Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Ian 2009, 21:32 
Frumoasa argumentatia lui pepex, la fel cu argumentul lui Claudiu.
Voi incerca sa aplic in mod practic, asupra unei colectii de ceasuri rusesti, definitiile expuse de Claudiu.
Citat:
Colectie-DEX=Serie de obiecte de acelasi fel sau aceeasi categorie care adunate si dispuse sistematic reprezinta o valoare artistica, stiintifica, documentara.
Colectie-NODEX=Ansamblu de obiecte clasate dupa anumite principii si colectate din curiozitate din intentii stiintifice sau istorice.

Valoarea artistica a ceasurilor rusesti cred ca nu are nevoie de explicatii, multe din ele sunt exemplare superbe, estetice, in ton cu moda de atunci dar si de acum.
Valoarea stiintifica se exprima prin mecanismele inventate, inovate sau imbunatatite de rusi, chiar daca unele sunt mecanisme copiate.
Valoarea documentara/istorica este intrinseca, URSS nu mai exista, iar orice tine de acest colos e deja istorie. Fiecare secunda masurata de un ceas rusesc din URSS tine deja de istoria acestei puteri.
Valoarea materiala este discutabila: inca mai exista stocuri de ceasuri noi din URSS, dar cand ele se vor termina, valoarea de piata a ceasurilor rusesti va creste. Pe acelasi principiu creste valoarea tablourilor unui pictor dupa decesul acestuia.
Daca o adunatura de rusesti intruneste toate trei (desi unul singur era suficient) criteriile care definesc o colectie, de ce n-ar exista colectii si colectionari?


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 21:41 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Da Pepex a spus cuvinte fromoase si are dreptate Breitling este urat si Eta a adus monotonie aproape a omorat orologeria ori ce a fost frumos si anume diversitatea.
Tocmai diversitatea sta si in spatele colectiei mele si cu siguranta nu interesele comerciale.
Am 42 de mecanisme automatice diferite si intre acestea doar 4 sunt Eta si unul este sovietic.
Am 12 mecanisme cu armare manuala si nici unul nu este Eta(din pacate)
Mai jos aveti si modelul meu de colectie
" http://nakahiro.parfait.ne.jp/"
Poate asa va fi pace si ceasuri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 21:42 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Iacata ca mi-a venit o idee : un argument pro, unul contra de acum incolo. Ce ziceti ?

Sper sa nu se aprinda spiritele, discutam despre ceasuri. Fiecare colectioneaza ce vrea (a se citi ce ii place). Si vin aici cu un exemplu : exista un nene care se numeste Kurt Behm, daca nu ma insel, si in viata reala si pe diverse forumuri. Din ce am inteles omul este departe de a fi un amarastean si colectioneaza ca un nebun Citizen Campanola (omu chiar are toata colectia cred) - pur si simplu ii plac... asta e, ce sa ii faci. Cineva a spus despre el "He's not sick, he's just in love" :)

Ceea ce vreau sa spun este ca o colectie daca nu e facuta din dragoste, nu isi are rostul. De acord ?

