Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 14:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Citizen Miyota 8200 back to life!
MesajScris: 26 Ian 2022, 10:44 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 13:34
Mesaje: 3
Buna ziua!
Sint bucuros sa pot folosi ceasul tatalui meu, chiar daca are aprox. 40 de ani a fost readus la viata! Multumesc dl. Claudiu!!
Mai jos un before/after (abatere nesemnificativa, citeva secunde+ in 5 zile)
[https://drive.google.com/file/d/1r59P2LrZO8Q5JdsikP48VB00sVXpsmbU/view?usp=sharing][https://drive.google.com/file/d/1zRU0y3lYxFXMHLnnTwg1yM9i9ywu7wYz/view?usp=sharing]


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 11:47 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 13:34
Mesaje: 3
Buna ziua!
Sint bucuros sa pot folosi ceasul tatalui meu, chiar daca are aprox. 40 de ani a fost readus la viata! Multumesc dl. Claudiu!!
Mai jos un before/after (abatere nesemnificativa, citeva secunde+ in 5 zile)

[https://drive.google.com/file/d/1zRU0y3lYxFXMHLnnTwg1yM9i9ywu7wYz/view?usp=sharing][https://drive.google.com/file/d/1r59P2LrZO8Q5JdsikP48VB00sVXpsmbU/view?usp=sharing][/quote]


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
Nu arata bine deloc, este un ceas distrus, carcasa si-a pierdut complet reperele originale, o muchie a carcasei de sub bezel a fost complet pierduta, cealalta estompata masiv.

Parerea mea, ar fi fost nevoie doar de service mecanism plus geam nou, la cum este prezentata situatia acum este din pacate o reclama negativa pentru domnul Burlan.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 17:49 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Eu nu vad pozele sa-mi aduc aminte de ceas,si sa dau o explicatie in cazul in care este necesara.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 20:57 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Si parca un pic hazardat si rautacios comentariul.

Din pacate,asa cum am spus,nu vad pozele,si am avut multe Citizen-uri in ultima perioada.
Stiu ca am avut unul la care am refuzat sa fac polish,am avut la care am facut polish pentru ca inainte cineva s-a jucat cu smirglu pe carcasa,si trebuia sa fac ceva cu ea,am avut si la care am facut polish,deci nu stiu despre care e vorba.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 21:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
Daca a fost informat clientul de cum va iesi sau daca a stiut sa ceara in mod deosebit asa ceva, atunci imi cer scuze daca m-am hazardat, poti sterge si mesajul meu daca nu reflecta adevarul, eu cand am scris ma gandeam ca poate ofera cel care a postat un raspuns rapid si ca se lamureste situatia.
In ultima vreme am vazut din pacate pe internetul romanesc foarte multe interventii ale unor asa zisi meseriasi, care nu tin sub nicio forma cont de cum arata ceasul la origine, ce suprafata era finisata oglinda sau nu, am vazut si ceasuri de genul Omega distruse in asa zisele incercari de polish sau restaurare.

Voi afisa eu detalii din pozele pe care nu le-a putut afisa cel care a facut thread-ul:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 23:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Oooo da.este chiar cel care a fost dat cu smirglu.Si stiu ce spui despre acea muchie,care este estompata,dar pare mai tare estompata decat in realitate,datorita polish-ului mat cursiv.
Si da,stiu si eu o multime de ceasuri distruse prin polish,de aceea nu sunt mare fan al acestei operatiuni,pe care o fac doar la cerere expresa,cu acordul clientului si cu specificatia ca iasa undeva la 70-80%,cu atat mai mult ca este vorba de un ceas vechi,care a trecut prin multe.
Ceasul per total a iesit bine,este ceasul amintire al posesorului pe care l-a dorit si la care i-am oferit cat mai mult din ce a dorit.

O seqra minunata tuturor! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 23:36 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Si,nu,nu sterg postari,chiar daca par nefavorabile mie.
Aici nu ma simt vinovat cu absolut nimic,din contra,am oferit exact ce s-a cerut.
Dar criticile constructive sunt intotdeauna binevenite. :)

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2022, 09:52 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 13:34
Mesaje: 3
Buna ziua,
E ceasul tatalui meu decedat in urma cu 13 ani, care a fost si a ramas pentru mine centrul universului, parerile tehnice despre restaurarea lui nu ma intereseaza si nu asta am urmarit, sint doar fericit sa il pot folosi zi de zi si consider ca dl. Claudiu a scos maxim din ce se putea face (inteleg acum de ce a propus initial doar service fara polish..)
Zile cu soare va doresc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România