Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13657 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870 ... 911  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Apr 2022, 14:44 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Felicitări! Un mecanism superb, cutie originală cu matching number, o piesă deosebită!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Apr 2022, 14:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Revin cu cateva impresii despre Aqua Terra 38mm:

La purtat e destul de placut, proportia grosime-diametru-lungime anse si coroana e foarte buna pentru mana mea, dar stiam deja asta ca l-am probat de vreo 4 ori inainte sa il cumpar.

Precizia: are +22 sec din 8 aprilie pana azi (in total, nu pe zi). Pe site-ul Omega pentru acest exemplar imi spunea +3,9 sec/zi . Probabil inca se calibreaza. E drept ca am fost oarecum activ cateva zile ca am facut un city break si am mers mult, de obicei stau la birou si stiu ca ceasurile mele nu se incarca bine de cele mai multe ori. L-am si tinut cu coroana in sus peste noapte, poate si asta influenteaza.
E foarte bine.

Cadranul e mai lizibil decat ma asteptam, acele si indecsii ies mult in evidenta in realitate, pozele nu ii fac dreptate din acest punct de vedere.

Cea mai mare problema e cureaua de cauciuc, si anume lipsa viziunii producatorilor de a adapta lungimile curelelor la diametrele mici.

Concret: daca o prind la a penultima gaura, imi strange mana, nu deranjant la inceput dar devine dupa cateva ore si se vad urme rosii pe piele de la presiune.
Daca eliberez o gaura, restul de curea imi elibereaza si mai mult spatiul dintre mana si curea pentru ca se da inapoi o gaura, si ceasul incepe sa imi danseze pe mana. This is just bad design.
Eu am incheietura de 16,5 cm si variaza cativa mm in functie de anotimp.
Asta e o problema la foarte multi producatori: fac ceasuri de sub 40mm dar pastreaza curelele de ceasuri mari.
De parca e cineva cu incheietura de 20 cm sau mai mare care isi cumpara un 38mm.
O prostie. Doar nu mai suntem in anii 50 cand toti purtau ceasuri de 34mm si cureaua era foarte lunga pentru mana foarte groasa.

Cand am cumparat Nomos Club 37mm a trebuit sa fac in asa fel incat sa imi fie livrat cu o curea Nomos S. Altfel, vine random. Ok, manageable aici. Plus ca preturile sunt bune la Nomos.

Dar la Omega, nu conteaza ce vrei, by default vine cu o curea lunga. Cand am probat in magazin, nu iti dai seama, pentru ca probezi cateva zeci de secunde cureaua si fitul, nu ore.
O sa vad cat m-ar costa sa comand o curea mai scurta dar deja de azi am trecut la alternative.
Rolex cumva au rezolvat aceasta chestie (bine, la bratari oricum ai mai multa flexibilitate) dar cand mi-am cumparat OP de 39mm, a trebuit sa scot un singur link si apoi sa il reglez din clasp. Si gata.
Probabil s-au gandit ca nu are rost sa faca bratara la fel de lunga la OP ca la Sea Dweller. Normal, ca sunt alti oameni care le poarta.

Am comandat multe curele de 19mm de pe CNS si vreau sa le incerc.
Momentan am pus o curea de piele Kjarnso, grosuta dar foarte moale, ceea ce e placut pentru mine.

Voi ce parere aveti despre aceste curele? Sunt durabile?
Pretul e mediocru de aceea intreb. Plus ca pentru curele de 19mm si de lungimi scurte nu ai foarte multe optiuni, decat daca faci pe comanda.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Apr 2022, 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Cred ca ai vrut sa scrii Kvarnsjo. Daca e vorba despre aceasta marca suedeza de curele, personal iau de ani de zile de la ei tot felul de modele si sunt foarte comode, rezistente, nu am reusit sa stric nici una, dar nici nu port tot timpul ceasuri pe curea din piele, vara de exemplu ar insemna sa-mi bat joc de ele. Site-ul de unde comand este acesta:

https://10fix.ro/module/iqitsearch/sear ... sjo&page=2

Din pacate, nu au dimensiuni atipice la telescop, din cate am vazut. Poate doar pe site-ul oficial.
Curele din silicon generice pe 19mm eu nu am vazut, nici nu am avut nevoie, dar nu inseamna ca nu exista, evident.
Dar pentru Omega, reproduceri dupa curele originale, am mai vazut, ca si pentru Breitling sau altele.
Revenind la cureaua ta originala, daca o vei purta mult timp, in contact cu apa si soarele, va incepe sa se stranga si posibil sa ajunga la dimensiunea dorita. Sau poate chiar sa te obisnuiesti cu ea asa cum e, daca nu-l porti prea des. Vorba aia, baba sufera la frumusete, nu? :wink: Eu l-as purta linistit asa cum e, am mai spus, varianta pe silicon mi se pare cea mai buna la modelele Omega Seamaster si Aquaterra, bratarile mie mi se par cam ciudate, dar e opinia mea personala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Apr 2022, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Da, Kvarnsjo. Din ce inteleg nu e vorba de un brand ci de un tip de piele.
Eu le-am luat de la CNS, am gasit pe 19mm la anse, preturile intre 5-9 EUR, de aceea intreb de calitate.
Cred ca si acel site din Romania tot de la CNS le cumpara si apoi le revand cu un adaos.

