Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 01:06 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Avand prea multe ceasuri comparativ cu spatiul de depozitare am hotarat sa fac rost de o cutie care sa fie indeajuns de mare.
Dar mi se parea ciudat sa dau mai multi bani pe o cutie decat dau de obicei pe un ceas. Asa ca avand timp si chef destul am decis sa imi fac singur o cutie si sa va impartasesc experienta mea. Nu este asa greu si este destul de distractiv, poate mai faceti si voi asa ceva?


FAZA I Materiale necesare:

Cele mai importante unelte sunt un metru, o rigla, un marker dar mai ales un cutit/cutter bun. De asemenea pensula pentru lacuit, smirghel pentru finisat si un adeziv destul de bun.

Imagine

Ca baza de lucru am folosit o cutie gasita la un hobby-shop din oras, care parea destul de adecvata pentru scopul propus.

Imagine
Imagine

Ca material de captuseala am gasit o tesatura rosie, tot la respectivul hobby-shop.

Imagine

FAZA II Pregatirea cutie.

Cutia cand am luat-o era destul de brut finisata asa ca am luat un smirghel fin si am lustruit-o un pic, dupa ce i-am dat jos balamalele si incuietoarea. Am rotunjit marginile si am sters cutia cu un pic de diluat inainte de a o acoperi cu un lac translucid de culoare maro.
2 straturi am zis ca sunt suficiente, culoarea fiind frumoasa, si neintentionand sa tin prea mult cutia in ploaie.

Imagine
Imagine


FAZA III Executarea departatoarelor

Pentru departatoare am folosit un carton mai tare, ca cel folosit de artisti pentru schite alb negru. Cel mai important lucru in aceasta faza este efectuarea corecta a masuratorilor si taierea departatoarelor in marimi potrivite. Puteti alege cate locuri doriti sa faceti in cutie, in aceasta cutie am considerat ca 10 locuri sunt numai bune.

Imagine

Dupa taierea departatoarelor, am hotarat sa le acopar cu tesatura, dar acestea se pot si lacui. Pentru fixarea tesaturi am folosit adeziv si ace pentru a intinde foare bine tesatura pe pe departatoare. Atentie tesatura va ingrosa semnificativ departatoarele ( in special inaltimea) si acest amanunt trebuie luat in considerare la masuratori, sa nu va treziti ca nu se mai inchide bine cutia.

Imagine
Imagine
Imagine

FAZA IV Asamblarea.

Inainte de asamblare am captusit interiorul ambelor parti ale cutie cu tesatura (tot folosind adeziv)

Imagine

A urmat fixarea departatoarelor la locul lor, folosindu-ma nu atat de masuratori cat de pernutele ce urmau sa ocupe respectivele locuri. Am fixat prima data departatoarele verticale urmate de cele orizontale.
Datorita marimi cutie in raport cu marimea pernutelor am hotarat sa las un culoar in mijlocul cutie folosibila pentru depozitarea curelelor, sau chiar a ceasurilor care nu sunt pe pernute.

Imagine
Imagine
Imagine

Nu am mai rezistat si am pus pernutele cu ceasuri. :mrgreen:

Imagine

De purtat am purtat un ceas chinezesc (cjiaba) care costa putin si arata bine daca nu e prea tare examinat, mi s-a parut ca e un ceas in concordanta cu aceasta cutie.

Imagine

La sfarsit am reprins balamalele si incuietoarea pe cutie.

Imagine
Imagine

E bine sa ai un prieten langa tine sa te incurajeze :D :D

Imagine

Si produsul final:

Imagine
Imagine

Mie imi place cum a iesit, tinand cont ca a costat un sfert din cea mai ieftina cutie chinezeasca si m-am si distrat 2 zile cu ea.
Voi ce ziceti?

Voi cum va tineti ceasurile, stiu ca exista oameni cu zeci si chiar sute de ceasuri, as fi interesat daca au dat o groaza de bani pe cutii sau au gasit un mod alternativ de a rezolva problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 08:41 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Excelent, super, imi place - bravo Scoupi!
Am cateva intrebari:
Ce dimensiuni are cutia?
De ce ai optat sa lacuiesti lemnul si nu l-ai lasat natur?
De unde ai cumparat cartonul pt departatoare (eu le-as fi spus despartitoare/ separatoare :roll: ) si panza rosie, si cat costa?
Care este costul total estimat (minus manopera :wink: )?

NB. Frumoasa pisicutza, prieten de nadejde! :lol:

Uite aici a fost un topic viewtopic.php?f=4&t=8836&p=43628&hilit=cutii#p43628
unde am postat si eu una dintre cutiile mele, pt 24/ 30 ceasuri (dar acum fiecare locas/ pernutza are cate 2 ceasuri, ca de unde atatea cutii? :mrgreen: )

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 10:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Nice work ! :)
---
Mai demult am vrut si eu sa confectionez una dar in prezent nu mai am timpul necesar si oricum intentionez sa pastrez acum doar 1 singur ceas.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 11:23 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Foarte frumoasa a iesit cutia!
Multumesc pt. tutorial. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 16:03 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Achraf scrie:
Excelent, super, imi place - bravo Scoupi!
Am cateva intrebari:
Ce dimensiuni are cutia?
De ce ai optat sa lacuiesti lemnul si nu l-ai lasat natur?
De unde ai cumparat cartonul pt departatoare (eu le-as fi spus despartitoare/ separatoare :roll: ) si panza rosie, si cat costa?
Care este costul total estimat (minus manopera :wink: )?


