Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 00:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 138 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 18:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Dl.mihai.moldovan..... speram ca sunteti adeptul criticii constructive....eu am sperante de la D-vs.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 18:47 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
cataradoi scrie:
gherghin nicolae scrie:
Tehnic vorbind , nu este o foarte mare filozofie in a suprapune practic doua cadrane.
Mult succes !


S-a dus dracului forumul asta daca un moderator respectabil si cu experienta a 6.000 de posturi face aceasta afirmatie.
Este clar ca nu vom depasi prea curand nivelul de "este original acest ceas Armani? Sa-mi iau Fosil sau CK?"
Nu este mare filozofie tehnic vorbind?
Explicati si noua, va rugam, cum va functiona acest moonphase? Care este viteza de rotatie a discului de moonphase, ca sa faca un minim sens?
Asa cum este desenat acum - atat in varianta de 59 de dinti, cat si in cea de 135 - cadranul va arata 15 zile luna plina, iar 15 zile va arata doua luni. Una in stanga (in crestere) si una in drepta (in descrestere). Adica va arata in mod corect o singura data pe luna. Exact precum ceasurile defecte care arata ora exact o singura data pe zi.

Sau ne propunem sa inventam un mecanism cu totul si cu totul nou, care sa merga cu o viteaza aleatoare si care sa se stearga la fund cu 300 de ani de istorie a moonphase-ului? Sau este doar de decor discul cu luna si se invarte si el la plezneala? Daca e la misto pus acolo, de ce ne mai obosim? Simplificam proiectul si-l aplicam direct pe cadran sau chiar pe sticla, in exterior.
De acord cu tine, Claudiu, in legatura cu atacurile la persoana. Vezi postul citat.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 19:06 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Domnule mnm, am spus de la inceput, orice critica pt mine e un ajutor pt a evolua. Nu am avut timp sa refac cadranele cu tema romaneasca dar o sa-mi fac. Problema este ca fiecare vine cu ideea lui, idee care nu e compatibila cu a altuia. De ex: cineva vrea harta, altcineva nu vrea. Cineva vrea steag, cineva nu vrea steag :). Ma pune in imposibilitatea de a indeplini toate pretentiile. Cel mai bine este cand pui ceasul la gata, fizic vorbind, si cui ii place il cumpara. Si oricum, nu stiu cine ar putea sa le puna in practica.

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 20:59 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
cataradoi scrie:
gherghin nicolae scrie:
Tehnic vorbind , nu este o foarte mare filozofie in a suprapune practic doua cadrane.
Mult succes !


S-a dus dracului forumul asta daca un moderator respectabil si cu experienta a 6.000 de posturi face aceasta afirmatie.
Este clar ca nu vom depasi prea curand nivelul de "este original acest ceas Armani? Sa-mi iau Fosil sau CK?"
Nu este mare filozofie tehnic vorbind?
Explicati si noua, va rugam, cum va functiona acest moonphase? Care este viteza de rotatie a discului de moonphase, ca sa faca un minim sens?
Asa cum este desenat acum - atat in varianta de 59 de dinti, cat si in cea de 135 - cadranul va arata 15 zile luna plina, iar 15 zile va arata doua luni. Una in stanga (in crestere) si una in drepta (in descrestere). Adica va arata in mod corect o singura data pe luna. Exact precum ceasurile defecte care arata ora exact o singura data pe zi.

Sau ne propunem sa inventam un mecanism cu totul si cu totul nou, care sa merga cu o viteaza aleatoare si care sa se stearga la fund cu 300 de ani de istorie a moonphase-ului? Sau este doar de decor discul cu luna si se invarte si el la plezneala? Daca e la misto pus acolo, de ce ne mai obosim? Simplificam proiectul si-l aplicam direct pe cadran sau chiar pe sticla, in exterior.


Atita timp cit nu pricepeti functionarea unui mecanism , nu va puteti numi pasionat.
Nu am timp si nici nu vreau sa va explic eu toate astea.
Posibil Claudiu daca doreste , dar trebuia sa-mi citati intreaga postare...daca tot ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:30 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Ba dimpotriva, eu chiar va rog si insist sa clarificam povestea cu moonphase-ul.
Intelegerea mea este ca discul de moonphase este format din doua sectoare de cerc similare, in oglinda. Ca in poza de mai jos.
Si acest disc se roteste astfel incat intr-o singura zi pe luna (de fapt pe 29,5 zile parca), luna apare exact intreaga - luna plina. In discul de jos, luna care nu se vede - pentru ca este sub cadran, ascunsa integral. Dar ce te faci cand luna este jumatate? Si iti apare "luna" din sectorul de sus in partea dreapta pe jumatate si "luna" din sectorul de jos in partea stanga, tot pe jumatate.

Forma cu doua "cocoase" a deschiderii cadranului care lasa sa se vada luna nu este intamplatoare sau un moft. Cocoasele alea au rolul de a masca o parte din luna afisata si integral pe cea neafisata. Nu poti face fereastra deschisa pe jumatate asa cum a facut-o colegul nostru.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Eu am scris exact despre partea tehnica. Mai precis faptul ca sint doua cadrane .
Modalitatea de actionare, daca vreti v-o scriu. Dar ce sens are ?
De aici pina la afirmatiile facute de dvs e cale lunga .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:43 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
cataradoi scrie:
De ce este atata delasare pe forum incat nimeni nu-i atrage atentia, de exemplu: drag coleg, modelul cu moonphase pe jumatate de cadran presupune un mecanism care acum nu exista.


