Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 14:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Dec 2010, 16:17 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Am vazut de foarte multe ori pe forum ca sint multi care vor sa posteze fotografii ale ceasurilor pe care le detin si/sau vor sa le prezinte sau sa le vinda.
Pentru ca multe dintre pozele postate sint neclare ,doresc sa va arat o metoda simpla care cred ca este la indemina tuturor cu minime investitii.
Uneori chiar si unele aparate foto nu au o functie de macro care sa permita fotografierea cit-de cit clara in detalii a cadranelor si /sau a mecanismelor.
Deci este necesar un telefon cu camera foto/video. Minim 1.3 MP.
In cazul de fata am folosit Nokia.
Apoi o lupa care sa fie montata intr-un suport.Sau ,cum este acest caz, o lupa de ceasornicar,cumparata cu 10 ron.
O banda dubluadeziva cu care se lipeste lupa de partea din spate a telefonului ,in dreptul camerei foto.Aceasta banda nu este neaparat necesara dar este mai usor cu ea,altfel trebuie tinuta lupa cu mina.
Si apoi din zoom-ul telefonului se apropie obiectul care-l fotografiati pina cind se obtine o imagine clara.
Imposibil sa nu va reuseasca.
Succes !!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Evident este necesara lumina.
Apoi subiectul se poate dezvolta,cu ajutorul unui cablu de date si a unui suport corespunzator se poate face si un asa-zis microscop...
Oricum succes va doresc si cit mai multe poze clare.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Dec 2010, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Ian 2010, 13:14
Mesaje: 306
Localitate: Pitesti sau Craiova
desteapta treaba

_________________
Luati falsurile ordinare si bagatile in duba!
same shit but............... different
"I don't see any God up here" - Yuri Gagarin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Dec 2010, 20:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
gherghin nicolae scrie:
Si apoi din zoom-ul telefonului se apropie obiectul care-l fotografiati pina cind se obtine o imagine clara.

Atentie ca zoomul telefoanelor (cu exceptia celor care au obiectiv extensibil!) este digital, insemnand ca imaginea originala este taiata (crop) pe portiunea aleasa si redimensionata (resize), evident cu pierderi de calitate!

O varianta simplificata este folosirea unei lupe din condensatorul unui aparat de marit, sau una pentru harti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 00:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Eu nu reusesc... Practic pe ecran imaginea se vede (foarte) clara dar poza iese in final ca cea de mai jos. Probabil tine de setari si altele. :|

Imagine

Nota : Citizen - Crystron (cal. 8550)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 00:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Acum mai depinde si de rezolutia camerei de la telefon.La cel prezentat de mine ,respectiv acel Nokia are 2 MP.Pozele care le postez eu spre exemplu sint tot cu un Nokia facute dar are 5 MP.Exista un buton pentru zoom,dar si lupa pe care am postat-o in fata camerei este mai puternica.Eu genul de poza pe care ai postat-o o fac fara lupa. Daca vei pune o lupa vei ramine surprins cit de clar si cu detalii vei fotografia. Oricum este un inceput. Un inceput bun.
Succes !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 01:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Zar la tine problema e distanta de la care ai facut poza. Cand pui o lupa in fata camerei telefonului, distanta minima de focalizare se scurteaza dramatic ajungand la doar cativa centimetri. Implicit aparatul nu mai poate focaliza la infinit sau dupa o anumita distanta. Iar in cazul in care telefonul este fara autofocus, distanta la care imaginea va fi clara se estimeaza fotografiand de-a lungul unei rigle.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 01:07 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Mai multe explicatii tehnice cred ca sint multi colegi care pot sa ofere. Priviti pozele lor exceptionale.Dar ceea ce am spus eu sint poze clare cu minim de dotari dar si de cunostinte in domeniul fotografiilor.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 10:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Multumesc. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 11:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
La poza lui Zar vad foarte mult zgomot in imagine. Deci, clar lumina nu era suficienta si astfel se pierde foarte mult din detaliul fotografiei.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 11:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Poza e facuta cu un Benq - C640. Fara lumina naturala si alte lipsuri. Mai studiez ... :wink:

http://www.camera-catalog.com/digitalca ... nq_dc_c640 :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2010, 13:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Am un aparat similar cu al tau dar acum este defect (afisaj spart...)
Poze foarte clare poti realiza cu el astfel. Setezi pe modul macro (trebuie sa apara pe ecranul aparatului simbolul unei flori).Apoi anulezi blitz-ul .Postezi lupa de ceasornicar in fata obiectivului care (atentie!)se roteste pentru a face zoom.Lupa se tine cu mina dar nu foarte strins ,in asa fel incit sa permita obiectivului sa se roteasca.Apoi cu ajutorul unei lampi,preferabil bec cu incandescenta pentru ca nu pilpiie,se asigura iluminarea obiectului care se doreste a fi fotografiat.Apoi se apropie aparatul foto de obiect pina cind se vizualizeaza o imagine clara pe afisaj.Se actioneaza butonul de apropiere al aparatului foto (zoom-ul)pina cind se observa detaliul ce se doreste a fi fotografiat.

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In momentul cind imaginea este clara,apare un mic chenar care trebuie sa se coloreze cu verde.In stend-by este galben acel patratel iar daca nu este clar este rosu.
In general platforma electronica a acestor tipuri de aparate este similara,asa ca imposibil cine are genul acesta de aparate sa nu se descurce.
Sint necesare evident mai multe poze ,si,dintre ele alese cele care considerati ca reflecta cel mai bine detaliul dorit a se fotografia.Apoi ar mai fi balansul de alb...dar astea sint detalii mai complicate putin ,eu am dorit o explicatie cit mai simpla si pe intelesul si celor mai putin documentati in acest domeniu.
Colegii sint sigur ca pot sa completeze si chiar ii rog sa o faca,pentru ca nici eu nu sint un expert in domeniu.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2011, 21:58 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Am zis sa incerc si eu...
O lupa pusa pe telefon, si, iata rezultatul. :) Nu e chiar rau, nu? :)

Imagine

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2011, 22:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Felicitari Bogdane ! Este o poza super daca ai realizat-o cu un telefon !
Si ceasul este foarte frumos dealtfel...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2011, 22:07 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Multumesc pentru super idee! ;)
Telefonul este un Iphone 4, lupa normala, tinuta cu mana, la lumina naturala.

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2011, 22:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
E bine Bogdan!

Asta incercam sa spun mai sus. Pentru rezultate bune sa folositi o lupa simpa normala, de genul plan-convexa (dreapta pe o parte, curba pe cealalta), si nu una cu magnificatie mare (10x etc).

Din asta:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România