Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 18:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 09 Apr 2010, 23:21 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Foarte placut topic.
Ce poze ... ce fotografi (e corect, cu un dingur "i") ...

Daca mai faceti, mai puneti domnilor, sa ne mai clatim si noi ochii injectati :)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 10 Apr 2010, 09:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Off topic Seiko : las ca-mi vin mie ceasurile de la Claudiu si... sa vedeti atunci poze cu Olympus !

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 15 Mai 2010, 12:36 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
ImagineImagine

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 15 Mai 2010, 12:45 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Baliza profesionala cu bec HID cu xenon, contact pe magnet (adica intrerupatorul este complet etans, contactul facindu-se cu ajutorul cimpului magnetic), curea de prindere pentru mina sau picior, vizibilitate aproximativ 16 km (in aer). O pun pe bordul masinii noaptea prin cartier cind vin acasa, atit de entuziasmat sunt la ideea unor scufundari pe apnee in pitch black! Lumina este foarte alba, mult asemanatoare cu spectrul solar.
Curea de cauciuc natural de la Morelatto, ajustata cu un cutter de un macelar (eu).
Busola no-name.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 15 Mai 2010, 14:20 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Scuze pentru off-topic...

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 29 Mai 2010, 09:56 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Citeva pareri dupa o luna de purtat acest ceas. De ce toate de aici sunt albastre ? Probabil dintrun anumit mimetism, plus asocierea de « aviator « cu cerul azuriu, dar nuanta dial-ului este albastru inchis spre negru, asa zisul bleau-marine, sau blue-navy. In poze se vede mai deschis decit este in realitate, da asta stiam cu totii, ca sunt diferente intre ‘real thing’ si o fotografie, mai ales la cesuri.
Pretul. IMBATABIL. Nu cred ca prea curind va putea veni cineva cu o contra-oferta care sa ofere atit de mult ceas la atit de putini bani. Day-Date (it-en sau sp-en nu mi-am dat seama exact) cu schimbare putin mai rapida decit 7s26. Adica pe la 01 :00am / a terminat deja ‘treaba’. Asta sa fie diferenta intre 7s26 si 7s26b ? Rezistenta la apa destul de buna avind in vedere ca pe el scrie doar water-resistant si pe vaucherul care a venit atasat cu un snurulet (tot albastru !) de ceas in cutie scrie 30m water-resistant. A intrat in piscina ~ 1,5m + inotat viguros, in apa fierbinte apoi in apa rece, l-am spalat cu periuta si cu sapun lichid, si a intrat si la sauna. Ceasul este ca nou, nu s-a aburit absolut deloc…deci, foarte bine. Socuri nu a primit de nici un fel (inca) asa ca daca vreti sa schimbati roti la masini sau sa spargeti betoane cu el la mina nu va pot spune ce se va petrece. Coronita este si ea foarte bine pozitionata, pe la 3:45 si pe jumatate ingropata in carcasa. Si coronita si restul carcasei (bezelul si partea de deasupra) au primit aceiasi finisare, un gen de matuire care nu este facuta de perii (brushed) ci mai degraba cu granule foarte fine (sablare). Intre anse si pe case-back este mirror-polished. Acest gen de finisaj poate ca ajuta atunci cind nu vrei sa apara sclipiri sau irizatii, dar daca il porti in ‘civil’ este imposibil sa nu il atingi si apoi toate aceste ‘neatentii’ se vad foarte tare, mai rau decit daca erau facute pe un ceas cu ss mirrored-polish. Am fost intro sala de gym si in cel mai scurt timp (doar m-am asezat la un aparat) deja are o dunga, care probabil nu mai poate fi scoasa. Dar ma consolez cu ideea ca asa cum se zgiriie un Breitling de 4000 de