Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 12:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15684 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699 ... 1046  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 16:36 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
catalin.v scrie:
mihaieros scrie:
Imagine

Heiii... uite un Polaris :P !
Ceva impresii? Poate un review :roll: ?
Sa il porti sanatos si fericit, arata bine :)


Multumesc Catalin,
O sa incerc cateva impresii, pentru ca sincer nu cred ca ma pricep sa scriu un review...
Cu ce sa incep? ...Pot spune inca de la inceput ca e un ceas foarte frumos si elegant... dar asta nu trebuie s-o spun eu, pentru ca se vede si se simte de cum il iei in mana.
Cateva date: Diametru cam 42mm fara coronita; 22mm la anse si are vreo 12mm grosime
Desi nu se evidentiaza printr-un design mai deosebit al carcasei (nu are finisaje speciale sau in alternanta polishat cu satinat), ceasul iese in evidenta in primul rand cu cadranul frumos ornamentat, texturat in partea interioara , cu indici orari frumosi, aplicati nu embosati.
Cadranul este frumos echilibrad avand indicatorul de rezerva de putere la ora 12, suficient de mare sa il poti vedea, dar destul de mic cat sa nu deranjeze, iar texturarea la indicatorul de rezerva de putere, il scoate in evidenta intr-un mod placut. De fapt ceasul are 3 texturi pe cadran: unul in partea centrala; o textura in valuri/evantai la rezerva de putere si pe margine, o textura circulara . Toate acestea dau niste reflexii foarte frumoase cand privesti ceasul in diferite unghiuri.
Aratatoarele as putea sa spun ca sunt simple la prima vedere, dar daca te uiti mai bine, vezi ca sunt in doua ape... adica sunt indoite in lung intr-un unghi, ceea ce da, alaturi de indicii orari fatetati, o reflexie frumoasa ceasului cand este privit in diferite unghiuri.
Inelul indicator GMT la 24 de ore, este plasat in exterior, pozitionat intre geam si cadran intr-un unghi ce permite citirea cu usurinta a valorii GMT cu ajutorul aratatorului elegant cu terminatie in forma de romb. Valoarea GMT se poate seta separat tragand coronita in prima pozitie. In aceasta pozitie, intr-un sens se seteaza aratatorul GMT iar in celalalt sens se seteaza rapid data de la ora 3. Fereastra de data este suficient de mare cat sa se poata citi cu usurinta si este incadrat frumos intr-un chenar.
Mecanismul 40P51 este grozav si poate fi vazut prin capacul vitrat. Am vazut ca nu are o precizie deosebita dar in general este OK. Mi-a atras atentia finisajul mecanismului - frumos perlat la fel ca la ceasurile cu steif. La fel de frumos decorata este si roata automatului, care are alaturi de finisaj gen Cote de Geneve, un marcaj color.
Mecanismul este cu hack la secundar si ce mi-a placut in mod deosebit este posibilitatea de armare de la coronita... Deci nu trebuie sa balansezi ceasul sa se incarce, asa cum stim la ceasurile Orient obisnuite.
Bratara, desi nemarcata este bine lucrata, cu inchidere tip fluture, cu zale pline si capete ce se potrivesc perfect pe conturul carcasei ceasului. O bratara de calitate as putea spune fara ezitare.
A, si sa nu uit: geam Safir Cristal, rezistent la apa 50M si evident, carcasa integrala inox
Cui se adreseaza acest ceas? Probabil oamenilor de afaceri; oamenilor la costum ce calatoresc des, pentru ca este un ceas elegant, casual.
Minusuri: As fi vrut sa vad ca are coronita marcata, la fel si bratara... As fi vrut sa vad finisaje diferite la carcasa si la bratara, alternand finisajul lucios cu cel satinat.
In fine: Un ceas elegant, bine facut, care, zic eu, face onoare marcii Orient.
Cam asta... am avut eu de spus despre acest Orient Polaris
Recomandare: Daca vedeti vreunul de vanzare, luati-l, n-o sa va para rau.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 16:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc MULT Mihai (e buna adresarea?) ca ai scris cateva cuvinte/impresii - de fapt, daca puneai si mai multe poze ale ceasului din alte vederi faceai un review de toata frumusetea. Marturisesc o slabiciune pentru Orient, ca atare ma bucur mult cand vad la altii acest brand.
Nu te mahni pentru lipsa tonalitatilor in aspectul carcasei ca nu este slefuita in diferite feluri: la Senator/Vintage au facut asta, gusturile difera, unii vor poate luciu-oglinda in totalitate.
Pe site-ul Orient (parca) am citit despre ierarhiile in care sunt puse ceasurile Orient, cele cu mecanism decorat fiind in seria Star-urilor, imediat sub Royal, ceea ce ar insemna ca pot avea cu un bun reglaj un grad de precizie mai mare (cel putin asa presupun).
Deci inca o data, sa il porti fericit!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 18:48 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Multumesc pentru incurajari Catalin.
Promit sa fac un review mai complet la urmatoarea achizitie interesanta.
Deocamdata, mai adaug doua poze in care sper sa se vada mai bine detaliile acestui frumos ceas
Imagine
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 19:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Imi place Orient-ul, felicitari ! Are finisaje frumoase. Mi-am adus aminte ca am si eu unul :) Poate il iau la purtare zilele astea
Imagineimages host


