Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Sep 2014, 18:42 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Salutare stimabililor....

Acum (D`zeu stie cu exactitate) 1 an ...paote un an jumatate am avut la vanzare poate pe aici(nu stiu ) dar cu siguranta pe okazii.ro o cutie Omega pentru ceas pe care o consideram autentica . Evident cum ceasuri fara cutii sunt destule a aparut si clientul potrivit caruia i`am vandut`o cu aprox 35-40 eur... Intre timp cumparatorul a facut o achizitie (probabil de senzatie) ceas in cutie Omega (poate si acte ) si astfel cumparatorul (user pe acest forum) a avut prilejul sa faca comparatie intre cea primita de la mine si cea cumparata ulterior... Dupa 1 an si dupa diferite discutii cu diversi domni (presupun ca avizati ) cumparatorul a ajuns la concluzia ca ce a primit de la mine este un fals:

Citat:
Experienta trecuta cu cutia Omega m-a dezamagit putin. Nu din cauza banilor fiindca 200 ron ( 38 lire ) este oarecum o suma neconsiderabila insa mult prea mare pentru o cutie fake. Poate ati observat in unul din posturile mele ca de curand am cumparat un Omega care desigur a venit in cutia ORIGINALA si credeti-ma daca pana acum cateva persoane imi tot spuneau ca , cutia de la dvs. este doar un fals acum cand am vazut-o pe cea originala m-am convins. Calitatea materialelor din care este facuta este net superioara , prezentarea , culorile , etc . Nici in 100 de ani nu asi mai vedea ca Omega sa isi prezinte un ceas intr-o cutie ca cea pe care o am de la dvs.Sa nu va suparati pe mine fiindca nu am intentia de a va discredita , pana la urma cutia o pastrez pentru a mai face cateva poze la diferite ceasuri :)(...)


Intrebare : Ati intalnit cutii false ( evident de ceasuri cu prestanta) ? Poate cineva prezenta vreo astfel de cutie ?

Si pentru ca sunt inca destuld e ordonat ... in arhiva PC~ului meu exista arhive cu bunuri pe care le`am avut sau care le am inca ...
Poze :

Imagine
Imagine
Imagine

Cum vi se pare aceasta cutie la o prima vedere ?! Nu exista varianta de compromis ! Deci nu exista poate, sau mai pe intelesul unora : "putin gravida". Ori e originala ori nu e ! Ce spuneti ?!

Personal sunt contrariat si oarecum jignit (chiar daca cumparatorul nu a incercat in nici un fel sa ma denigreze sau macar sa`si ceara $ inapoi).Dilema trebuie rezolvata cumva pentru ca ma simt extrem de prost !! ( nu ca n`as fi :)))
Va astept imperativ cu pareri si replici, eventual cu cutii fake`.
Am o surpriza cand dilema va fi rezolvata si exista si posibilitatea sa dezvalui identitatea userului !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 20:00 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
Nu ma simt chiar cel mai in masura sa isi dea cu parerea dar pun si eu o intrebare. Ce ceas si-a luat respectivul? Asta ca sa nu comparam cutia de la un vintage cu o cutie de coaxial sau mai stiu eu ce? Omega a pastrat de-a lungul timpului standardele la cutio si dau acelasi tip de cutie indiferent de valoarea/modelul ceasului?
Mi-e sa nu comparam mere cu pere.

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 20:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
A cumparat tot un vintage, in aur, fara acte, garantie sau altceva ...Ceasul + cutia !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Am văzut cutii false de omega dar nu de ceasuri vintage. Doar din poze știu ca e greu sa iti dai seama, plus ca exista o diferență între o cutie de ceas ieftin și una de ceas scump. ... La aceeași firmă de ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 20:32 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
S`a notat ! Eu nu am facut referire la calitate ( ca si raspuns de compromis ) As vrea sa stiu opinia utilizatorilor ( fara menajamente ) legat de ce cred ei ca vad in poze ( o cutie falsa sau o cutie autentica) sau ( si ) daca au intalnit in experienta lor legata de ceasuri o cutie cu nume ( Omega, Longines, IWC ) falsa !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:02 
Neconectat

Membru din: 13 Dec 2010, 00:30
Mesaje: 254
Localitate: Bucuresti
Eu nu am vazut cutie falsa de Omega, dar poate nu am stiut sa o vad. Am doua cutii, una mai ponosita si un mai noua. Cea ponosita o fi falsa? Sau ambele? Sau niciuna?