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 21:52 
Din pacate nu am fost inteles. remarca a fost o reactie la cele scrise de Lucian Marcu pe parcursul celor 7 pagini de topic - din parcurgea lor asta a a reiesit pentru mine. Am specificat clar ca eu comentez ceasuri nu oameni. Viziunea de investitor nu a fost comentata de mine. Nu am afirmat ca ar fi gresita, ca o condamn, nu am facut nici un fel de alta afirmatie - cresterea valorii ceasurilor este un criteriu de colectionare la fel ca oricare altul, exact asta era ideea pe care o sustineam. Nu o consider imorala, ilicita. E doar o alta tema. Oricum nu poti colectiona ceva ce nu iti place.
Mai mult, desi m-am simtit jignit nu am adoptat o pozitie atat de defensiva-agresiva ca moderatorul citat. Nu am jignit pe nimeni, iar in cele cateva luni de cand sunt membru am postat numai cand am avut ceva de spus. ca in acest caz. Dupa 7 pagini din care reise ca nu am de ce sa continui o colectie pe care o iubesc, am avut o pozitie moderata. As in "moderator". Nu inteleg de ce te simti atacat sau jignit. Fiecare a emis opinii personale. faptul ca iti doresti cateva ceasuri rusesti nu inseamna nimic, aici se comenta colectia. Cateva ceasuri nu inseamna o colectie in contextul celor prezentate de tine pe linku-ul din pagina 6.
Cat despre argumente am adus cateva care insa s-au piredut in furtuna starnita de o propozitie. mai departe, cred ca trebuie sa ma abtin de la consideratii personale, indiferent de natura lor. Deci scuze daca am fost gresit inteles. Sper ca am clarificat acum.
Am sa colectionez ceasuri rusesti pe mai departe, indiferent cat de bogat am sa fiu. pentru ca imi plac. In rest fiecare face ce vrea. Si nimeni nu greseste cand colectioneaza ceasuri, indiferent de provenienta lor. Si indiferent de ceea ce ar putea spune unul sau altul.
In lume sunt mai multe cluburi de pasionati de VW Broscuta decat de BMW. Sunt convins ca acestia dfin urma au incercat sa le explice ca BMW este superior tehnic, estetic si functional. Si ei probabil ca s-au simtit prost. Cu toate acestea, o masina veche, nefunctionala si cu probleme de fiabilitate a trezit sentimente in o mare de oameni si argumentele invocate nu au insemnat nimic. Conteaza doar "what makes you tick"! La mine rusesti.
In plus cred ca user ar fi cel mai indicat sa ne expuna ce l-a facut pe el sa colectioneze rusesti. Din toti mebrii acestui forum, consider ca este cel mai bine pregatit in domeniu. Si astept cu nerabdare alte comentarii din partea lui.
Sa fie fratie! :D


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:21 
Si aci cateva poze pentru a exemplifica frumusetea http://s437.photobucket.com/albums/qq92/pepex_ro/
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Lucian Marcu scrie:
Am inteles si mi-au scris forumisti suparati deoarece le-am stricat piata sovieticelor deschizand acest subiect (cu tenta critica in viziunea lor).
Ma intreb daca sunt atat de coplesiti de pasiune pentru ele de ce vand sovieticele ??????

Eu am doar 2 ceasuri sovietice la vanzare si fac acest lucru pentru ca sunt DUBLURI. Molnia cu fregata este identic insa cel ce-l voi pastra in colectie are inelul de prindere ORIGINAL. Asta ar fi diferenta. Iar Slava cu 2428 se vinde pentru ca am altul NOS. Nu "aproape NOS", ori "ca si NOS".
Am si elvetiene de vanzare. Si ceilalti vanzatori au. Inseamna ca nu vor sa scape rapid de sovietice.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:46 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Pai vedeti :D
Si eu vand doar cand am "dubluri" si nu am nici un interes mercantil desi am fost acuzat de asta fara motiv.
Cateva ceasuri rusesti nu inseamna o colectie este adevarat
La fel este adevarat ca fiecare are criteriile lui ,eu imi doresc diversitate tehnica.
Eu colectionez mecanisme automatice indiferent de unde vin ele(este drept majpritatea celor din colectia mea sunt deocamdata elvetiene)
Cand a aparut pe acest forum la vanzare un Rodina absolut superb am fost printre primii care au apreciat si chiar imi doream acest ceas dar din pacate evit si cumpar prea putin piata romaneasca.
De ce nu amintiti si argumentele pro aduse de mine.
"Lucian, viziunea ta asupra unei colectii pare cea a unui investitor si nu a unui pasionat"
"Viziunea de investitor nu a fost comentata de mine. Nu am afirmat ca ar fi gresita, ca o condamn, nu am facut nici un fel de alta afirmatie - cresterea valorii ceasurilor este un criteriu de colectionare la fel ca oricare altul, exact asta era ideea pe care o sustineam. Nu o consider imorala, ilicita. E doar o alta tema. Oricum nu poti colectiona ceva ce nu iti place."
Probabil nu au fost cuvintele tale,sa o lasam balta.
Astept cu nerabdare argumentele voastre in favoarea sovieticelor .
User este un exemplu pentru asta cu adevarat.
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:48 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Lucian Marcu scrie:
:D Asa da :D
Superba argumentatie User.
Multumesc mult
Astept mai multe informatii despre Poljot/Vympel.
Si imagini cu superbul Poljot De Luxe care contine acest mecanism.
Varianta acestuia in carcasa aur 18 kt este extrem de rara si exorbitant de frumoasa.
Astea sunt argumente si User da o lectie frumoasa.
"Cine a zis ca ceasurile rusesti sunt cele mai tari?" citez
Chronometrele de marina sunt acolo sus intre cele mai tari si o prezentare reusita a acestora se poate constitui intr-un alt argument teribil pro.
Rattrapante Slava poate fi cu adevarat un alt argument,exista si unul cu ceas ?
Avem deci trei argumente care trebuie dezvoltate .