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
mihaieros scrie:
As fi vrut sa vad ca are coronita marcata, la fel si bratara...


Pe bratara nu scrie Orient ?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@Flexibil: ''not bad'' :wink: !
Se pare ca am gresit cu numele Polaris, eu asa stiam sa fie dar uite ca acest model cu indecsi romani mixt-uiti se numeste Constellation
https://www.youtube.com/watch?v=ZLGOWUsluAQ&t=174s
Nu m-am prins inca ce are deosebit fata de Polaris in-afara deja pomenitilor indecsi, trebuie sa mai urmaresc info. Ahh, si textura cadranului difera, si ce-o mai fi...
LE: mda, si carcasa difera, C. are bezelul mai ingust, mai finut. Probabil si altele, mecanismul insa este comun.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 21:05 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
catalin.v scrie:
@Flexibil: ''not bad'' :wink: !
Se pare ca am gresit cu numele Polaris, eu asa stiam sa fie dar uite ca acest model cu indecsi romani mixt-uiti se numeste Constellation
https://www.youtube.com/watch?v=ZLGOWUsluAQ&t=174s
Nu m-am prins inca ce are deosebit fata de Polaris in-afara deja pomenitilor indecsi, trebuie sa mai urmaresc info. Ahh, si textura cadranului difera, si ce-o mai fi...
LE: mda, si carcasa difera, C. are bezelul mai ingust, mai finut. Probabil si altele, mecanismul insa este comun.


Ei.. uite ca am mai invatat ceva... si eu credeam ca e un Polaris, desi cel de la care l-am cumparat a mentionat ca este Constellation. Probabil ca Polaris e un pic diferit - eu am vazut pe langa coronita (care probabil este marcata la Polaris) mai subtire si indecsi cadranului, forma carcasei - adica un unghi frezat in plus fata de Constellation
Imagine

Probabil ca Polaris s-a vandut doar cu o curea de piele iar Constellation cu bratara metalica.

Am mai adaugat cateva poze cu bratara. Bratara probabil ca nu este marcata, pentru ca nu ar fi fost unde... sau n-ar fi aratat bine... nu stiu
Imagine
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 21:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Catalin , multumesc pentru informatii. Interesanta prezentarea de pe youtube. Imi place foarte mult la ceasul lui "mihaieros" mecanismul si faptul ca i-au facut capacul transparent. Felicitari " mihaieros " si din partea mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 26 Noi 2019, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
mihaieros scrie:
Minusuri: As fi vrut sa vad ca are coronita marcata, la fel si bratara...

Am impresia ca nici Polaris nu are cheita marcata, cum dealtfel nu are nici Senator/Vintage-ul meu. E simplu, cauta pe youtube dupa ''Orient Polaris'' in special pe canalul producatorului Orient Watch.
Cred ca bratara este totusi marcata. Asa cum este deployantul tip fluture asa de ingust, nu prea aveau unde sa o faca, dar totusi... am impresia ca trebuie sa o deschizi si sa te uiti in interior pe acea piesa de la mijloc, acolo parca este un marcaj... ia zii, asa este :wink: ?
asa este flexibil-tizule ( :roll: ?), are un mecanism frumusel decorat, nu cine stie ce, dar tot este ceva...care sa justifice capacul vitrat si sa bucure oarecum privirea. Cred ca asta este o ''scapare'' din partea celor de la Orient care initial decorau mecanismele doar la cele din gama mai de varf. Au facut-o si la ceasul lor de buzunar mecanic :wink: .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 00:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
supliciu scrie:
Imagine


Foarte frumos Rolex-ul !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 08:45 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Imagineeasy photo upload


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 10:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Felicitari, 58-ul este o alegere excelenta!
A fost greu de gasit?

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 11:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Imagineurl image upload


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 12:41 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Imaginetemporary image hosting


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce purtati astazi ?
MesajScris: 27 Noi 2019, 12:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15684 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 693, 694, 695, 696, 697, 698, 699 ... 1046  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România