Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1887 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 126  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Iul 2020, 07:56 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
L-am vazut, dar a mic in poza :P

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2020, 18:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2020, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Clipper, pozele tale sunt atat de frumoase incat in opinia mea ''trec prin'' ceasul din fata obiectivului. Am o mare convingere ca daca ai pune in fata camerei un ceas vintage, atacat de coroziune si cu un cadran obosit, cu o curea de piele ''invechita'', ai reusi sa il faci admirat cam in aceeasi masura.
Ma intreb daca asta poate fi o provocare pentru tine. Pozele tale sunt de o acuratete covarsitoare, insa ''reci''.
Cred ca tine de compozitie ca sa le faci artistice si cumva ''calde/vii''.
Dar tot superbe raman si asa!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2020, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Clipper scrie:
Imagine


Angus transformat(ă) în Kobe. :)
Îi şade bine. 8)

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2020, 09:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
catalin.v scrie:
Clipper, pozele tale sunt atat de frumoase incat in opinia mea ''trec prin'' ceasul din fata obiectivului. Am o mare convingere ca daca ai pune in fata camerei un ceas vintage, atacat de coroziune si cu un cadran obosit, cu o curea de piele ''invechita'', ai reusi sa il faci admirat cam in aceeasi masura.
Ma intreb daca asta poate fi o provocare pentru tine. Pozele tale sunt de o acuratete covarsitoare, insa ''reci''.
Cred ca tine de compozitie ca sa le faci artistice si cumva ''calde/vii''.
Dar tot superbe raman si asa!

Ce parere ai despre patina bronzului?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2020, 11:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Clipper scrie:
Ce parere ai despre patina bronzului?

Da, este altceva parca, nu?
Acum imi cer scuze pt parerea mea, am scris din perspectiva privitorului si nu a producatorului.
Cred ca si lumina si culoarea are un aport semnificativ, pe langa subiect. Plus niste umbre ''moi''.
Imi place mult bronzul acesta cu patina, cred ca mi-ai prins bine ideea. Ce sa zic, am multa vreme de cand ma uit la ceasurile tale si nu mai reusesc sa ma concentrez pe ele :wink: . Felicitari!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2020, 13:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Revin pentru ca tocmai m-am uitat din nou la ''poza cu bronzul''. Imi place foarte-foarte mult. Acum mi-a facut click ce imi place: pe langa patina bronzului, imi place grozav ca ai focusat cheita/coronita. Striurile ei precum si a bezelului, dar in special acele muchii ascutite ale coronitei...impreuna cu bronzul patinat m-a dus cu mintea la fitinguri vintage. Parca undeva in spate ar fi o instalatie cu tevi, cu rugina...
Chiar sincere felicitari!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Aug 2020, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2020, 10:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Aug 2020, 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
catalin.v scrie:
R...., imi place grozav ca ai focusat cheita/coronita.


Am văzut la mai mulți că spun focusat, corect se zice focalizat, cuvântul vine de la focală, mai precis distanța focală nu de la focus :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Aug 2020, 09:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ai dreptate, Bogdan. Este un ''englezism'' care a patruns in vocabularul unora in sensul scris de tine. De fapt, este sinonimul englezesc...
Poate mai pui si tu cateodata - o poza-doua. Nu stiu daca comparatia este potrivita, dar pentru mine pozele cu ceasuri ale lui Clipper au ceva in comun cu ale tale, desi el prinde deseori si alte compozitii.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Aug 2020, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu este corect nici asa, corect este de "a face clarul" nu de "a focusa" sau "a focaliza". Se spune ca subiectul este in clar, nu ca este focalizat. Mai mult, fotografii sau operatorii de imagine mai in varsta poate cunosc si cuvantul de "scharf", preluat din limba germana, in esenta este sinonim cu "clar" si ar fi interschimbabile, dar in epoca "focalizarii" nu stiu cine mai are rabdare sa descopere lucrurile in amanunt.

Distanta focala este o masura palpabila a unui obiectiv foto, ansamblul de obiectiv + aparat poate oferi o anumita distanta focala, ceea ce inseamna cat de mult apropie (mareste) sau nu subiectul, fara vreo legatura cu ce e in clar. Pentru a fi subiectul in clar e nevoie ca acesta sa fie plasat in fata planului aparatului (film, senzor digital) la o distanta hiperfocala nu la o distanta arbitrara si nu folosind o distanta focala a obiectivului neadecvata, pentru care exista formule de calcul in functie de ansamblul obiectiv + aparat.

Inca o poza de ieri:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Aug 2020, 09:31 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2019, 13:30
Mesaje: 14
Distanță focală se măsoară in milimetrii si are legatura directa cu puterea de apropiere si unghiul de cuprindere al obiectivului. De ex un obiectiv cu distanțată focală scurta (15mm) are unghi de cuprindere larg, iar unul de 300mm unghi de cuprindere îngust. Cu cat distanță focală este mai mare cu atata distanța minima de focalizate creste, ex un obiectiv de 800mm are distanță minima de focus de aprox 6m. Hiperfocala unui obiectiv este combinația ideală dintre diafragma, distanta focală si distanta pana la subiect pentru a obține o profunzime de camp maxima ( claritate peste tot in fotografie)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Sep 2020, 22:02 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Imagine

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2020, 11:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1887 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 126  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România