Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: komandirskie - adevarat sau fals?
MesajScris: 06 Mai 2009, 15:10 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
Buna ziua. Ma fascineaza ceasul acesta. Se poate un mic review?
Din ce am mai gasit pe net, exista o mare diferenta de calitate intre cele facute in perioada sovietica(si care ar arata cam asa
http://farm3.static.flickr.com/2399/2263181140_fbe4680fed.jpg?v=0
unul din modele bineinteles) si cele facute dupa 1990 si care ar avea diverse desene pe cadran(tancuri, avioane, submarine, etc.)
Am mai gasit ca imprimarea "3AKA3'" ar insemna ca au fost facute pentru Armata rosie.
Acum va rog sa-mi spuneti cate din cele scrise mai sus sunt neadevarate ? Iar ceva real?
Daca am postat ceva ce nu trebuia, rog moderatorii sa scuze? :oops:

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2009, 19:46 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
Sa le luam pe rand:
1. Cam greu sa-mi dau seama din poza cat este de original. La prima vedere secundarul pare sa nu fie original. Dar daca tu spui ca "ar arata cam asa" cu siguranta nu am sa te pot ajuta. Deci mai bine vii cu o poza a ceasului despre care este vorba.
2. Nu am cum sa-i fac un mic "review" pentru ca nu am un asemenea ceas. Poate te ajuta altcineva.
3. Nu exista o mare diferenta de calitate intre cele sovietice si cele rusesti, poate doar cele de la sfarsitul anilor '90.
4. S-au facut si inainte de 1990 ceasuri cu desene pe cadran - tancuri, submarine, parasute, ancore.
5. 3AKA3 = By the order of the minister of defense = La ordinul Ministerului Apararii. Deci nu pentru armata rosie zic eu.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2009, 20:41 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
Multumesc mult User pentru promptitudine. Sa raspund pe rand:
Nu am inca un asemenea ceas. Imi doresc insa mult. Asa ca nu pot pune poze. Fotografia este de pe net. M-am referit la el ca ar fi original in sensul ca este vechi (din era URSS si nu CSI), si nu cred ca in perioada aceea ar fi falsificat cineva ceasuri de un pret asa mic(mic fata de swiss made);poate ca doar secundarul a fost inlocuit...
Am crezut ca exista diferenta de calitate deoarece cred ca vostok-urile komandirskie pe care le pot achizitiona astazi (noi), nu au aceeasi "fiabilitate"(termen "automobilistic") ca acelea construite in perioada "de aur". De altfel, tot pe aceasta comoara de forum, am inteles ca nici ceasurile Swiss Made de astazi nu sunt ca cele de acum 35 de ani, sa zicem. Asa ca m-am gandit ca si in Rusia se intampla la fel. (Am un Raketa de la bunicul meu care merge de aproape 50 de ani...oare unul luat astazi va merge la fel?)
Sincer, imi plac cele fara desene pe cadran(aproape toate cele de astazi au asa ceva). Par mai serioase, mai barbatesti...
http://alanwatch.homestead.com/russian.html
Primul este superb.
Apropo... are cineva unul?

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2009, 21:12 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
Eu am cateva Komandirskie dar nici unul 3AKA3.

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2009, 00:08 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare Andrei_s!
Cele mai importante si colectabile Komandirskie, care vin din perioada CCCP sunt cele prezentate in cartea lui Imai:
- - - - - - - - - -
Imagine
sursa: KESAHARU IMAI - "WORLD MILITARY WATCH", World Photo Press - Japonia, octombrie 2003

Eu il am pe primul din stanga/sus (alb, stea rosie, clasic) insa in versiunea post CCCP!
- - - - - - - - - -
Imagine

Dupa acestea au inceput sa apara o multime de variatiuni, unele mai interesante ca altele!
Ceasurile rusesti militare nu au din pacate o prezentare exhaustiva, un instrument complet pentru colectionarii, numerosi de altfel, acestei teme. Exista ceva referinte despre ceasurile militare rusesti, din pacate incomplete iar cel mai important proiect, al unui regretat colectionar - Dieter Brunow (aka Raketa) | "Soviet Time" n-a mai avut "timpul" sa apara!

Pentru o eventuala achizitie poti avea in vedere cele doua pagini de prezentare din Z. M. Wesolowski - "Military Timepieces 1880-1990" prezentate in continuare (din pacate foarte vechi - 1996). Succes!
- - - - - - - - - -
Imagine

Imagine
sursa: Z.M. WESOLOWSKI - "A Concise Guide to MILITARY TIMEPIECES 1880-1990" - The Crowood Press Ltd 1996


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2009, 08:28 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2009, 22:32
Mesaje: 390
Localitate: Craiova
Multumesc mult, frati de pasiune!
Arata foarte frumos. Felicitari Montana si User pentru ceasurile voastre.
Spuneti-mi, va rog, cum merg?
Sunt rezistente? Ce senzatie ai cu el pe mana? Scuze pentru avalansa de intrebari dar "poftesc" la el. Iar in ceea ce priveste achizitia, probabil voi posta ceva pe sectiunea respectiva, pentru ca nu prea gasesc pe net decat noi (exemplu:
http://poljot-times.com/russian-watches/default.php?cPath=22_26)
iar eu vreau ceva vintage.
Si oricum n-am facut nici o achizitie pana acum de pe net :oops: si nu prea sytiu cum este cu plata :cry:

_________________
Durata unui minut depinde de care parte a usii de la baie te afli!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2009, 08:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Mie imi place la design cel cu ancora pe cadran - din link - destinat pt. Marina. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2009, 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Salut,

Uite ce am eu:
Imagine

Imagine

A fost primit de tatal meu cand era plecat intr-o delegatie in mama Rusia, din partea Ministerului Apararii Nationale, sau cum se numea la ei, fiind gravat si pe spate.
L-am purtat ceva si eu, prin generala, acum il tin pe mobila pe post de ceas de camera cand nu uit sa-l intorc :D

iEdi : daca se doreste vanzarea, nu aceasta este rubrica potrivita. Multumim !

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România