Argument pro?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:49 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Lucian Marcu scrie:
Edi are dreptate seamana multisor
Puntile sunt diferite dar layout-ul este similar.
Argumentul acesta se pare ca va cadea
Rusii au copiat
Oricum ramane o realizare
.campionii reverse au fost sovieticii :twisted:

Imagine
Imagine

Multumim Edi

Si pro si contra
color=#FF0000]Rusii au copiat
Oricum ramane o realizare[/color

Si cu acest ultim exemplu sa revenim la argumente
Daca Edi nu imi deschidea ochii eu credeam ca este un mecanism sovietic.
Nu este insa asa si mai mult este o dovada a faptului ca sovieticii nu au produs doar ceasuri de clasa medie si telul lor nu a fost utilitarismul.
Sovieticii au produs toata gama de ceasuri ,ieftine,accesibile,scumpe.
Utilitarismul este un mit demolat prin contributia lui User eu nu am facut decat sa mentionez acest fapt.
Eu am fost naiv si chiar credeam in acest mit ,am avut semne de intrebare doar in ceea ce priveste Vostok 2809, nu am inteles de ce au produs acest model.
Chronograph-ul poate fi considerat un ceas utilitar dar Vostok 2809 este ori a incercat sa atinga haute.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:54 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Lucian Marcu scrie:
Eu am colectionat si ceasuri sovietice dar am renuntat la aproape toate.
De ce?Ceasurile elvetiene si japoneze sunt pline de originalitate obtinuta prin munca,sovieticii au copiat prea mult si calitatea produselor este inferioara.Nu prea am avut de ales ,microbul calitatii ...
Sunt insa ceasuri sovietice la care visez si pe care daca le-as obtine cu siguranta le-as pastra .
Am sa fac curand o lista documentata si argumentata.
Ceasurile respective imi doresc sa le vad prezentate(Strela,Amphibia ,Zlatoust,Poljot slim etc.)
Zlatoust este un puternic argument pro sovietice,plin de originalitate.
Aveti imagini si informatii despre primele serii??

aici gasiti si pro si contra


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Si pepex are o colectie frumoasa. Ma rusinez daca mi-as compara ceasurile mele cu colectia lui. Iar Rodina o sa mai pun la vanzare, cu alt tip de cadran. Vand doar dupa ce finalizez o cumparare, pentru a acoperi cheltuielile. Sau vand dubluri. Sau pur si simplu nu imi place modelul respectiv. Gusturile nu se discuta. Spre exemplu, sotia mea are 2 ceasuri fashion elvetiene dar poarta un Poljot cumparat de la Mihai, alt impatimit al ceasurilor rusesti. Inca nu a luat cuvantul si ma mira acest fapt.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 23:06 
Cred ca pana aici a fost limta rabdarii mele, cu riscurile aferente. repet poate intelegi in sfarsit - din ceea ce ai scris reiese ca viziunea ta asuopra unei colectii este diferita. Atat timp cat nu poti sa apreciezi eforturile unor oameni care strang ceasuri rusesti, necorespunzatoare in mare parte criteriilor tale tehnice pentru a a face parte dintr-o colectie, atunci viziune prezentata PARE aceea a unui investitor. Acest cuvant, "investitor" nu are o conotatie peiorativa in nic o limba din lumea asta.
Eu refuz sa continui o discutie cu oameni care cauta conflict.
Astfel incat "am sa o las balta" si in afara de postul ce urmeaza nu am sa mai scriu/postez nimic aici.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 23:11 
razvyy scrie:
Si pepex are o colectie frumoasa. Ma rusinez daca mi-as compara ceasurile mele cu colectia lui.