Cititi mai sus, va rog, ce am spus in momentul 0.
La care dvs. ati replicat ca tehnic se poate. Se poate ce? Moonphase?? Evident, este piata plina de ceasuri cu moonphase. Asta credeti ca este o informatie de pus pe forum de pasionati de ceasuri? Asta o stiam, cu totii. Am pus chiar eu un link in postul respectiv.
Se poate moonphase pe jumatate de cadran, asa cum a desenat colegul nostru? Nu, nu se poate.

Modalitatea de actionare? Ne-ati spus-o deja in postul respectiv. Dar nu despre modalitatea de actionare discutam aici.

gherghin nicolae scrie:
Si o transmisie demultiplicata de la axul orar care roteste calendarul cu fazele lunii.
Ideea este excelenta insa punerea in practica este mai dificila .
Mult succes !


Eu sunt insa sigur ca dvs. ati inteles foarte bine despre ce discutam aici.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Uneori se mai fac rabat-uri la unele chestii, spre exemplu la partea cu cele doua ,,umflaturi " care ar trebui sa acopere Luna.
Mie cel putin nu-mi pasa unde se afla luna,sau ca ar fi trebuit sa fie partial acoperita, pentru ca imi place cadranul astfel realizat si pur si simplu pot trece peste acel amanunt astfel incit cadranul sa arate exact asa cum l-a prezentat colegul.
Acum ati inteles ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
mihai.moldovan scrie:
Plus ceva nou.... daca tot au fost 5 zile libere si bani in minus pt concediu :)

Imagine


Nu se poate realiza tehnic asta ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:53 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Da, am inteles acum la ce va referiti. Deci ceasul va functiona exact asa cum am descris eu in postul respectiv, vedeti mai jos.
cataradoi scrie:
Explicati si noua, va rugam, cum va functiona acest moonphase? Care este viteza de rotatie a discului de moonphase, ca sa faca un minim sens?
Asa cum este desenat acum - atat in varianta de 59 de dinti, cat si in cea de 135 - cadranul va arata 15 zile luna plina, iar 15 zile va arata doua luni. Una in stanga (in crestere) si una in drepta (in descrestere). Adica va arata in mod corect o singura data pe luna. Exact precum ceasurile defecte care arata ora exact o singura data pe zi.



Nu era mai simplu sa spuneti asta de la inceput? Ca nu aveti o problema cu un ceas cu moonphase la plezneala.
De ce a trebuit sa ma luati in balon ca nu sunt pasionat si nu inteleg cum functioneaza.
Vedeti doar ca am descris functionarea moonphase-ului chiar inainte sa stiu ca asta aveti in vedere.


PS: ba da, tehnic se poate. Se poate lipi o poza pe jumatatea cadranului. Nu are rost sa se roteasca , pentru ca oricum ar arata prostii. Si nu s-ar mai chema moonphase, ci moonpicture.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Recititi ce am spus eu, apoi dvs.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 22:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Pierdem timpul cu discutii inutile si neconstructive.
Doar ca spre deosebire de dvs eu nu jignesc cu chestii gen Armani sau Fosil...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 23:04 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1012
Sincer, ba da, eu chiar cred ca discutam in termeni de Armani sau Fosil daca dvs. pretindeti ca nu va deranjeaza un moonphase la misto. Nu am vazut in viata mea un ceas serios cu moonpicture. Numai branduri de fashion, nu de ceasuri.
Dar haideti sa trageti dvs. concluzia ca sunteti moderator: este corecta afirmatia "Un moonphase asa cum este desenat de colegul nostru este tehnic posibil, dar inutil din punct de vedere al orologeriei"?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 23:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Aici vorbim de designul unor cadrane.
Colegul nostru sint sigur ca mai are pina sa intre in astfel de amanunte.
Deci il incurajam sau nu ?
Sau punem o eticheta cum ati scris mai sus peste jumatatea de cadran ?
Cit de utila este o astfel de complicatie ? Citi o folosesc ? Citi stiu s-o citeasca ?
Dar este frumoasa si arata bine, asa-i ?
Atunci hai sa trecem peste amanuntul cu cele doua ,,umflaturi " si sa privim ansamblul , luat ca un tot unitar.
Toate cadranele prezentate sint excelente. Detaliile tehnice se pot perfectiona ulterior si nu spre chestii gen etichete . Sigur respectivul cadran sa zicem faza nr 2 o sa arate altfel . Aici este doar un exercitiu de design si eu am scris ca da , se poate pune in aplicare .
Il felicit pe colegul si imi pare rau ca topicul o sa trebuiasca din nou cosmetizat .
Priviti esenta, nu amanuntul. Pina la amanunt mai este ceva cale . Asta-i ideea .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un proiect
MesajScris: 11 Iun 2017, 23:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
De Omega moonphase ati auzit , sau de Rolex ? Sau Longines ?
Sint fashion ? Or fi...
Caut poze sa le vedeti .

Rolex :

https://www.google.ro/search?q=rolex+mo ... 80&bih=894

Omega :

https://www.google.ro/search?q=omega+mo ... 80&bih=894

Longines :

https://www.google.ro/search?q=longines ... 80&bih=894

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 138 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România