Ultima achizitie
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Ultima achizitie
Felicitari! Frumos cu data la 6 respectiv ziua la 12.Ambele pe negru,nu ai vrut Tissot pe argintiu pentru contrastul cu Oris-ul .
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
- otvos-bruno
- Mesaje: 1816
- Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: Ultima achizitie
Frumoase...mai ales Tissot-ul.Mi-am dorit unul inaintea lui Doxa.Nu l-am gasit nici in strainatate.Am facut comanda la un magazin din Timisoara si a trebuit sa ajunga prin sept anul trecut si a venit prin noiembrie,la un pret mai mare decat atunci cand l-am comandat si nu l-am mai cumparat.
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/
"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
Re: Ultima achizitie
faine amandoua, dar cel mai mult imi place orisul. sa le porti sanatos!
Re: Ultima achizitie
Multumesc mult pentru aprecieri.
Si mie imi plac amandoua, mi-am dorit insa mai mult Oris-ul. Imi plac Oris-urile si probabil imi voi mai lua...cand voi mai putea:((
Si mie imi plac amandoua, mi-am dorit insa mai mult Oris-ul. Imi plac Oris-urile si probabil imi voi mai lua...cand voi mai putea:((
Re: Ultima achizitie
Juvenia Automatic 21 (Juvenia MFG 894)

Restul pozelor aici: http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 85#p111485

Restul pozelor aici: http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 85#p111485
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Ultima achizitie
A sosit si Citizen-ul meu din gama Signature, multumita aceluiasi colaborator de incredere :georgewatches (de pe,, ceasuri de mana ,,)! Ceasul este fantastic ,de la prezentarea in ambalaj pana la finisaje, diametru de 43mm, bratara de 22mm cu suruburi in loc de pini -e foarte usoara scurtarea si scoaterea catorva zale.Este destul de greu pt un ecodrive , aproape ca cele automatice pe care le am.Despre safir s-a mai scris pe forum, din unele unghiuri parca e invizibil, mai ales pe intuneric da o senzatie de adincime. Bezelul are rotatie unidirectionala , este un cauciuc striat, foarte fin cu cifrele metalice inserate, extrem de placut la pipait (exact ca modelul Tag heuer aquaracer 500m ); rezistenta la apa 30 bari, calendar perpetuu...in rest pozele sunt prea slabe comparativ cu realitatea :








[img]http://i971.photobucket.com/albums/ae19 ... CN2543.jpg[/im
Un lucru interesant care la inceput m-a speriat -la intrarea la intuneric secundarul se opreste la ora 12, dar minutarul merge in continuare iar la revenire la lumina secundarul se roteste rapid la ora exacta ( am vazut asa ceva doar la Seiko kinetic perpetual)Dupa ce m-am convins ca minutarul merge la ,,fix,, in timp ce secundarul hiberneaza m-am linistit ca nu e defect, probabil e ptr. economisirea energiei ...zic eu !








[img]http://i971.photobucket.com/albums/ae19 ... CN2543.jpg[/im
Un lucru interesant care la inceput m-a speriat -la intrarea la intuneric secundarul se opreste la ora 12, dar minutarul merge in continuare iar la revenire la lumina secundarul se roteste rapid la ora exacta ( am vazut asa ceva doar la Seiko kinetic perpetual)Dupa ce m-am convins ca minutarul merge la ,,fix,, in timp ce secundarul hiberneaza m-am linistit ca nu e defect, probabil e ptr. economisirea energiei ...zic eu !
Re: Ultima achizitie
Adi, frumoase achizitii... imi pare foarte rau de patania cu UG Whiteshadow, un ceas care mi se pare extraordinar, mare pacat. Ce sa zic... chestiile astea te fac sa te gandesti mai bine atunci cand licitezi la un ceas, dar cateodata si licitatiile astea in care riscul e mai ridicat te fac sa te simti mai bine atunci cand reusesti
. Sper sa nu se mai intample nimanui asta. Succes!
).
Sa il stapanesti sanatos!
Da, este pentru economisirea energiei. Daca nu mai primeste lumina, intra intr-un mod "hibernate", limbile inceteaza miscarea, dar mecanismul continua sa functioneze. Cum da de putina lumina porneste instant si aratatoarele se pozitioneaza, indicand timpul. Ei spun ca incarcat la maxim si lasat in intuneric, ar putea tine timpul corect intre 45zile si 3 ani (o marja de eroare cam mare din partea lorUn lucru interesant care la inceput m-a speriat -la intrarea la intuneric secundarul se opreste la ora 12, dar minutarul merge in continuare iar la revenire la lumina secundarul se roteste rapid la ora exacta ( am vazut asa ceva doar la Seiko kinetic perpetual)Dupa ce m-am convins ca minutarul merge la ,,fix,, in timp ce secundarul hiberneaza m-am linistit ca nu e defect, probabil e ptr. economisirea energiei ...zic eu !
Sa il stapanesti sanatos!
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
Re: Ultima achizitie
Foarte frumos Citizen-ul. Sa-l porti sanatos!
Ce grosime are?
Ce grosime are?
Re: Ultima achizitie
Eu am masurat 13mm in grosime; de ieri de la ora 12,00 abatere 0 sec, in carte scrie 10-30 sec/ luna, asa ca e foarte bine !
Mai pun niste poze facute la lumina zilei :



Mai pun niste poze facute la lumina zilei :



-
impala2328
- Mesaje: 2349
- Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
- Localitate: Sibiu Transilvania
Re: Ultima achizitie
Superb ceas. Este nepurtat? Se observă că nici "rodajul" îl are făcut.Bănuiesc că au folosit acelaş cal.-3602 fabricat în vechea URSS.
-
impala2328
- Mesaje: 2349
- Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
- Localitate: Sibiu Transilvania
Re: Ultima achizitie
basty,multumesc !
da,3602,precizie +30 sec/24h...nu am vrut sa il desfac,este aproape nepurtat desi anul de fabricatie este 2004
da,3602,precizie +30 sec/24h...nu am vrut sa il desfac,este aproape nepurtat desi anul de fabricatie este 2004
- bogdan_iasi
- Mesaje: 887
- Membru din: 28 Iul 2008, 11:27
- Localitate: Tg. Mures
- Contact:
Re: Ultima achizitie
Chiar ma intreb daca ceasurile mai vechi de 1992 de provenienta sovietica aveau scrise cccp sau made in russia?impala2328 scrie:este aproape nepurtat desi anul de fabricatie este 2004
