Multumesc pentru aprecieri.
Cutia are 33x24 cm, am zis ca o lacuiesc ca sa arate mai bine, plus ca lemnul este de esenta moale si natur este destul de fragil la zgarieturi, deci pana la urma am ca sa arate bine si sa o si protejez.
Cutia, panza si cartonul le-am cumparat de la acel hobby-shop, este un magazin specializat pentru oamenii cu inclinatii artistice, gasesti de la truse de traforaj, la acuarele si pensule si machete de asamblat, cam tot ce are legatura cu lucrul manual. Cutia a costat 22 lei, panza se vinde la metru liniar si a costat 15 lei iar cartonul a costat 4,5 lei.
Tinand cont ca restul materialelor le aveam deja pretul final este sub 50 lei, singurul lucru in plus ce poate fi mai scump este lacul dar acesta il aveam deja de la lucrari de mai demult la casa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 16:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Mesaje: 268
Localitate: Alba Iulia
Felicitari !!! Cutia arata excelent; culoarul de pe mijloc e o idee grozava; eu am dat destul de mult pe o cutie de 6 ceasuri si nu am unde sa pun curelele pe care le schimb .Bravo!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Bravo pentru cutie !
De unde ai pernutele ?

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 16:43 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
rubin scrie:
Bravo pentru cutie !
De unde ai pernutele ?


Pernutele mi-au fost oferite gratie unui coleg a carui mama este croitoreasa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 04 Iul 2010, 17:42 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Viva prietenii si mamele lor croitorese! :roll:
Are cineva idee daca in capitala este vreun asemenea hobby shop? :?:

Dar vreo croitoreasa care sa faca pernutze? :mrgreen:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 05 Iul 2010, 10:51 
Neconectat

Membru din: 01 Mai 2010, 20:18
Mesaje: 77
Arata foarte bine cutia.Felicitari Scoupi.

Achraf cred ca orice croitoreasa stie sa faca asa ceva.Sunt foarte usor de confectionat.Si cineva care stie sa foloseasca o masina de cusut(nu neaparat un croitor) daca ii tai bucatile de material pentru pernuta respectiva,ii face cusaturile intoarsa pe dos....si apoi pe gaura lasata pentru umplerea se intoarce pe fata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 05 Iul 2010, 11:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
@chivualex - ai dreptate, nu e greu!
Eu am cochetat in adolescenta-tinerete cu croitoria si (inca) stiu sa trag la masina de cusut. Problema este ca nu am una (adica am cumparat una din-aceea de mana/ portabila din Metro, vreo 70 de lei, iar de banii aceia mai bine imi luam pernutze!!!).
O sa mi le fac manual, de piele, iar cutia o sa fie din lemn de cires sau de nuc! :mrgreen:
(problema este ca la cate ceasuri ar trebui sa gazduiasca, ar fi necesara vanzarea a 25% din colectie pt a face rost de banii pr materii prime! :mrgreen: )

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 05 Iul 2010, 23:49 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Excelent Scoupi!
Ai rezolvat si problema ta si ai oferit si un exemplu bun de urmat.
Se poate folosi si placaj ... cumparat sau recuperat de la ladite de fructe. Pentru textil recomand si catifea (20 lei/m).
Despre ceasul de pe mana: pe cadran este scris "Slava" cu litere rusesti. Posteaza si o poza a mecanismului!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 06 Iul 2010, 00:51 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Waisler scrie:
Excelent Scoupi!
Ai rezolvat si problema ta si ai oferit si un exemplu bun de urmat.
Se poate folosi si placaj ... cumparat sau recuperat de la ladite de fructe. Pentru textil recomand si catifea (20 lei/m).
Despre ceasul de pe mana: pe cadran este scris "Slava" cu litere rusesti. Posteaza si o poza a mecanismului!


In prezent mai lucrez la o cutiuta, sa vad cum va iesi, poate o postez si pe aceea.
In privinta ceasului de la mana trebuie sa va spun ca nu este Slava ci o companie chinezeasca care produce ceasuri mai ales pentru piata ruseasca si nu numai folosind utilaje de la fosta fabrica slava si mecanisme chinezesti. In prezent nu stiu daca mai exista firma Slava ruseasca, ultima data cand am citit despre ei inca asamblau ceasuri cu mecanisme NOS ramase, intr-un cartier periferic din Moscova. Poza cu mecanismul nu are rost sa postez, este un chinezesc banal si e plin netul de ele (din pacate).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 06 Iul 2010, 09:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Uitati aici o alta cutie homemade http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=414118 cu o solutie interesanta pentru inlocuirea pernutelor :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cutii de ceasuri homemade?
MesajScris: 06 Iul 2010, 09:47 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Burete de trafalet? :shock: Nice!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România