Multumesc mult razvyy, sunt convins ca ai o serie de ceasuri macar la fel de frumoase. de altfel parte din colectia mea se datoreaza si tie precum si altor pasionati care apreciaza un ceas si pentru altceva decat cote de geneve sau suruburi albastre. Lor le multumesc. De la ei am obtinut Rodina NOS cutie si acte, strela intre primele 1000 de exemplare pe varianta respectiva de cadran, Sputnik NOS, ZIM modelul transformat din ceas de mana, etc. ceasuri minunate. Pobeda avea cote de geneve pe modele ieftine inca de la inceput, ma refer la cele produse de 1MCZ. In fine, nu mai conteaza acum.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2009, 23:20 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Domnule Pepex dumneavoastra nu vedeti argumentele mele pro??
Eu am laudat Rodina cand a aparut pe acest forum.
Cand vad unul in stare buna pe Ebay voi cumpara unul cu siguranta ,este o realizare tehnica deosebita.
Nu caut nici un conflict.
Daca nu initiam acest subiect probabil nu invatam atat de multe si indraznesc sa spun asta si despre altii.
La fel cum ati considerati aceasta dicutie o jignire am considerat o jignire faptul ca ati spus ca sunt manat de interese mercantile.
Eu nu investesc in ceasuri ,le cumpar din pasiune.
Poate am inteles eu gresit cuvintele dvs dar probabil si dvs ati inteles gresit cuvintele scrise de mine.
Daca v-am jignit imi cer scuze si cer permisiunea lui Claudiu pentru a sterge acest subiect.
Este pacat sa facem acest lucru cand avem atatea lucruri de invatat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2009, 00:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Citesc cu stupoare rindurile de mai sus si nu-mi vine a crede!Oameni buni...n-am cuvinte.
Mihai_omega a facut o referire la ceea ce am scris eu intr-un post anterior,si sa fiu sincer acel post a fost determinat si subtil legat de acest post,ca o argumentatie a unei colectii,indiferent de TEMA ei!De ce? Pentru ca nu poti practic argumenta placerea cuiva pentru un anumit lucru.Daca cineva are placerea ceasurilor Rusesti,nu are nevoie de argumente pentru colectionarea lor.Daca cineva are placerea ceasurilor chinezesti,nu are nevoie de argumente pentru colectarea lor.SAMD.Chiar daca avem alta parere,ea este personala,si trebuie acceptata si parerea altora.
Incrincenarea pe care o vad in posturi mi se pare complet deplasata.Nu vreau sa divaghez,dar o lectie pe care am invatat-o,lucrind cu oamenii-si nu putini daca stau si ma gindesc ca in zile proaste trec prin fata mea cite 70-80 de persoane-este aceea ca "Adevarul este intotdeauna in ochii celui care priveste",ca sa spun asa,sau "Adevarul este intotdeauna subiectiv",si pot continua.Dar ar trebui sa intelegeti ca fiecare are dreptatea lui,care citeodata nu se argumenteaza.
Asa ca lasati-o mai moale,vorbiti de calitatile sau defectele ceasurilor,sau orice doriti voi,dar in asa fel incit sa nu mai aud:"eu nu mai postez aici"! Asta chiar face rau,si face rau acestui Forum.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 200 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România