Am multe luate de la CNS dar nu le port niciodata, doar echipez ceasurile din colectie si raman asa, noi.
De data asta o sa si port, Omega l-am luat ca ceas de zi cu zi.
Tot de acolo am luat si nato + racer (silicon), tot de 19mm. Tot ieftine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 21 Apr 2022, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2011, 17:27
Mesaje: 287
Tissot automatics III 885 ron, nou, fashion days. cadou pentru sotie
Imagine

Imagine

_________________
I am not afraid to walk this Earth alone!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 25 Apr 2022, 09:40 
Neconectat

Membru din: 04 Iul 2012, 18:12
Mesaje: 968
Localitate: Giurgiu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 02 Mai 2022, 16:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Un Girard-Perregaux Gyromatic cu mecanism surpriza ;-)!

Imagine
Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 02 Mai 2022, 16:58 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
... si un Ebel Brasilia Automatic!

De data asta varianta cu cadran alb si pe bratara :-)!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 20:25 
Neconectat

Membru din: 04 Iul 2012, 18:12
Mesaje: 968
Localitate: Giurgiu
Inca o achizie pe care mi-o doream de foarte mult timp...Ulysse Nardin Marine...un ceas cu totul deosebit, o calitate de excepție , un ceas care iese in evidenta cand il porti si nu poate fi confundat cu un alt model....

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 20:38 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 20:51 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Scarface frumoasa cutia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 20:59 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 22:02 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Felicitari Scarface si alex 12.
Sunt ceasuri dezirabile si lucrate cu atentie. Scarface, stiu ca e stilul tau in acesta forma dar eu niciodata nu am agreat genul asta de curea cu dedicatie si zone inguste de prindere. Plus ca ai un modul peste un 2892 decorat. Asta chiar este o bataie de cap. Atentie la servisare. Modulul nu va fi servisat de nimeni.
Alex, ai posibilitatea de a lua ceasuri deosebite, Lange este indiscutabil un nume serios in orologerie, cei mai buni prin Germania dar stilul asta simplist fara minute si limbi relativ firave vs carcasa este foarte delicat. Remontorul este cel putin de neinteles. Este original?
Sa fiu sincer, senatorul imi place mai mult desi este diferenta de brand. Chiar am admirat pe viu un Senator si e o aparitie. Nu acelasi lucru il pot spune despre Lange. Am probat si un Lange si i-am admirat mecanismul dar cu restul nu am achiesat.
Chiar de te incanta brandul, incearca sa gandesti pe mai multe axe orologere si mai ales practice. Ceasurile de nisa se vand greu si cred ca deja stii asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 23:26 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Salut! Ceasul este original, imi e greu sa cred ca se poate falsifica un mecanism de genul, cat sa nu bata la ochi. Am si acte si tot la el, chiar nu mi am pus problema ca ar fi vreun fals si tind sa cred ca nu, ca altfel as avea o surpriza foarte neplacuta, avand in vedere pretul de achizitie. Nu l am cumparat dintr un AD, de la un grey market de pe Chrono24 de la care mi am luat si Reverso ul si Sxities ul si nu am avut probleme cu ei. Astept mai multe opinii, o sa pun si poza cu spatele. Iar carcasa e din aur alb, nu stiu cum pot testa asta fara sa stric ceva. As putea sa incerc cu un magnet sa vad daca trage catarama, dar mi e frica sa nu magnetizez ceasul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Mai 2022, 23:46 
Neconectat

Membru din: 04 Iul 2012, 18:12
Mesaje: 968
Localitate: Giurgiu
bongiorno scrie:
Felicitari Scarface , stiu ca e stilul tau in acesta forma dar eu niciodata nu am agreat genul asta de curea cu dedicatie si zone inguste de prindere. Plus ca ai un modul peste un 2892 decorat. Asta chiar este o bataie de cap. Atentie la servisare. Modulul nu va fi servisat de nimeni.


Mulțumesc frumos...sper sa nu am probleme cu el :D momentana ma bucur de el...nu stau sa ma gândesc atat de departe


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13657 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 864, 865, 866, 867, 868, 869, 870 ... 911  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România