Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 03:42 
Neconectat

Membru din: 27 Noi 2012, 00:32
Mesaje: 16
Salut la toata lumea,

aceia dintre voi care mi-ati mai citit putinele topicuri, ati observat ca sunt genul care vine mai mult cu idei decat cu solutii. Nu e prea fain, dar asta e. Trebe si d-astia.
De data asta am alta curiozitate pe care sper ca mi-o veti satisface.

Aceia dintre voi care aveti multe automatice pe acasa, sunt convins ca ati ajuns la un moment dat sa va puneti problema daca sa va achizitionati un winder pt ceasuri, sa le tineti trase tot timpul. Insa de aici incolo, numai probleme. Daca ati cautat sa va cumparati si v-ati documentat in prealabil, sunt sigur ca ati gasit o mie de variante, de la preturi incepand cu circa 100EUR pana la mii de eur. Insa si aici probleme, cele ieftine, de obicei sunt chinezarii despre care auzi orice, numai lucruri bune nu si evident te descurajezi, apoi incepi sa te orientezi spre unele mai de calitate, dupa care ajungi la preturi mult mai piperate, dupa care te lasi pagubas, ca e prea scump.

Asadar, gandindu-ne in perspectiva, oare o fi asa greu sa construim asa ceva in-house, de manutza noastra? In teorie nu pare deloc greu. Un dispozitiv care sa se roteasca, bazat pe un motoras electric, ceva si gata, chiar n-ar trebui sa fie prea mare bataie de cap.

Deci, intrebarea este: si-a construit careva dintre voi cu manutzele lui doua un winder pt ceasuri?
Sunt tare curios.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 09:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Din ce stiu eu nu, tentative au existat cu masina de spalat sau cu ceasul legat de tamburul unei mulinete de pescuit. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008, 07:31
Mesaje: 740
Localitate: TARGOVISTE
Sincer eu sunt unul dintre cei care incearca de vre-un an sa scoata un asemenea produs!
Probleme sunt destule, unele marunte dar altele foarte importante, sa incerc sa exemplific un pic:
- cand proiectezi un produs trebuie sa te gandesti la toate aspectele aferente....mediu....securitate oprerationala...PSI...calitatea materialelor folosite...design...cinematica miscarii de rotatie pentru armare....etc!
Vedeti sunt foarte multe la care se adauga un factor crucial pentru mine TIMP LIBER de care nu dispun mai niciodata!
Dar il voi scoate pana de sarbatorile de Pasti .... :wink: ..dureaza cam mult proiectele mele dar asta este...satisfactia mea este mare daca si voua colegii mei..va plac obiectele pe care eu incerc sa le fac !
Oricum am vazut rubrica de bricolaj...si ma bucur nespus de mult de ea, si mai ales de ideiile celorlalti colegi!!

_________________
ROMANIA Traieste prin Noi, cei care locuiesc aceaste meleaguri de milenii!
http://www.youtube.com/watch?v=zLulTv-mk9A
Suport ceasuri: http://www.youtube.com/watch?v=FyHqL2vJcVc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 15:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Gabi1 scrie:
Din ce stiu eu nu, tentative au existat cu masina de spalat sau cu ceasul legat de tamburul unei mulinete de pescuit. :wink:



Ce om rau..... :mrgreen:
Da, eu am bagat un Seiko Kinetic Diver (dupa ce l-am etanseizat intr-o punguta din aceea cu sina la gura) - in masina de spalat, la program de 30 minute (fara sa dau si stoarcere la rufe).

N-a patit nimic, dar nici nu s-a incarcat cine stie ce....

Automaticele pe care nu le port, le intorc de la remontoar o data pe luna, ele merg vreo 2 zile si apoi mai stau inca 28 de zile nemiscate. Apoi iar le incarc si tot asa...

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 15:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Informativ - viewtopic.php?f=18&t=11770 :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: winder home made
MesajScris: 19 Dec 2012, 16:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Workman scrie:
Gabi1 scrie:
Din ce stiu eu nu, tentative au existat cu masina de spalat sau cu ceasul legat de tamburul unei mulinete de pescuit. :wink:



Ce om rau..... :mrgreen:
Da, eu am bagat un Seiko Kinetic Diver (dupa ce l-am etanseizat intr-o punguta din aceea cu sina la gura) - in masina de spalat, la program de 30 minute (fara sa dau si stoarcere la rufe).

Eu am relatat o chestiune reala, altcineva a fost rau si a agresat ceasul( nu ai fost primul ) :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România