Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Marime deployant
MesajScris: 12 Oct 2008, 13:36 
Buna tuturor,

Acesta fiind primul meu post public de pe forum vreu sa felicit toti membrii acestui forum pentru calitatea informatiilor si discutiilor de aici si sa urez o viata cat mai lunga forum-ului.
Daca am deschis subiectul acesta o sa adresez si cateva intrebari pe aceasta tema:
1- Cum aleg dimensiunea deployant-ului (sau cataramei) in functie de dimensiunea curelei, avand in vedere ca dimensiunea curelei este data de distanta la baza unde se prinde la ceas, pe cand deployant-ul se prinde in zona mai ingusta a curelei.
2- Problema personala: un ceas la care am nevoie de curea de 17mm pe care cu greutate am reusit sa o gasesc, dar deployant am gasit doar de 16 sau 18. Ce dimensiune ar trebuii sa aleg?
Mentionez ca am citit postul de pe forum in care se discuta alegerea curelei mai mici sau mai mari pentru variante non-standard, prin folosirea unor mici bucse la curelele mai mari dar nu sunt sigur ca se aplica si la deployant/catarama.
Merci


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Marime deployant
MesajScris: 12 Oct 2008, 15:34 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Bun venit !

Ca sa alegi un deployant trebuie sa stii cat are cureaua la baza (cea de 17 intre anse poate avea 16 sau 14 la baza). Recomand un deplyant tip butterfly deoarece deployantele simple necesita curele putin mai speciale (curele tip Omega, cu partile relativ egale, nu cu una mai mica si una mai mare).

In concluzie ramane sa masori cureaua jos (unde sunt gaurile) sau sa pui o poza cu ea si ne lamurim ce deployant iti trebuie.

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Marime deployant
MesajScris: 12 Oct 2008, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
haiduc scrie:
Buna tuturor,


2- Problema personala: un ceas la care am nevoie de curea de 17mm pe care cu greutate am reusit sa o gasesc, dar deployant am gasit doar de 16 sau 18. Ce dimensiune ar trebuii sa aleg?
Merci

Cum zice iEdi ...masoarea latimea curelei in zona gaurilor (unde se imbina cu catarama). 90% ai 16 mm....=latimea necesara deployantului .
Atentie si la grosimea curelei in aceiasi zona >3,5 mm poate sa nu mai intre in deployant !
Mai poti sa cauti curea+deployant....imperecheate de-a gata.
Ca sa te lamuresti vezi... http://www.watch-band-center.com/watchs ... sabon.html

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Marime deployant
MesajScris: 12 Oct 2008, 18:15 
multumesc pentru raspunsuri, eu analizam urmatoarele variante:
Sa cumpar urmatoarea curea:
Imagine
si sa gasesc un deployant (desi as prefera flip si nu butterfly) de pe site-ul pe care l-a prezentat si dl mnm sau varianta sa aleg o solutie completa tot de pe site-ul respectiv (varianta B)
http://www.watch-band-center.com/shop2/index.php?user=watchstrap&hkat=254&proid=7698&skat=541&wanzahl=1&ck=1&target=1
desi nu prea imi place cureaua.


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Marime deployant
MesajScris: 13 Oct 2008, 19:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Am primit chiar azi curele cu deployant.maine fac poze si prezint mai multe,pentru amatori! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Marime deployant
MesajScris: 14 Oct 2008, 10:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Am primit chiar azi curele cu deployant.maine fac poze si prezint mai multe,pentru amatori! :wink:

Si eu sunt interesat - functie de ce aveti, inteleg ca sunt de vanzare. Multumim. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România