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Buuun .
Ce vedem noi aici ?
O cutie de Omega.
Dar de care tip de Omega ? Pentru ca se stie , e o firma care nu a fabricat de-a lungul anilor un singur tip de ceas.
Ei bine, e absurd sa comparam un Omega cu calibrul sa zicem 601, cu un Constellation cu 752 sau cu 565 nu?
Ultimele doua se stie ca au fost si sint mult mai scumpe. Apoi daca acele ceasuri au fost mai scumpe nu-i normal sa aiba si un alt tip de ambalaj , respectiv cutie ? Eu zic ca da .
Atunci , posibil ca respectivul domn cumparator sa fi cumparat o cutie a unui alt tip de ceas , tot Omega.
Sigur, nu comparam cutiile modelelor noi , cu carticele, card si toate alea...ci doua cutii din vremea cind Omega nu avea asa ceva.
Eu stiu spre exemplu ca Rolex are pe cutiile cu care au livrat ceasurile niste serii. Ei bine, cu ajutorul acelor serii se poate identifica ce ceas a avut cutia respectiva. Si va mai pot spune (pentru ca am si am avut ) Submariner si alt tip de Rolex. Cutiile lor erau diferite . Dar doua poze cu ele impreuna (evident fara partea cu seriile) nu sesizati diferentele.Erau in mare tot verzi , tot piele, lemnul interior era asemanator ca si textura, culoare....dar una era putin mai mare.
Aici nu e cazul, Omega nu e si nu va fi vreodata Rolex.
Asadar ca sa concluzionam , parerea mea este ca avem de-a face cu o cutie originala.
Falsuri de la Omega am si eu doua...Le-am cumparat acu multi ani , cind nu eram asa ...pasionat . Insa sint de o calitate execrabila si evident nu au avut cutii. Cred ca niciodata nu au avut...Si sint falsuri din perioada anilor 70 , cu mecanisme unul peseux (dar marcat prin gravare pe punte Omega ) iar altul are o porcarie de mecanism cu un singur rubin.
Prin zonele pe unde am vazut ceasuri Omega false de vinzare , erau si cutii, dar vazind ceasul ...cutia nu am mai analizat-o .Modelele pe care le copiau erau coaxial...sau turbillion(daca se poate numi asa ). Insa tin minte despre cutie ca tiparitura nu era tocmai ok din punct de vedere al reliefului...
Inca odata repet , eu cred ca-i o cutie originala.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
... si pentru ca ma roade la sentiment stiindu`ma un om destul de corect si pentru ca raspunsul meu catre domnul in cauza a venit cam asa :

Citat:
Am cugetat indelung si am hotarat sa raspund. Daca as fi tacut insemna ca as fi fost deacord tacit cu cele scrise mai sus ! Am cateva nedumeriri. Nu neg pentru ca eu unu nu mi`am permis niciodata sa cumpar Omega de mana in cutiile( ce dezacord penibil) lor dar as vrea mult sa gasesc printre lucrurile mele acel card Omega(rosu cu alb cu serie si data !!! ) cu care a venit cutia trimisa catre d`voastra (din anumite considerente la acea ora am ezitat sa`l pun la un loc cu cutia ) I`am in considerare ca poate cardul apartinea altei cutii (exista si probabilitatea asta)... Totusi cutia respectiva mi`a parvenit de la un cetatean de etnie rroma care avea sute de bunuri (second hand ) toate adunate de pe strazile oraselelor elvetiene pe unde fusese ...

Presupunand ca cutia e un fake ordinar ... de ce nu mi`ati semnalat acest lucru la 1-2-3 luni dupa achizitie ?! sau De ce nu ati facut publica situatia ? (aici pe forum ) Sincer nu va inteleg ! La acel moment nu as fi ezitat o secunda sa va returnez banii (mai putin transportul). Nu ar fi fost prima data ! Am acceptat retur la valori cu mult mai mari ( 180 euro)...

Sunt deacord sa deschid un subiect ( o voi face fara acordul d`voastra ) cu privire la cutii de ceasuri false ... Sa vedem cine cand si cum au intalnit asemnea cutii ...


Iata cardul care nu a fost introdus in vanzare niciodata (era optinea mea sa fac sau nu asta )

Imagine

Stimabililor ... eu am ( si aveti si d`voastra ) extraodinara abilitate sa gasiti modelul exact... chiar mai mult ... eu pot gasi chiar si proprietarul ceasului ::)) a carui cutie a aprtinut ! Cu datele de pe cardul asta poti sa faci multe ...
Cu acest card a venit si cutia !! Parol ! Cardul era ascuns in interior, l`am descoperit ulterior "demontand" cutia ... !
Aducand un nou argument vizual la "dosar" ... cati din cei care urmaresc acest topic mai au vre`un dubiu legat de originalitatea ei ?
Originala au ba ?!

