Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826 ... 911  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 10:49 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Felicitări, Clipper, cred că-i un ceas cu un raport foarte bun calitate-preț, îmi place mult cureaua pe roșu.

Altminteri, sesizez o vagă asemănare a cadranului cu cel de la Zenithul meu Class T (fontul cifrelor arabe, dispunerea cadranelor, până și poziționarea steluței de la logo). Așadar încă un motiv să-mi placă acest model. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Si mie imi place cum arata. Ai putea sa pui un link de pe AliExpress cu exact userul/shop-ul de la care ai cumparat?
Nu am folosit AliExpress niciodata dar am vazut ca sunt multe optiuni.
A trebuit sa declari ceva la vama?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 16:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
https://www.aliexpress.com/item/4000448 ... 4c4dujzgne

Au trimis coletul din China intai in NL si a ajuns in Romania ca pachet comunitar, deci nu a mai facut obiectul vamii. Tot procesul a durat 75 de zile, 95% din timp s-a pierdut in a ajunge din NL in Romania.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 17:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Mersi mult de info.
Mie imi arata ca pret US $145.33 - 154.36 si zice ca e o oferta speciala, de new user. E adevarata asta sau e doar o strategie de-a lor si cam asta e pretul tot timpul?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 17:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu am dat $149.12 fara sa fi fost vreo reducere, probabil ca e reducere ca de Black Friday la emag :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 16 Apr 2021, 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Felicitari Clipper atat pentru ceas cat si pentru cum abordezi ceasurile. Mi-a devenit clar de-a lungul timpului ca nu esti prizonierul unor preconceptii si nici a numelor sonore - desi detii si ceasuri scumpe si cu nume mari.
Postarea ta face parte din seria altora citite care m-au facut sa vad acest ceas cu interes. Acum, vorba lui Emil si Nic - cine stie cum se vor comporta in timp.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 10:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
catalin.v scrie:
Felicitari Clipper atat pentru ceas cat si pentru cum abordezi ceasurile. Mi-a devenit clar de-a lungul timpului ca nu esti prizonierul unor preconceptii si nici a numelor sonore - desi detii si ceasuri scumpe si cu nume mari.


Da, aceasta e concluzia la care am ajuns si eu dar nu am transpus-o niciodata aici.
Admir faptul ca ai un spectru de interes destul de larg, cu toate astea faci si research-ul necesar si nu esti "blocat" in anumite cactegorii de pret sau calitate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Majoritatea celor de pe forum procedeaza asa. Doar ca unii sunt limitati de bugete, la 200€, 500€, 15000€, etc., sau de conceptiile proprii sau experientele anterioare. Simplu. Spor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 11:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu e adevarat. Chiar nu cred ca daca nu ar fi limitari de bugete, toti ar pastra o linie cat mai diversa si echilibrata. Cunoscand cultura noastra, multi ar merge spre snobism. It's not even prejudice, just analytics, look around.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Conteaza mai putin acest aspect, si cine isi cumpara ceasuri din ce in ce mai scumpe si nu mai cumpara mult mai ieftine ulterior nu poate fi acuzat musai de ceva anume deoarece unele ceasuri mai scumpe sunt mai "tari" ca altele mai ieftine, exceptand diverse cazuri punctuale.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 12:50 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Ar fi trebuit sa postez la "Ce purtati astazi" ... dar m-am gandit ca poate pozele sunt mai potrivite in acest topic.
Dar ideea e ca pozele lui Cliper m-au facut sa scot chinezul la purtat.
Ceasul il am de la colegul Montana - multumesc inca o data Catalin.
Cadranul e un pic diferit de a lui Clipper, si capacul spate nu este vitrat.
Aratatorul de la minutatul cronografului este diferit de cel al secundarului.

BTW - ma intreb ce scrie in chineza... Ca "Zuan" m-am bunghit ca inseamna rubine :)

Imagine
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 17 Apr 2021, 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
bonheur scrie:
Nu e adevarat. Chiar nu cred ca daca nu ar fi limitari de bugete, toti ar pastra o linie cat mai diversa si echilibrata. Cunoscand cultura noastra, multi ar merge spre snobism. It's not even prejudice, just analytics, look around.

100% de acord.
Mi-as dori sa citesc concluzii si in viitorul apropiat-indepartat, daca isi mentine calitatile. Pozele sunt... cum ne-ai obisnuit.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 24 Apr 2021, 13:25 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 897
Saptamana aceasta mi-a sosit mult asteptatul Buren Intra-matic! Un ceas produs de companie in perioada scurta cat a fost sub proprietatea Hamilton (de aceea are H-ul pe cadran si coronita). Nu este NOS, asa cum v-am si m-am obisnuit :) , carcasa are zgarieturi superficiale, dar asta nu-i stirbeste din frumusete. Motivul principal pentru care l-am achizitionat a fost insa mecanismul. Desi nu l-am putut poza, ceasul desfacandu-se prin fata, este calibrul 1321 automatic cu microrotor. Un ceas elegant, subtire, o bucatica de istorie 8)

Imagine

Imagine

Imagine

Deasemenea am cumparat si cateva curele vintage, majoritatea Apollo, made in England, dar si una Stylecraft, made in Canada, o curea originala Synchron, pe care o voi atasa fireste unui Doxa din acea perioada si una in 2 nuante maro/negru si cusatura contrast, design interesant

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 24 Apr 2021, 13:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Pare un pic rescris pe la gradatii, indici, fereastra datei si sigla (vezi nealiniamentul gradatiilor cu tritiumul de la indici, precum si culoarea prea “proaspata” a siglei vs celelalte inscrisuri), dar e ok-ish.
Cam asa ar fi trebuit sa arate, ne-restaurat, dupa parerea mea:

Imagine

Dar ramane o bucatica de istorie oricum. Sa-l porti cu placere.

P.S.: indicii si aratatoarele, interesante dealtfel, imi amintesc de modul de imbinare al șinelor de la trenulețele Piko...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 24 Apr 2021, 14:05 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 897
https://www.catawiki.be/l/22861479-hami ... heren-1966

Nici la asta nu se aliniaza minute track-ul corect....dar nu cred ca e rescris


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 820, 821, 822, 823, 824, 825, 826 ... 911  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România