Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema incarcare pe winder ?
MesajScris: 06 Feb 2013, 13:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Mesaje: 268
Localitate: Alba Iulia
Buna ziua ! Vreau sa va supun atentiei o problema si sa va cer si sfatul : am un winder pe care tin ceasurile pe care le port mai rar-un Sinn 103 st.sa. si un Seiko premier automatic power reserve. De cateva saptamani am observat ca Sinn-ul se opreste destul de des iar daca il iau la purtat merge perfect, tine cam 2 zile.Am crezut ca e o problema cu winder-ul dar Seiko imi arata ca este incarcat la maxim ! Tot cam de atunci mi se pare ca rotorul de la Sinn se invarte foarte usor si repede , sa fi slabit ceva la rotor si nu ajunge miscarea lenta de pe winder ? Multumesc pentru rabdare si astept opinia voastra !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema incarcare pe winder ?
MesajScris: 06 Feb 2013, 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Dupa mintea mea de "neceasornicar", 103 este echipat cu eta 7750, drept urmare armeaza unidirectional, asa ca daca winder-ul roteste si in sensul in care nu armeaza mecanismul, o face degeaba. Pe sensul unde nu armeaza, rotorul nu intampina nicio frecare (alta inafara de lagarul in care este montat, desigur), asa ca se poate roti foarte repede si mult. Este recunoscuta situatia la 7750, la unele ceasuri cu carcasa mica poti chiar si simti pe mana, la purtare, cand intra rotorul in rotatie libera.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema incarcare pe winder ?
MesajScris: 06 Feb 2013, 16:54 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
depinde ce winder aveti...
sunt windere cu sistem de rotire bi-directional,de ex. X rotatii in sensul acelor de ceas,apoi X rotatii invers...
la un winder cu 2 capete,am intampinat o problema similara cu un miyota 8215 :lol:...pe celalalt cap,un eta 2824 era full :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema incarcare pe winder ?
MesajScris: 08 Feb 2013, 00:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Mesaje: 268
Localitate: Alba Iulia
Multumesc pentru lamuriri ! S-a rezolvat , am verificat si butonul de rotatie era mutat de pe alternativ pe un singur sens....de asta Sinn-ul arma in gol !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România