Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
zaytsuca
Mesaje: 2623
Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Localitate: Banat

Re: Ultima achizitie

Mesaj de zaytsuca »

Iti zic eu ca poate, celputin sa schimbe white balance-ul si astfel sa dispara tenta galbena a pozei.
PS: sa le folositi sanatosi!
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

tenta galbena a pozelor este de la becurile economice cu lumina calda
bogdan,da,o sa umblu pe la setari,poate merge eliminata tenta galbuie
Imagine
Avatar utilizator
andreylungu
Mesaje: 323
Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de andreylungu »

Postez si eu un batran, britanic din 1901, sosit astazi:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
t_A_v007
Mesaje: 351
Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Localitate: Craiova, Dolj
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de t_A_v007 »

Frumos britanicul, imi plac foarte mult marginile tip moneda !
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

andreylungu,
felicitari !
sterlingul troneaza frumos pe capac,carcasa din argint dandu-i ceasului un aer aparte...
emblema cu ancora de pe capac simbolizeaza cumva vreo legatura cu orasul Birmingham ?
Imagine
Avatar utilizator
iosiP
Mesaje: 893
Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de iosiP »

Incredibila starea de conservare a cadranului... sunteti sigur ca nu a fost rescris?
Avatar utilizator
andreylungu
Mesaje: 323
Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de andreylungu »

Multumesc pentru aprecieri !

@impala2328: Da, ceasul este marcat Birmingham 1901.
@iosiP: Cadranul nu este rescris.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

Ultima restaurare:
Ceasul a fost cumparat intamplator intr-un lot de ceasuri vechi. Starea initiala: deplorabila. Cadran decolorat si patat, coroana si tija de armare lipsa, mecanismul nefunctional. Tentatia initiala a fost de a-i valorifica, carcasa (cateva grame de 14K).
Dupa vreo cateva zile (mergand pe principiul:"ce-am avut si ce-am pierdut") m-am hotarat sa vad daca se mai poate recupera ceva. Dupa ce cu greu am demontat cadranul m-a cuprins tristetea; tot sistemul de armare era un bloc compact de rugina. Pozitiv in schimb; trenul de roti si balansul intacte.
Dupa 3 zile de insistente am reusit sa deblochez si sa recuperez rotile dintate si sa extrag partea rupta a tijei de armare si surpriza... mecanismul a inceput sa ticaie.
Dupa o refacere profesionala a cadranului a urmat o revizie plus tija si coroana noua (multumesc Claudiu!).
Ce a iesit vedeti mai jos:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
t_A_v007
Mesaje: 351
Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Localitate: Craiova, Dolj
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de t_A_v007 »

Da da da! Imi place cum arata ceasul, imi place acel tip de "lungs" :D. O poza si cu ceasul inainte de operatiune exista? Cu mecanismul daca se poate.
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

Din pacate nu. Am fost convins ca e irecuperabil si nu i-am mai facut poze. :cry:
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Achraf »

Lucien Piccard Automatique 36000 Da Vinci Seashark,

Imagine
Imagine

Poze mai multe aici:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 8&start=45
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
marcelmarian
Mesaje: 175
Membru din: 18 Mar 2008, 10:31
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de marcelmarian »

GEBO, mecanism FHF 29(cred).
Imagine,

Imagine,

Imagine,

Imagine
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

Pacat de sticla crapata. Va fi foaaaarte greu de schimbat :cry: .
ecl
Mesaje: 78
Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Localitate: Arad, Timisoara

Re: Ultima achizitie

Mesaj de ecl »

L-am mai prezentat si la categoria Ceasuri moderne dar...il pun si aici. Ultimul sosit dar nu cel din urma, Longines Grand Vitesse.
Inq
Mesaje: 112
Membru din: 13 Aug 2008, 18:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Inq »

Un Breitling, sapt viitoare un Seiko Soxa si sper ca pana la sf lui februarie, un IWC Mark XVI Spitfire.
Imagine
Scrie răspuns