euro, tot asa se zgiriie si Seiko 5. Case-back-ul este prins prin infiletare si are geam, sticla obisnuita cu denumirea comerciala de hardlex asa cum are si in fata. Toate bla-bla-urile scrise in mod curent pe spate la orice ceasuri sunt aici scrise cu vopsea pe interiorul geamului, o gaselnita inteligenta. Doar un numar este gravat/stantat in otel intrun lateral, o fi un numar unic sau un numar comun, nu am de unde sti. Mecanismul, fara ‘cote’, ‘engraving’ si alte scofeturi este finisat si lucrat impecabil. Pentru cei care vor sari ultragiati, toate afirmatiile care le fac aici trebuie privite vis-a-vis de pretul acestui ceas. Deci, un mecanism impecabil, foarte atent asamblat, o bijuterie, care are un plus de doar 2 (DOUA !!!) secunde pe zi. Asta purtat doar ziua, iar noaptea lasat pe noptiera cu dial-ul in sus. Absolut fabulos. Mecanismul nu are dupa cum bine stiti posibilitatea armarii manuale, nu are quick-set la day-date si nici hacking pe secundar. Pentru cei care au nevoie de toate acestea trebuie sa mai adauge vreo 300 de euro si a caute in vest nu in est. Despre designul general citeva idei acum. Diametrul este de 38mm, si ma bucur ca l-au facut asa, deja sunt plictisit/obosit de ceasuri supra-dimensionate care nu au nimic de spus decit mult spatiu gol, plus ca vederea mea este inca foarte buna, si nu e necesar nici sa suport vara pe caldurile celebre ale bucurestiului o cincime de kg de fier pe mina in permanenta. Latimea curelei de 18 mm mi se pare cam mica, dar se armonizeaza per total cu restul proportiilor. Cureaua nu mi-a placut, foarte groasa, transpira si e incomoda, probabil ca am eu alergie la plastice. Acum dial-ul. Ce modificari as fi facut eu daca prin absurd ne imaginam ca mi s-ar fi cerut parerea…Pentru echilibrarea numerelor care indica minutele si/sau secundele in loc de 5 as fi scris 05 acolo unde se indica 5 minute/secunde. Secundarul arata ca un…(porc ?) Probabil pentru a-l echilibra i-au pus o bila vopsita cu substanta luminoasa in partea care nu ne intereseaza de obicei. Ar fi putut si ei sa se inspire de la altii asa cum au facut-o cu designul general ‘aviator’, vezi Eterna care au creat o ansa eleganta, si de ce nu chiar Omega care nu s-au sfiit sa scrie oo7 sau sa puna cercurile olimpice. Dar bila aceea chair arata jalnic. La partea cealalta a secundarului au fost generosi cu vopseaua rosie. Majoriatea care aleg acest gen de avertizare pentru a urmari secundele mai fidel vopsesc 1mm, maximum 2mm. Aici efectul se pierde complet. Probabil s-au gindit ca linia continua circulara de demarcatie intre ore si minute sa sectioneze (in imaginar desigur) exact la jumatate suprafata vopsita cu rosu. Cei care au o anumita virsta si au apucat sa vada meciuri de fotbal la televizoare alb-negru isi amintesc desigur ca atunci cind o echipa avea echipament rosu si ceilalti echipament albastru, toti de vedeau ca si cum ar fi imbracati in negru. Asa si in cazul acestui secundar in anumite conditii de luminozitate virful secundarului nu se mai vede deloc. Ma bate gindul sa-l trimit la Claudiu sa puna alb pe el. Cind se intuneca markerii luminosi sunt bineveniti, sunt bine pozitionati si frumos finisati. Problema ca nu stii unde e 12. De ce nu or fi pus niscaiva lumina si pe triunghiul de la 12 ? De ce nu or fi pus 2 markeri la 12 asa cum este designul clasic de ‘aviator’ ? Intrebari la care doar rasa galbena poate sa raspunda. Discurile de day-date au fundal negru la modelul cu dial negru si fundal alb la celelalte culori, respectiv verde, albastru si bej. Probabil din ratiuni de productie la pret redus, dar discuri albe la albastru si verde arata nepotrivit si dezechilibreaza relativ armonia restului.
Cam atit despre acest ceas, plus regret ca nu am luat pe cel bej. Toate cele bune !

