Ultima achizitie
Re: Ultima achizitie
Iti zic eu ca poate, celputin sa schimbe white balance-ul si astfel sa dispara tenta galbena a pozei.
PS: sa le folositi sanatosi!
PS: sa le folositi sanatosi!
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu

S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu

-
impala2328
- Mesaje: 2349
- Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
- Localitate: Sibiu Transilvania
Re: Ultima achizitie
tenta galbena a pozelor este de la becurile economice cu lumina calda
bogdan,da,o sa umblu pe la setari,poate merge eliminata tenta galbuie
bogdan,da,o sa umblu pe la setari,poate merge eliminata tenta galbuie
- andreylungu
- Mesaje: 323
- Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
- Contact:
Re: Ultima achizitie
Frumos britanicul, imi plac foarte mult marginile tip moneda !
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
-
impala2328
- Mesaje: 2349
- Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
- Localitate: Sibiu Transilvania
Re: Ultima achizitie
andreylungu,
felicitari !
sterlingul troneaza frumos pe capac,carcasa din argint dandu-i ceasului un aer aparte...
emblema cu ancora de pe capac simbolizeaza cumva vreo legatura cu orasul Birmingham ?
felicitari !
sterlingul troneaza frumos pe capac,carcasa din argint dandu-i ceasului un aer aparte...
emblema cu ancora de pe capac simbolizeaza cumva vreo legatura cu orasul Birmingham ?
Re: Ultima achizitie
Incredibila starea de conservare a cadranului... sunteti sigur ca nu a fost rescris?
- andreylungu
- Mesaje: 323
- Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
- Contact:
Re: Ultima achizitie
Multumesc pentru aprecieri !
@impala2328: Da, ceasul este marcat Birmingham 1901.
@iosiP: Cadranul nu este rescris.
@impala2328: Da, ceasul este marcat Birmingham 1901.
@iosiP: Cadranul nu este rescris.
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Ultima achizitie
Ultima restaurare:
Ceasul a fost cumparat intamplator intr-un lot de ceasuri vechi. Starea initiala: deplorabila. Cadran decolorat si patat, coroana si tija de armare lipsa, mecanismul nefunctional. Tentatia initiala a fost de a-i valorifica, carcasa (cateva grame de 14K).
Dupa vreo cateva zile (mergand pe principiul:"ce-am avut si ce-am pierdut") m-am hotarat sa vad daca se mai poate recupera ceva. Dupa ce cu greu am demontat cadranul m-a cuprins tristetea; tot sistemul de armare era un bloc compact de rugina. Pozitiv in schimb; trenul de roti si balansul intacte.
Dupa 3 zile de insistente am reusit sa deblochez si sa recuperez rotile dintate si sa extrag partea rupta a tijei de armare si surpriza... mecanismul a inceput sa ticaie.
Dupa o refacere profesionala a cadranului a urmat o revizie plus tija si coroana noua (multumesc Claudiu!).
Ce a iesit vedeti mai jos:






Ceasul a fost cumparat intamplator intr-un lot de ceasuri vechi. Starea initiala: deplorabila. Cadran decolorat si patat, coroana si tija de armare lipsa, mecanismul nefunctional. Tentatia initiala a fost de a-i valorifica, carcasa (cateva grame de 14K).
Dupa vreo cateva zile (mergand pe principiul:"ce-am avut si ce-am pierdut") m-am hotarat sa vad daca se mai poate recupera ceva. Dupa ce cu greu am demontat cadranul m-a cuprins tristetea; tot sistemul de armare era un bloc compact de rugina. Pozitiv in schimb; trenul de roti si balansul intacte.
Dupa 3 zile de insistente am reusit sa deblochez si sa recuperez rotile dintate si sa extrag partea rupta a tijei de armare si surpriza... mecanismul a inceput sa ticaie.
Dupa o refacere profesionala a cadranului a urmat o revizie plus tija si coroana noua (multumesc Claudiu!).
Ce a iesit vedeti mai jos:
Re: Ultima achizitie
Da da da! Imi place cum arata ceasul, imi place acel tip de "lungs"
. O poza si cu ceasul inainte de operatiune exista? Cu mecanismul daca se poate.
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Ultima achizitie
Din pacate nu. Am fost convins ca e irecuperabil si nu i-am mai facut poze. 
Re: Ultima achizitie
Lucien Piccard Automatique 36000 Da Vinci Seashark,


Poze mai multe aici:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 8&start=45


Poze mai multe aici:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 8&start=45
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
-
marcelmarian
- Mesaje: 175
- Membru din: 18 Mar 2008, 10:31
- Localitate: Cluj-Napoca
- Contact:
Re: Ultima achizitie
GEBO, mecanism FHF 29(cred).
,
,
,

,
,
,
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Ultima achizitie
Pacat de sticla crapata. Va fi foaaaarte greu de schimbat
.
Re: Ultima achizitie
L-am mai prezentat si la categoria Ceasuri moderne dar...il pun si aici. Ultimul sosit dar nu cel din urma, Longines Grand Vitesse.
Re: Ultima achizitie
Un Breitling, sapt viitoare un Seiko Soxa si sper ca pana la sf lui februarie, un IWC Mark XVI Spitfire.













