept niste argumente pro sovietice ar ajuta dar daca nu doriti si va incrancenati este problema voastra

User este un exemplu superb pt cum trebuie sa va aparati pasiunea.
Pentru el Respect"
Mesajul a fost editat de Lucian Marcu si cuvintele de mai sus apartin acestuia.[/color]

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 16:16 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
user scrie:
ieri a sosit acest ceas. eu il consider un argument pro colectionarea ceasurilor rusesti. un "in-house" 100% rusesc.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Acesta este cu adevarat un argument.
Pur si simplu superb.
Finisarea este de vis


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
2209--- pe vostok 18 rubine..cum sa nu iti placa???
LE: sa nu uit: are abatere de ordinul secundelor la 24H
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2009, 23:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Lucian Marcu scrie:
Si tu si Razvvy solicitati o suspendare care nu vine :D

Eu unul nu am solicitat acest lucru.
Si am rugamintea de a nu privi cei ce vand ceasuri rusesti ca pe niste comercianti. Aproximativ 70% din cei ce expun ceasuri elvetiene spre vanzare in sectiunea dedicata o fac din interes (cu adaosuri considerabile), banii rezultati fiind (probabil) folositi in competarea colectiei. Foarte putine persoane vand la preturi apropiate de cele de achizitie. Si extrem de putini vand din colectie doar dublurile mai neconforme sau ceasuri considerate prea slabe pentru o colectie ce are tinte inalte la preturile de achizitie.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Ian 2009, 00:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
dan scrie:
Citat:
Un argument marunt : Arhifolositul si deloc finisatul calibru 2609H a rapus in lupta de precizie calibre de la Omega. Asa spune ceasornicarul meu si are surse de incredere . Nu stiu cand a avut loc intrecerea si ce calibre au luptat dar nu este o gluma

Daca se poate argumenta si preciza sursele ceasornicarului dumneavoastra ar fi cel mai bine, avand in vedere contextul discutiilor din acest topic, altfel acest argument nu are nici o valoare pentru mine si pentru cei ce citesc aceste randuri.

In primul rand nu stii ce valoare au cele scrise de mine pentru ceilalti iar sursa, cred, este cel mai bun ceasornicar din Bucuresti, fratele ceasornicarului meu!
Oricum, un mecanism 2609 H revisat de cine trebuie merge acum cand vorbim cu eroare de cel mult +1sec pe zi . Cred ca asta e un argument pentru un calibru rusesc purtat intens si uns prima data dupa 20 de ani :D :shock:

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Ian 2009, 00:40 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
In nici un caz nu am comentat valoarea orologeriei rusesti; este clar ca ceasurile rusesti au potential pentru a fi colectionate si motivul principal dupa parerea mea este diversitatea lor. Insa m-ai facut curios cu o asemenea afirmatie si vreau sa stiu detalii: daca a fost o asemenea intrecere, care au fost actorii care au participat, arbitrii si rezultatele. Cand spui o asemenea afirmatie in acest context trebuie argumentata cu ceva referinte si nu este normal sa afirmi asa ceva intr-un cadru deja inflamat. Problema este ca nu il cunosc pe acest ceasornicar si nu pot sa am incredere in el cand afirma asa ceva si cred ca a fi neincrezator si a cauta explicatii si raspunsuri pertinente este o atitudine corecta Nu poti sa imi ceri sa am incredere in cineva pe care nu il cunosc si nu ii cunosc abilitatile. Si mai cred ca cel mai bine ar fi sa ne rezumam la fapte concrete si nu la atacuri personale.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Ian 2009, 00:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Dan
Si eu sunt Dan :D . Nu a fost un atac :!: . Nu am nici eu mai multe date despre imprejurari dar mai sap. Am crezut ca va investiga cineva si lucrul asta si poate vor aparea amanunte ca in alte cazuri. Oricum omul care mi-a spus treaba asta stie ceasornicarie! si nu vorbeste aiurea.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România