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 29 Mai 2010, 11:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2008, 14:08
Mesaje: 312
Localitate: Bucuresti
Ieri dupa amiaza am vazut acest ceas la un individ in tramvai. Cu greu mi-am putut desprinde privirea! Dimensiunile si proportiile sunt ideale. arata foarte bine pe incheietura mainii. L-am admirat minute in sir (trageam cu coada ochiului...) si chiar vroiam sa-l intreb de unde l-a luat (chiar asa, l-a vazut cineva printr-un magazin de pe la noi?) dar tipul a coborat.
Ca sa fiu si un pic carcotas: mi s-a parut o idee cam gros... Chestia cu vulpea si strugurii...

Cine-l are sa-l stapaneasca sanatos!
Si sa mai arunce oarece poze!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 29 Mai 2010, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Poseidon scrie:
nu are quick-set la day-date

Corectam un pic: 7s26b ARE quick set pentru day-date. Coronita are 2 pozitii, prima pentru setare data invatit in sus/zi invatit in jos. A2a pozitie e pentru setat ora.

Scoupi are pe crem, pepex pe verde si mai sunt si vreo 2-3 pe negru date aici pe forum...deci asteptam poze:)

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 29 Mai 2010, 13:12 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
http://www.youtube.com/watch?v=XWHuVYXgez0
si eu care credeam ca asta inseamna quick set day-date... :D :D :D

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 29 Mai 2010, 16:11 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1990
Al meu schimba data la fel de lent ca 7S26 fara B. In schimb e adevarat ca e mult mai precis. Cand i-am ajustat ora l-am lasat cu 30 de secunde un urma stiind ca aceste mecanisme recupereaza intr-un timp destul de scurt. E deja o saptamana si tot cu cca 30 secunde in urma este.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 30 Mai 2010, 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Poseidon :D poti gasi armare manuala si hack si la Seiko Spirit si la toata gama dotata cu 6R15 ! :wink: si asta pentru 300 euro plus 8)

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 02 Iun 2010, 11:31 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
rubin scrie:
Poseidon :D poti gasi armare manuala si hack si la Seiko Spirit si la toata gama dotata cu 6R15 ! :wink: si asta pentru 300 euro plus 8)

Aici era vorba despre un day-date. Din ce stiu eu in est nu este inca un day-date cu quick-change la day date, armare manuala si hacking pe secundar. gresesc cumva? Eta face calibrul acesta, care este folosit masiv de Fortis si de Mido.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 17 Aug 2010, 16:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Mi-a placut acest ceas de cand l-am vazut prima oara, dar m-au descurajat dimensiunile pt ca in viziunea mea ceasul trebuia sa aiba 42 mm, cu mici variatii. Pana am pus pe mana un 40mm (tras de par), care vizual l-as categorisi pe la 38 mm. Si pana la urma mi-am facut curaj si am luat Aviatorul :) mai ales ca are si un pret 'de ras', mi-am zis ca daca e prea mic nu-i mare paguba! recunosc ca m-a incurajat si review-ul lui Poseidon.
Nu va mai plictisesc mult, pentru ca oricum s-a scris despre el cam tot ce era de zis.
Concluzionez mentionand ca este peste asteptari, in special la finisarea carcasei, cureaua mie imi place (mergea un 20 mm), precizia e foarte buna si dimensiunile ideale! Ce nu prea imi place este faptul ca incepe sa schimbe data pe la 22.45...cam devreme, dar pe la 24.05 e gata.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 12 Sep 2010, 20:52 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Super poze! Aviatorul meu deja a facut 'aripi' spre un alt posesor. I-am dat la el si o curea din piele de rechin, albastra si emboasata in 2 ape. Arata traznet.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko 5 SNK807K2 "Aviator"
MesajScris: 13 Sep 2010, 13:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3262
Dupa ce am vazut aceste poze + inca ceva mesaje pe alt forum m-am hotarat sa iau si eu unul pe albastru, au trecut cam 47 de secunde din momentul in care am cautat modelul pe ebay si castigarea unei licitatii, la 1 eur distanta de bidder-ul de pe pozitia #2 :o


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România