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Original, am scris mai sus .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Cutia esste model mai vechi decat este modelul scris pe acel card...anii 80 zic eu. Colegul timetwister cred ca avizat sa-i dea cu parerea, a avut si cred ca are multe omega vintage, inclusiv cutiile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 21:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Poate fi si cardul fals ? Poate magazinul ? Poate serialul (1991-1992) ?
Cardul asta il am in posesie si`l pot pune ....eh ! Il fac cadou gratis, fara bani , degeaba, mocca, free, oricui si`l doreste !
Imaginati`va ca nu posed Omega de mana la cutie incat sa ma laud poate ca l`am luat nou cu card si culmea ( cata inspiratie de moment am avut sa fac poze cu tot cu card la momentul cand inca cutia era la mine...

... asa ca d`le flexibil29 pentru ca m`am simtit jignit ... va cer doar sa dati crezare doar persoanelor avizate in legatura cu acea cutie ... nu prietenilor carora li se pare ca cutia nu corespunde nustiu caror criterii ! Daca d`voastra ati cumparat un Omega in aur de 9k...

viewtopic.php?f=32&t=31061

... pe care ati platit .. 7-800 ...1000 ... 2000 euro ...in banii respectivi intra probabil si o cutie de "calitate net superioara" tot de la Omega !
Rezumand : Orice brand consacrat are perioade cand sufera si e nevoit sa produca si ceasuri la preturi mai accesibile. In concordanta cu pretul, probabil si cutiile sunt mai necajite ... Dar de la o cutie mai modesta pana la un fake... e cale lunga !
Va astept cu o adresa sa va trimit pro bono si cardul ...

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 22:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Cumpar eu acea cutie...am un geneve dynamic i i-ar prinde bine. Numai sa fie in stare buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2014, 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2012, 20:42
Mesaje: 384
Cutia este 100% originala, nu incape dubiu. Perioada - anii '70 (1973+).
A apartinut de exemplu si ceasurilor LED, modelul TC1 a venit sigur intr-o asemenea cutie. Sunt aproape sigur ca si alte ceasuri Omega ale perioadei au venit in astfel de cutii.

Poze si informatii, cel putin aici:
http://forums.watchuseek.com/f296/led-w ... ost2213639
http://www.newdwf.com/viewtopic.php?p=3 ... 610#p37563
http://omegaforums.net/threads/wheres-t ... ost-100809

Cardul de garantie apartine unui model Seamaster din perioada '90, care a venit 100% in alt tip de cutie (cardul de garantie venea intr-un port-document care nu ar fi incaput oricum in acel tip de cutie).
Exemplu aici:
http://www.parkersjewellers.co.uk/omega ... 11-81.html
http://forums.watchuseek.com/f29/fs-ome ... 04726.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Sep 2014, 16:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Nu`mi place sa ma cert cu nimeni ... Nu am incercat sa conving pe nimeni niciodata sa`mi creada neadevarurile ... DAca cutia din poze ar fi fost falsa cu siguranta as fi simtit decand am luat`o prima data in mana si nu as fi achizitionat`o nici eu la randul meu . Nu a fost nevoie de puterea de convingere a cetateanului rrom. Era limpede de unde o are, in plus nici dansul nu a stiut ca inauntru se ascundea cardul. Am ramas stupefiat cand am citit radurile cumparatorului si m`am simtit aproape vinovat ( de ce Doamne sa nu`i placa cutia ?) chiar daca a trecut atata vreme ...

... acum imi pun si eu intrebarea : Nu mai bine o vindeam pe ebay ? E romanul multumit vreodata ?

Capitolul cutii si ambalaje false apartinand ceasurilor ramane deschis ! Eu inca nu am vazut cutie falsa ! Replicile vin in celofan ... iar ceasurile JUNK au cutii Junk pe care le deosebesti de originale legat la ochi cu mainile la spate ! :))

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Sep 2014, 21:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Buf0n scrie:
... acum imi pun si eu intrebarea : Nu mai bine o vindeam pe ebay ? E romanul multumit vreodata ?


Ba da! mare greseala!

Am citit mesajele si dupa prima ta postare cu cutia Omega impricinata am vrut sa scriu: originala. Ramane cum am stabilit!

Eu am cutii false, dar de buzunar: Omega, V & C si cred ca una de Zenith. De carton, cu poze din epoca. Foarte reusite. Facute de un bulgar. Cumparate din RO cu 40 lei bucata.
Si mai am cateva zeci (poate sute) de cutii branduite. Niciuna falsa. Parerea mea.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România