Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Zar »

Submariner, probabil cu 3135. :wink:
AR1070-56E
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dbonddental »

Devoalam...Cu multumiri pentru Mosu` pentru ca a venit mai devreme si pentru ca...a venit iar lui Nic multumiri pentru sfaturi, fara el nu as fi cautat mortis un cal.3135
Imagine
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Ultima achizitie

Mesaj de adl »

Felicitari pentru achizitie - cred ca ai fost foarte cuminte daca Mosul a fost asa darnic cu tine :wink: .
Avatar utilizator
zaytsuca
Mesaje: 2623
Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Localitate: Banat

Re: Ultima achizitie

Mesaj de zaytsuca »

Pinky

Imagine
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine
basty
Mesaje: 404
Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Localitate: Bistriţa

Re: Ultima achizitie

Mesaj de basty »

O ultimă achiziţie: Junghans cu ETA 2472.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
După informaţiile din "ranfft" calibrul a fost fabricat în 1965, patentat Junghans. Oare ceasul a fost fabricat în Elveţia sau Germania?
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

ce junghans frumos !
are un mecanism curat,imi place !
felicitari !
Imagine
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de ate14 »

danielbratu2008 scrie:
adl scrie:Nu este chiar ultima achizitie, dar nu am apucat sa o prezint pana acum:


Mi-aduc aminte ca prin 2009 am vazut o postare a d-lui Ate14 cu un Citizen tot aici pe Ceasornicar, iar atunci pe moment am ramas cu gura cascata cat de frumos era.
Acum am si eu unul....

Mi se pare un ceas extrem de frumos chiar si acum la ceva timp dupa aparitia lui, bine lucrat (pacat ca nu are safir), cu o bratara eleganta si de buna calitate. Ma poate ajuta si pe mine cineva cum sa fixez corect fazele lunii? (nu imi dau seama cum ar trebui sa arate indicatorul in functie de ziua in care ne aflam)

Sa va bucurati de el, chiar e frumos! Mie mi-a ramas la fel de drag.

Modificati indicatorul pana ce în fereastra fazelor Lunii apare o Lună plină.
Determinaţi data cea mai recentă în care a fost Lună plină.
Rotiti coronita, de atâtea ori câte zile au trecut de la ultima Lună plină.
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
danielbratu2008
Mesaje: 453
Membru din: 08 Oct 2008, 14:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de danielbratu2008 »

ate14 scrie:
danielbratu2008 scrie:
adl scrie:Nu este chiar ultima achizitie, dar nu am apucat sa o prezint pana acum:


Mi-aduc aminte ca prin 2009 am vazut o postare a d-lui Ate14 cu un Citizen tot aici pe Ceasornicar, iar atunci pe moment am ramas cu gura cascata cat de frumos era.
Acum am si eu unul....

Mi se pare un ceas extrem de frumos chiar si acum la ceva timp dupa aparitia lui, bine lucrat (pacat ca nu are safir), cu o bratara eleganta si de buna calitate. Ma poate ajuta si pe mine cineva cum sa fixez corect fazele lunii? (nu imi dau seama cum ar trebui sa arate indicatorul in functie de ziua in care ne aflam)

Sa va bucurati de el, chiar e frumos! Mie mi-a ramas la fel de drag.

Modificati indicatorul pana ce în fereastra fazelor Lunii apare o Lună plină.
Determinaţi data cea mai recentă în care a fost Lună plină.
Rotiti coronita, de atâtea ori câte zile au trecut de la ultima Lună plină.
Va multumesc frumos de ajutor!
In sfarsit m-am lamurit! Am cautat pe mai multe site-uri insa nu erau prea clare.
Il mai aveti pe al dvs? Ceva probleme cu el sau cu mentenanta lui?
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dbonddental »

adl scrie:Felicitari pentru achizitie - cred ca ai fost foarte cuminte daca Mosul a fost asa darnic cu tine :wink: .
Multumesc adl ! Ei, am incercat doar sa nu fac prostii prea mari...
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dorin 69 »

e total nereusita,dar ceasul ma incanta in fiecare zi Imagine
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dbonddental »

Dayjust SS ?
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de ate14 »

Modificati indicatorul pana ce în fereastra fazelor Lunii apare o Lună plină.
Determinaţi data cea mai recentă în care a fost Lună plină.
Rotiti coronita, de atâtea ori câte zile au trecut de la ultima Lună plină.[/quote]
Va multumesc frumos de ajutor!
In sfarsit m-am lamurit! Am cautat pe mai multe site-uri insa nu erau prea clare.
Il mai aveti pe al dvs? Ceva probleme cu el sau cu mentenanta lui?[/quote]

Il am, absolut nicio problema! Nu am facut nimic special pentru intretinere sau pentru incarcare.
Purtati-l fara griji si cu placere!
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dorin 69 »

datejust ,mec.3135,ref.116200.
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dbonddental »

dorin 69 scrie:datejust ,mec.3135,ref.116200.
Da, am vrut sa scriu Datejust si a iesit Dayjust...de ce nu mai exista butonul edit?
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

dbonddental scrie:..de ce nu mai exista butonul edit?
Exista 5 minute.
Scrie răspuns